UKC Ljubljana. Foto: BOBO/Igor Kupljenik
UKC Ljubljana. Foto: BOBO/Igor Kupljenik

Poslanka Iva Dimic (NSi) je izpostavila, da najvišji delež prihodkov UKC-ja Ljubljana izhaja iz programov akutne bolnišnične obravnave. Podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) po njenih navedbah kažejo, da je v prvi polovici letošnjega leta UKC Ljubljana iz tega naslova imel prihodke 306 milijonov evrov, kar je za 10 odstotkov več kot lani in za tretjino več kot v istem obdobju leta 2019. Pri tem poudarja, da je UKC Ljubljana za več denarja opravil manj storitev.

"Povsem drugačna zgodba pa je v UKC-ju Maribor, kjer za 4,6 odstotka presegajo predvideni program. Imajo tudi 3,3 milijona presežka v prvih devetih mesecih letošnjega leta. V NSi-ju nas skrbi, ker iz podatkov izhaja, da UKC Ljubljana ni uspešno opravil dogovorjenih in načrtovanih zdravstvenih storitev, pacienti pa čakajo. Del izgube prihaja tudi iz tega naslova," je poudarila.

V stranki so pripravili štiri sklepe, o katerih bo potekala razprava na seji komisije. Predlagajo pripravo analize vzrokov za izgubo v UKC-ju Ljubljana, celovite in neodvisne revizije poslovanja tako na prihodkovni kot tudi na odhodkovni strani in pripravo sanacijskega programa ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Prav tako predlagajo, da Računsko sodišče do vzpostavitve pozitivnega poslovanja izvaja letni nadzor nad poslovanjem UKC-ja Ljubljana.

Sorodna novica Jug: Bolnišnice vedno bolj iščejo mehanizme, kako čim dražje prodati pacienta ZZZS-ju

NSi: Ima aktualna vlada dvojna merila?

Dimic je izpostavila še, da je v UKC-ju Ljubljana septembra lani po letu in pol na položaju generalnega direktorja odstopil Jože Golobič, ki mu je takratni minister za zdravje Danijel Bešič Loredan med drugim očital slabe poslovne rezultate. "V NSi-ju se sprašujemo, ali ima aktualna vlada dvojna merila. Kdo bo prevzel odgovornost in koga bo vlada zamenjala zdaj, ko ima UKC Ljubljana 30-milijonsko izgubo," je dodala.

Po navedbah poslanke UKC Maribor in številne druge bolnišnice po Sloveniji dokazujejo, da sta ključna dobra organizacija in učinkovito upravljanje. V NSi-ju so ponovno predlagali preoblikovanje javnih zdravstvenih zavodov, ki naj poslujejo neprofitno, a po načelih gospodarskih družb. Na podoben način imajo po besedah Dimic urejeno upravljanje bolnišnic na avstrijskem Koroškem, kjer model organiziranosti "daje dobre rezultate".

Svet UKC Ljubljana se je 25. oktobra seznanil z izgubo zavoda v znesku 29,3 milijona evrov v prvih osmih mesecih letošnjega leta. Ministrstvo za zdravje je zato vodstvo UKC-ja Ljubljana pozvalo k analizi vzrokov za nastalo izgubo in pripravi ukrepov za sanacijo poslovanja. V UKC-ju so analizo dejavnikov in vplivov na rezultat pripravili in kot glavni razlog za izgubo izpostavili način obračunavanja storitev ZZZS-ja.

Stranka NSI stanje v UKC Ljubljana vidi kot kritično