Reaktor naj bi zagotavljal plutonij za severnokorejski jedrski program. Foto: EPA
Reaktor naj bi zagotavljal plutonij za severnokorejski jedrski program. Foto: EPA

Kot so dejali na ameriško-korejskem inštitutu na univerzi Johns Hopkins v Washingtonu, je na satelitskih posnetkih z 31. avgusta videti bel dim ali paro, ki se vije iz zgradbe poleg reaktorja za pridobivanje plutonija. To pomeni, da se reaktor uporablja za pogon parnih turbin, pojasnjujejo. Mednarodna agencija za jedrsko varnost (IAEA) se je na trditve že odzvala, dejali so, da za zdaj še nimajo "jasnih poročil, kaj se dogaja". "Ker tam niso prisotni naši inšpektorji, nimamo potrjenih informacij," je dejal direktor agencije Jukija Amano.

V reaktorju lahko proizvedejo šest kilogramov plutonija na leto, ki bi ga Pjongjang lahko uporabil za postopno povečanje svojih zalog jedrskega orožja, pišeta raziskovalca Nick Hansen in Jeffrey Lewis na blogu inštituta 38 North.

Severna Koreja je aprila napovedala, da bo znova zagnala reaktor v Jongbjonu, da bi "povečala jedrske oborožene sile tako v kakovosti kot količini".

Zaprli reaktor, dobili pomoč
Pjongjang je reaktor, ki se nahaja 90 kilometrov severno od prestolnice, zaprl leta 2007 v skladu z dogovorom o jedrski razorožitvi v zameno za ta korak pa je prejel mednarodno pomoč. Naslednje leto je režim porušil hladilni stolp v obratu.

V Jongbjonu je bil po mnenju strokovnjakov proizveden plutonij, ki ga je režim uporabil pri prvih dveh jedrskih poskusih leta 2006 in 2009. Pri tretjem testu februarja letos naj bi po mnenju nekaterih strokovnjakov uporabili uran.

Po ocenah mednarodnih poznavalcev naj bi Severna Koreja imela od štiri do deset kosov jedrskega orožja, vsi naj bi temeljili na plutoniju.