Žalne slovenosti se je udeležilo 20 predstavnikov tujih delegacij in okoli 100 ugldnih izraelskih  politkov. Foto: Reuters
Žalne slovenosti se je udeležilo 20 predstavnikov tujih delegacij in okoli 100 ugldnih izraelskih politkov. Foto: Reuters
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier Foto: EPA
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v nagovoru na žalni slovesnosti v knesetu dejal, da je bil Šaron eden od največjih vojaških poveljnikov v izraelski zgodovini. Foto: EPA
Pred knesetom so se v nedeljo vile trume žalujočih Izraelcev. Foto: EPA
Pokop kontroverznega Ariela Šarona

Na trgu pred izraelskim parlamentom v Jeruzalemu je ob prisotnosti številnih domačih in tujih visokih politikov in dostojanstvenikov potekala uradna žalna slovesnost za Šaronom, ki je po osmih letih kome umrl v soboto. Izraelski predsednik Peres je poudaril velik pečat, ki ga je v zgodovini Izraela pustil Šaron. "Nikoli nisi nehal služiti svojim ljudem v obrambi svoje države in zagotavljanju njene blaginje. Življenje si posvetil Izraelu. Bil si rama, na katero se je lahko naslonila varnost naših ljudi," je dejal Peres pred gosti, med katerimi sta bila tudi Šaronova sinova Omri in Gilad.

Netanjahu ni mogel mimo iranskega vprašanja
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je Šarona označil za očeta Izraela. Šaron je bil po njegovem mnenju "eden največjih borcev izraelskega ljudstva in izraelske vojske", čeprav, kot je povedal, nista bila vedno istega mnenja. Netanjahu je na slovesnosti, ki jo je v živo prenašala državna televizija, znova poudaril tudi svoje stališče do iranskega vprašanja. Izrael "bo deloval na vse mogoče načine, da bi Iranu preprečil oborožitev z jedrskim orožjem", je še dodal. Medtem ko je hvalil Šaronov prispevek k varnosti Izraela, je poudaril, da se bo Izrael še naprej boril proti terorizmu. "Izrael si bo še naprej prizadeval za mir, medtem ko bo branil svojo varnost," je dejal.

Med visokimi gosti na slovesnosti sta bila tudi ameriški podpredsednik Joe Biden ter nekdanji britanski premier in odposlanec bližnjevzhodne četverice Tony Blair. Biden je v nagovoru dejal, da je bil Šaron "zapleten človek", ki je občasno sprožal "polemike in celo obsojanje". Dodal je, da bo zgodovina ob presojanju upoštevala tudi to, da je šlo za zelo kompleksno obdobje. Blair pa je izpostavil, da si je Šaron prizadeval za celovito miroljubno rešitev razmer v regiji, medtem ko je bila varnost Izraela vedno njegov najvišji cilj. "Naredil je korake, na katere ni računal nihče," je dejal Blair in dodal, da je bil Šaron "gigant svoje dežele".

Vse potekalo mirno
Po spominski slovesnosti v Jeruzalemu so Šarona z vojaškimi častmi pokopali na ranču v puščavi Negev na jugu države. Na lastno željo je pokopan ob drugi soprogi Lili, ki je leta 2000 umrla za rakom. Ranč, kjer je pokopan Šaron, leži le nekaj kilometrov od meje z območjem Gaze, ki ga nadzoruje palestinsko gibanje Hamas. Pogreb je potekal ob strogih varnostnih ukrepih.

Šaronovo krsto, prekrito z izraelsko zastavo, je h grobu poneslo osem vojaških generalov. V skladu s tradicijo je nato vojaški rabin stopil h Šaronovima sinovoma in napravil simbolična reza v njuni srajci v znamenje žalovanja.

Eden najbolj kontroverznih politikov
85-letni Šaron je po osmih letih v komi umrl v soboto v bolnišnici v Tel Avivu. V komi je bil, odkar ga je 4. januarja 2006 sredi volilne kampanje zadela možganska kap. Njegovo zdravstveno stanje se je po nedavni operaciji drastično poslabšalo.

Nekdanji general je veljal za enega najbolj kontroverznih izraelskih politikov. Predsednik izraelske vlade je bil med letoma 2001 in 2006. V Izraelu ga slavijo kot narodnega junaka, v tujini kot pragmatičnega politika, Palestinci in arabski svet pa ga prezirajo kot vojnega zločinca.

Pokop kontroverznega Ariela Šarona