Z okvaro mitohondrijev se rodi eden na 200 otrok. Foto: Reuters
Z okvaro mitohondrijev se rodi eden na 200 otrok. Foto: Reuters

Pravila, ki bodo urejala to področje, bodo pripravili še letos, nato pa jih bodo poslali v javno razpravo. Razprava v parlamentu bo predvidoma sledila prihodnje leto, če bodo prižgane zelene luči, pa bi lahko postopek bodočim staršem ponudili že čez dve leti.
Strokovnjaki pričakujejo, da bodo lahko s pomočjo te tehnike pomagali od petim do desetim parom letno.

V izogib hujšim boleznim
Namen omenjene tehnike oploditve zunaj telesa IVF (in vitro fertilization) je izogibanje hujšim mitohondrijskim boleznim, kot je na primer mišična distrofija, ki jih otrok podeduje le po materi. Zdrav zarodek je ustvarjen tako, da se mitohondrijski DNK matere zamenja z zdravim DNK t. i. tretjega starša.

Iz jajčne celice matere v okviru postopka zdravniki vzamejo jedro, zavržejo pa bolne mitohondrije. Jedro, v katerem so med drugim zapisane lastnosti, kot sta barva las in oblika telesa, nato vsadijo v jajčece darovalke z zdravimi mitohondriji, iz katerega pred tem odstranijo jedro.
"Spolzka tla"
Nasprotniki tehnike poudarjajo, da je neetična in bi Veliko Britanijo lahko speljala na spolzka tla, poroča britanski BBC. Postopek bi namreč lahko spodbujal oblikovanje t. i. "dizajnerskih otrok", svarijo. Nasprotniki vztrajajo tudi, da bi lahko pari, ki imajo tovrstne težave, posvojili otroke ali uporabili jajčeca drugih darovalk.

S tako ali drugačno okvaro mitohondrijev se rodi eden na 200 otrok. Pri večini simptomov ni ali pa so ti zelo mili. Po drugi strani lahko v hujših primerih motena oskrba celic z energijo vodi do odpovedovanja mišic ali živčevja, slepote, odpovedi srca in včasih tudi smrti.

V Veliki Britaniji je vsako leto rojenih okoli 6.500 otrok z okvarjenimi mitohondriji, ugotavlja britansko ministrstvo za zdravje.