Konec tedna so se na ulicah Madridi zbrali zagovorniki prepovedi splava. Foto: EPA
Konec tedna so se na ulicah Madridi zbrali zagovorniki prepovedi splava. Foto: EPA
Alberto Ruiz-Gallardon
Ruiz-Gallardon je po umiku predloga odstopil s položaja pravosodnega ministra. Foto: Reuters

Splav je trenutno v Španiji načeloma dovoljen do 14. tedna nosečnosti, vlada pa ga je želela prepovedati.

Španski premier Mariano Rajoy je odločitev o tem, da vlada umakne predlagano spremembo zakonodaje, sporočil v torek. Kot je pojasnil, njegovi vladi ni uspelo doseči potrebnega soglasja. "Umik je najbolj smiselna odločitev. Ne želimo sprejeti zakona, ki bo spremenjen prvo minuto po zamenjavi," je dejal.

Prepoved splava je bila ena od predvolilnih obljub Rajoyeve Ljudske stranke (PP) leta 2011. Mnoge v močno katoliški Španiji je namreč razjezila sprememba zakonodaje, sprejeta leta 2010 pod prejšnjo socialistično vlado, s katero so dovolili splav brez omejitev do 14. tedna nosečnosti, v primeru posebnih težav pa do 22. tedna.

Javno mnenje bilo proti
Zdajšnja vlada je pripravila spremembe in decembra potrdila potrdila predlog zakona, po katerem bi bil splav dovoljen le še v primerih posilstva, prijavljenega policiji, ali zdravniško potrjene resne grožnje zdravju bodoče matere. V primeru abnormalnosti zarodka splav ne bi bil dovoljen.

A tem načrtom niso nasprotovali le v opoziciji in zagovorniki pravic žensk, temveč celo mnogi v vrstah vladajočih konservativcev, izrazi nezadovoljstva pa so prihajali tudi iz tujine. Po anketah se z načrtovanimi spremembami ni strinjalo kar 80 odstotkov Špancev, med njimi torej tudi številni volivci PP-ja.

Odstopil pravosodni minister
Rajoy je sicer v torek poudaril, da si bo vlada še naprej prizadevala za zaostritev zakonodaje na področju načrtovanja družine in da med drugim načrtujejo spremembe, po katerih bi dekleta, mlajša od 18 let, za splav potrebovala soglasje staršev.

Po torkovem umiku predlagane spremembe zakonodaje je pravosodni minister Alberto Ruiz-Gallardon, eden najglasnejših zagovornikov prepovedi splava, nemudoma napovedal svoj odstop. Odpovedal se ni le mestu v vladi, ampak tudi poslanskemu sedežu in vsem položajem v PP ter tako v celoti končal svojo 30-letno politično kariero.