Število turistov se je v medletni primerjavi najbolj, za petino, povečalo v Ljubljani. Foto: BoBo
Število turistov se je v medletni primerjavi najbolj, za petino, povečalo v Ljubljani. Foto: BoBo

"Leto 2023 je bilo za turizem najuspešnejše do zdaj, saj je bilo prenočitev za dva odstotka več kot v turistično do zdaj najuspešnejšem letu 2019," so navedli na statističnem uradu. Domači turisti so lani prispevali 4,57 milijona prenočitev ali 28 odstotkov vseh. Tuji turisti so jih ustvarili 11,55 milijona ali 72 odstotkov vseh. Domačih je bilo lani za 17 odstotkov manj, tujih pa za 14,7 odstotka več kot leta 2022. V primerjavi z letom 2019 se je število prenočitev domačih turistov povečalo za štiri odstotke, tujih za dva odstotka.

Sorodna novica Ljubljanski grad lani obiskalo 1,19 milijona ljudi

Med tujimi je bilo največ gostov iz Nemčije, in sicer 1,9 milijona ali 16 odstotkov. Sledili so turisti iz Italije, Avstrije, Češke, Nizozemske in Hrvaške. Lani je bilo 27 odstotkov več gostov s Hrvaške, 18 odstotkov več iz Italije, 16 odstotkov več iz Češke in 11 odstotkov več gostov iz Avstrije.

Lani so turisti najbolj obiskovali gorske občine in prestolnico. Število turistov se je v medletni primerjavi najbolj, za petino, povečalo v Ljubljani. Za skoraj 14 odstotkov se je število obiskov povečalo v mestnih občinah, zraslo je tudi v gorskih občinah. Medtem se je število obiskov v primerjavi z letom prej zmanjšalo v zdraviliških in obmorskih občinah. Število prenočitev se je povečalo v vseh vrstah turističnih občin, razen v nemestnih in obmorskih občinah. Največ so jih ustvarili v gorskih občinah.

Med nastanitvenimi obrati so prevladovali hoteli. Največjo rast v medletni primerjavi so zaznali v zasebnih sobah, apartmajih in hišah, sledili so hoteli in apartmajska naselja.

Decembra 329.182 prihodov turistov

Decembra lani so turistični nastanitveni obrati v Sloveniji poročali o 329.182 prihodih turistov, kar je bilo za 10,6 odstotka več kot decembra predlani. Prenočitev je bilo 794.926 ali za 8,7 odstotka več, je še navedel statistični urad.

Domači turisti so ustvarili 38 odstotkov vseh decembrskih prenočitev. Njihovih prihodov je bilo 113.000, prenočitev pa 302.000 ali za odstotek več kot decembra leto prej. Največkrat so prenočili v občinah Kranjska Gora, Piran in Podčetrtek. V Kranjski Gori so decembra našteli več kot desetino vseh domačih prenočitev v tej občini v letu 2023.

Tuji turisti so decembra lani ustvarili 216.000 prihodov in skoraj 493.000 prenočitev ali za 14 odstotkov več kot pred letom dni. Največ njihovih prenočitev so našteli v občinah Ljubljana, Bled in Kranjska Gora, v slovenskem glavnem mestu je bilo ustvarjenih 30 odstotkov vseh teh prenočitev v decembru.

Sorodna novica Hrvaški turizem lani razveselili še boljši rezultati kot leto poprej

Turisti iz Italije so decembra lani ustvarili 125.600 prenočitev ali 26 odstotkov vseh tujih prenočitev. Največkrat so prenočili v občini Ljubljana. Turisti iz Hrvaške so jih opravili 69.100 oz. za 38 odstotkov več kot leto prej. Sledili so turisti iz Avstrije, Nemčije, Srbije in Madžarske.

V zdraviliških občinah je bila decembra lani ustvarjena skoraj tretjina vseh prenočitev, največ v občini Brežice. Sledile so gorske občine, Ljubljana in obmorske občine. V primerjavi z decembrom 2022 se je število prenočitev najbolj povečalo v Ljubljani in obmorskih občinah.

Domači in tuji turisti so še vedno največ prenočitev decembra lani ustvarili v hotelih, to je 448.700 prenočitev oz. 56 odstotkov vseh. Sledile so zasebne sobe, apartmaji in hiše ter kampi. V primerjavi z decembrom 2022 se je število prenočitev najbolj povečalo v zasebnih sobah, apartmajih in hišah.

Za Slovenijo uspešno turistično leto

Han: Višja dodana vrednost, kar bo vodilo v boljše plače zaposlenih v panogi

Lanski turistični rezultat je po mnenju gospodarskega ministra Matjaža Hana odličen. Panoga je kljub katastrofalnim poplavam, ki so državo prizadele na vrhuncu sezone, dokazala odpornost, je poudaril.

Napovedal je nadaljnji dvig kakovosti storitev, k čemur bo z različnimi ukrepi pomagala država. "Predvsem si želimo višje dodane vrednosti, kar bo vodilo tudi v boljše plače zaposlenih v panogi," je dejal minister. Spomnil je, da je Slovenija v zadnjih dveh letih zagnala pomemben investicijski cikel, v okviru katerega so vlagali v turistične nastanitvene obrate, smučarska središča pa so prestrukturirali v celoletne gorske centre. Obnovili so tudi objekte in površine javne turistične infrastrukture v lokalnih destinacijah.

Slovenija ima dobro razpršene trge, naša ponudba pa je zelo raznolika.

Matjaž Han, gospodarski minister

"Seveda se ne bomo ustavili pri tem," je poudaril in med drugim napovedal razpisa za spodbujanje uvajanja okoljskih znakov za leto 2024 in javni razpis za razvoj turizma v turističnih destinacijah v okviru evropske kohezijske politike. V okviru tega bo na voljo sedem milijonov evrov.

Pripravljajo se na spremembo zakona o gostinstvu, ki ga po ministrovih pojasnilih pišejo skupaj s podjetniki, želi pa si, da bi bil usklajen s socialnimi partnerji.