Okoliščine izginotja malezijskega letala še vedno niso pojasnjene. Foto: EPA
Okoliščine izginotja malezijskega letala še vedno niso pojasnjene. Foto: EPA

Tožbo je v imenu 11-letnega dečka in njegovega 14-letnega brata vložila njuna mati. Gre za sinova poslovneža Jinga Hanga, ki je bil eden izmed 239 ljudi na krovu letala, ko je to 8. marca skrivnostno izginilo le eno uro po vzletu z letališča v Kuala Lumpurju, od koder je bilo namenjeno v Peking. To je prva uradna tožba svojcev žrtev nesrečnega letala, ki ga do zdaj še niso našli.

Tožnika po navedbah njunega odvetnika Garyja Chonga trdita, da je bila družba Malaysia Airlines malomarna in ni sprejela ustreznih varnostnih ukrepov. Tožba obenem malezijski vladi oziroma agenciji za civilno letalstvo očita, da ni v razumnem času po izginotju letala z radarjev skušala vzpostaviti stika z letalom.

Tožba je poleg tega uperjena proti vladnemu oddelku za priseljevanje, ki ni opravilo svoje naloge, ko je na krov letala spustilo potnike s ponarejenimi dokumenti. Odvetniki tožnikov so zatrdili, da bodo zahtevali odškodnino, niso pa navedli želene višine.

Marca je ameriška odvetniška pisarna v imenu svojcev žrtev izginotja vložila civilno tožbo, a jo je sodnik zavrgel zaradi postopkovnih nepravilnosti.

Iskanje izginulega letala se sicer nadaljuje. Malezijske oblasti ocenjujejo, da je svojo pot končalo v južnem Indijskem oceanu. A za zdaj še niso našli nobenih razbitin, poleg tega pa tudi nobene prepričljive razlage za izginotje.