Vsak osmi smrtni primer na svetu je posledica prometne nesreče. Foto: EPA
Vsak osmi smrtni primer na svetu je posledica prometne nesreče. Foto: EPA

WHO je številne države pozval k uvedbi strožje zakonodaje na področju cestnega prometa. Po podatkih organizacije je vsak osmi smrtni primer na svetu posledica prometne nesreče in leta 2010 je v tovrstnih nesrečah umrlo 1,24 milijona ljudi. Države bi morale uvesti strožje kazni, da bi tako zmanjšale to število, je zahteval WHO.

V samo 28 državah naj bi namreč obstajala zakonodaja, ki poskuša minimizirati vse dejavnike tveganja, kot sta na primer vožnja pod vplivom alkohola in brez varnostnega pasu.

Nekatere skupine so zaradi prometnih nesreč bolj ogrožene kot druge, je opozoril WHO. 59 odstotkov vseh smrtnih ponesrečencev je starih od 15 do 44 let, velika večina izmed teh pa je moških.

Tvegano je tudi življenje pešcev in kolesarjev, saj predstavljajo skupno približno četrtino umrlih. V nekaterih državah je njihov delež veliko večji, saj tam nemotorizirani udeleženci prometa še niso tako dobro zaščiteni.

WHO opozarja, da je samo sedem odstotkov svetovnega prebivalstva zaščitenega s celovito zakonodajo na področju cestnega prometa, zato je organizacija druge države pozvala k čimhitrejši izboljšavi zakonodaje.

"Če ne bo sprememb, bodo družine in skupnosti še naprej žalovale za žrtvami, zdravstveni sistem pa bo moral prevzemati breme poškodovanih v nesrečah," je dejala direktorica WHO-ja Margaret Chan.