Krvavo vojno proti mamilom Duterte vodi od leta 2016. Foto: Reuters
Krvavo vojno proti mamilom Duterte vodi od leta 2016. Foto: Reuters

Duterte je dolgo časa vztrajal, da bi bili zlahko za tovrstna dejanja kazensko preganjani že otroci, stari devet let, a zaradi pomanjkanja podpore je nato privolil v 12 let. Trenutni prag je 15 let. Tako bodo lahko že 12-letni otroci dobili enako stroge kazni in bili podvrženim enakim sodnim postopkom kot odrasli.

Duterte trdi, da mamilarski kralji pri svoji nezakoniti trgovini na veliko zlorabljajo otroke, ti pa jo nato odnesejo brez kakršne koli kazni. Po predlogu nove zakonodaje, ki jo morata potrditi še oba domova parlamenta, bodo lahko tudi 12-letniki aretirani in poslani v prenatrpane in nevarne priporne centre, ki jih bodo delili z odraslimi kriminalci.

Po podatkih policije je bilo med januarjem leta 2017 in decembrom leta 2018 v povezavi z nezakonitim prekupčevanjem z mamili aretiranih 1.300 mladoletnikov.

Duterte državo umaknil iz ICC-ja

T. i. vojno proti mamilom je Duterte uvedel takoj po izvolitvi leta 2016. Po navedbah policije so v tem času ubili 5.000 preprodajalcev in odvisnikov. Zagovorniki človekovih pravic trdijo, da gre za zunajsodne poboje in da bi bila ta številka lahko celo 20.000, policija pa po drugi strani trdi, da so preprodajalce in uporabnike ubili v strelskih spopadih in da gre za samoobrambo.

Umore v preliminarni preiskavi obravnava tudi Mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki ugotavlja, ali je šlo pri zunajsodnih pobojih za zločine proti človečnosti. Duterte je zaradi tega odločil, da Filipini niso več članica sodišča.

Duterte vztraja, da bodo policisti, ki so sodelovali v ubojih prekupčevalcev z mamili, napredovali, za ubite pa je dejal, da so "zanj le trupla".