Rohanija v Turčiji spremlja številna delegacija ministrov in poslovnežev. Foto: Reuters
Rohanija v Turčiji spremlja številna delegacija ministrov in poslovnežev. Foto: Reuters
Ankara
Iran in Turčija sta sklenila deset dvostranskih dogovorov na področju financ, turizma, kulture in telekomunikacij. Foto: Reuters

Iran in Turčija sta na nasprotnih bregovih pri pogledih na državljansko vojno v Siriji, kjer je v treh letih upora proti predsedniku Bašarju Al Asadu umrlo že več kot 160.000 ljudi, več milijonov pa je zapustilo svoje domove.

Šiitski Iran že od začetka konflikta podpira Asada, na čigar strani naj bi se bojevali tudi nekateri pripadniki iranske republikanske garde, medtem ko je Turčija eden največjih kritikov režima v Damasku in je ponudila zatočišče upornikom.

"V naši regiji obstajajo nestabilnosti ... Iran in Turčija sta zavezana k okrepitvi sodelovanja pri vzpostavitvi stabilnosti," je dejal Rohani po srečanju s turškim predsednikom Abdulahom Gulom v Ankari. "Boj proti nasilju, ekstremizmu, sektaškim konfliktom in terorizmu je glavni cilj Irana," je še dodal Rohani, ki je prvi iranski predsednik na obisku v Turčiji po letu 2008.

Gul je povedal, da sta se med srečanjem pogovarjala tudi o Siriji, a ni navedel podrobnosti pogovora, zato ni jasno, ali sta sklenila kakšen dogovor o skupnem pristopu do reševanja konflikta.

Za Bližnji vzhod brez orožja za množično uničevanje
Turški predsednik je še dejal, da si želi Bližnji vzhod brez orožja za množično uničevanje, vendar pa mora imeti po njegovih besedah vsaka država pravico do miroljubnega izkoriščanja jedrske energije, s čimer se je dotaknil vprašanja iranskega jedrskega programa, o katerem potekajo pogajanja med Teheranom in svetovnimi velesilami. Skupaj z Rohanijem sta se zavzela za Bližnji vzhod brez orožja za množično uničevanje.

A kljub nekaterim razlikam med državama predstavlja iranski trg s 76 milijoni prebivalcev magnet za turška podjetja. Turčija je za zadostitev svojih potreb po zemeljskem plinu skoraj povsem odvisna od uvoza, zato si želi povečati dobavo plina in tudi nafte iz Irana.