Ameriška pevka Lana Del Rey, eden izmed zaščitnih obrazov H&M-ja, v angorapuloverju. Foto: H&M
Ameriška pevka Lana Del Rey, eden izmed zaščitnih obrazov H&M-ja, v angorapuloverju. Foto: H&M

Za to se je odločil po objavi videoposnetka, na katerem je videti, kako na kitajskih kmetijah na krut način pridobivajo dlako.

"Ustavljamo proizvodnjo izdelkov iz angoravolne," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedala tiskovna predstavnica švedskega podjetja Camilla Emilsson Fink. Ob tem je dodala, da morajo preveriti, ali proizvajalci, s katerimi sodelujejo, izpolnjujejo njihova merila.

Izdelkov, ki so že na policah trgovin švedske verige, sicer ne bodo umaknili.

Še pred nekaj dnevi je švedsko podjetje zatrjevalo, da njihovi dobavitelji izpolnjujejo njihova merila, kar naj bi dokazali tudi rutinski pregledi na terenu.

Njihovo stališče je naletelo na veliko ogorčenje. Številni kritiki so bili prepričani, da pregledi niso bili temeljiti, zato so H&M pozvali, naj popolnoma prepove uporabo izdelkov iz angoravolne.

Tudi švedska modna znamka Acne je napovedala, da bo ustavila proizvodnjo izdelkov, narejenih iz angoravolne.

Krut način pridobivanja dlake zajcev
Organizacija za zaščito živali PETA je objavila videoposnetek, na katerem je videti, kako na različnih kitajskih kmetijah pridobivajo dlako zajcev, iz katere potem naredijo volno. Angorazajci so privezani ob lesene mize v prostorih, prenatrpanih s kletkami, kjer potem delavci z rokami trgajo njihovo dlako, medtem ko živali v agoniji cvilijo od bolečine.

Po podatkih organizacije Kitajska proizvede 90 odstotkov angoravolne.