Takole živahno je bilo na pohodu leta 2019. Foto: BoBo
Takole živahno je bilo na pohodu leta 2019. Foto: BoBo

Tridnevna prireditev se je začela s pohodom malčkov iz ljubljanskih vrtcev. Po napovedih se je na pohod podalo okoli 8500 otrok.

V petek jim bo sledilo skoraj 13.500 šolarjev, vrhunec pa bo prireditev doživela v soboto, 7. maja, ko se bodo na pohod po trasi, kjer je bila med drugo svetovno vojno žičnata ograja, podali rekreativci, tekači pa na tek trojk.

Znak za start teka na 12,5 kilometra in na 29 kilometrov bo v soboto na Stritarjevi ulici dal ljubljanski župan Zoran Janković, ki bo nato na Kongresnem trgu tudi podelil priznanja najboljšim ekipam tekačev.

Spletna stran Poti ob žici

Na Kongresnem trgu bo v soboto potekal tudi kulturni program. Ob 10.30 bo nastopil Partizanski pevski zbor, ob 12.00 pa Eva Boto.

V registru žive kulturne dediščine

Pohod po Poti ob žici vsako leto poteka od četrtka do sobote pred 9. majem, ko ima Ljubljana, mesto heroj, praznik v spomin na svojo osvoboditev leta 1945. Pot poteka tam, kjer so italijanski okupatorji leta 1942 skupaj z več kot sto bunkerji postavili ograjo iz bodeče žice.

Prireditev je po navedbah Mestne občine Ljubljana od vsega začetka povezana z ohranjanjem spomina na zgodovino Ljubljane in je eden od pomembnih gradnikov identitete mesta. Poleg ohranjanja zgodovinskega spomina vsakoletni pohod ljudi spodbuja, da živijo aktivno in zdravo, da se družijo in da skrbijo za svoje okolje. Ministrstvo za kulturo je leta 2016 pohod po Poti ob žici vpisalo v register žive kulturne dediščine.

Pohod Pot ob žici običajno vsako leto privabi več kot 30.000 udeležencev.

Po dveh letih znova Pohod ob žici