Kenyatta je ves čas vztrajal, da je nedolžen. Foto: EPA
Kenyatta je ves čas vztrajal, da je nedolžen. Foto: EPA
V nasilju po volitvah leta 2007 je umrlo več kot tisoč ljudi. Foto: EPA

Do odločitve tožilstva prihaja dva dni po tem, ko je dalo sodišče tožilcem še teden dni časa, da bodisi podkrepijo primer z dodatnimi dokazi ali pa odstopijo od obtožb, saj sojenja ni mogoče več prelagati.

Tožilstvo je Kenyatti sicer očitalo zločine proti človečnosti, med drugim umore, posilstva in deportacije. Očitki se nanašajo na njegovo vlogo pri podpihovanju nasilja po predsedniških volitvah leta 2007, v katerem je bilo ubitih več kot tisoč ljudi, več kot pol milijona pa jih je bilo razseljenih.

Prvi predsednik pred ICC-jem
Kenyatta je oktobra kot prvi še dejavni predsednik kake države stopil pred ICC, njegov odvetnik pa je zahteval opustitev obtožb. Že predtem so tožilci priznali, da nimajo dovolj dokazov, domnevno zaradi nesodelovanja Nairobija, zaradi ustrahovanja in podkupovanja pa naj bi tudi izgubili več prič.

Kenijski predsednik že ves čas vztraja, da je nedolžen. Na današnjo potezo tožilstva se je odzval z besedami, da mu je uspelo dokazati svoj prav. "Prav veselim se, da bom stekel k svoji ženi in ji povedal, kaj se dogaja," je na Twitterju napisal Kenyatta. Zavezal se je, da se bo boril naprej, dokler ne bo ICC opustil še dveh primerov proti Keniji.

Pred ICC-jem v Haagu se mora namreč zaradi obtožb zločinov proti človečnosti od septembra lani zagovarjati Kenyattov namestnik, kenijski podpredsednik William Ruto. Ruto je doslej najvišji državni funkcionar, proti kateremu poteka sojenje na ICC-ju. Tudi on je obtožen načrtovanja nasilja po volitvah leta 2007. V tistem času sta bila Ruto in Kenyatta sicer na nasprotnih straneh.
Kenijska zunanja ministrica Amina Mohamed je dejala, da si bo njena vlada prizadevala tudi za umik obtožnice proti Rutu.