Ortodoksni Judje molijo na grobu rabina Šimona Bar Johaija na gori Meron. Foto: AP
Ortodoksni Judje molijo na grobu rabina Šimona Bar Johaija na gori Meron. Foto: AP

Netanjahu je vedel, da je bilo mesto romanja dolga leta slabo oskrbovano in da bi to lahko pomenilo tveganje za množice obiskovalcev tega kraja, je v poročilu zapisala komisija in pojasnila, da je bil urad izraelskega premierja od leta 2008 do dneva tragedije 30. aprila 2021 večkrat obveščen o tveganjih zaradi povečanega obiska znamenitosti.

Od leta 2008 do tragedije je bil Netanjahu na oblasti skupno 12 let. V tem času ni ukrepal, da bi stanje grobnice – kjer je pokopan judovski modrec iz 2. stoletja, rabin Šimon Bar Johai (Rašbi) – popravil.

Kljub temu komisija v poročilu ni predlagala nobenih ukrepov proti predsedniku vlade, je pa priporočila razrešitev vodje izraelske policije Jakova Šabtaja s položaja.

Medtem je Netanjahuja k odstopu na omrežju X pozval vodja opozicije Jair Lapid, ki je osebno odgovornost za nesrečo pripisal tudi predsedniku kneseta Amirju Ohani, ki je bil takrat minister, pristojen za policijo.

Na romanju ob vznožju gore Meron na severovzhodu države se je 30. aprila 2021 zbralo približno 100.000 ljudi, čeprav so oblasti dovolile udeležbo le 10.000 ljudi. Stampedo v moškem delu množice naj bi se zgodil po tem, ko je nekaj romarjem spodrsnilo na klančini, ki je bila ograjena na obeh straneh.

Več ljudi je padlo, nato pa so ljudje v gosti množici, ki jo je zajela panika, skušali zbežati. Med 45 mrtvimi je bilo 16 otrok in najstnikov. Poškodovanih je bilo približno 150 ljudi.