Christian Pulisic je dosegel 22. gol za ameriško izbrano vrsto na 55 nastopih. Foto: Reuters
Pulisic popeljal ZDA v osmino finala

Leta 1998 se je tekma Iran – ZDA na SP-ju v Franciji končala s slavjem Irana z 2:1, kar je bila sploh njegova prva zmaga na svetovnih prvenstvih. 24 let pozneje se zmage in napredovanja veselijo Američani.

Iranci, ki so za napredovanje potrebovali le točko, so še na šestem SP-ju (1978, 1998, 2006, 2014, 2018, 2022) obstali v skupinskem delu.

Čeprav je ameriška nogometna zveza v soboto prilila ogenj na napete odnose med državama, ki sta že več kot štiri desetletja na nasprotnih političnih bregovih, potem ko je na družbenih omrežjih za kratek čas objavila iransko zastavo brez simbola islamske republike, v znak solidarnosti s protestnim gibanjem v Iranu za pravice žensk, je tekma minila v športnem vzdušju.

Iran je v drugem polčasu bolje zaigral. Foto: Reuters
Sorodna novica "Trije levi" trikrat zadeli in nadaljevali niz proti Walesu

Pulisic kronal premoč Američanov
Uvodnih 20 minut tekme ni prineslo zanimivega dogajanja. Američani so sicer oblegali iranska vrata, imeli so tudi več žogo v svoji posesti, toda brez konkretnih priložnosti. V 28. minuti je Timothy Weah prišel do odbitka, streljal je od blizu z glavo, iranski vratar je bil na mestu. Weah je po prejetem predložku v kazenskem prostoru streljal z desne v 33. minuti, žoga je šla čez gol.

Američani so premoč kronali z golom v 38. minuti z odlično skupinsko akcijo – Weston McKennie je poslal dolgo podajo, sprejel jo je Sergio Dest, ki jo je podaljšal pred vrata, po sredini je utekal Christian Pulisic, ki je žogo potisnil v mrežo. Pulisic je ob tem trčil, tako da je za nekaj časa zapustil zelenico.

Weah je v izteku prvega polčasa zatresel iransko mrežo, toda sodnik je gol razveljavil zaradi prepovedanega položaja.

Pulisic ameriški junak proti Iranu
Iranci so pred tekmo zapeli tudi himno, kar je bilo eno od perečih vprašanj na SP-ju. Na uvodni tekmi z Anglijo je namreč niso, mediji so to razumeli kot podporo protestnikom, ki v Iranu že od septembra protestirajo proti oblastem. Foto: Reuters

Prebujeni Iran neuspešno iskal gol za izenačenje
Iran je v drugem polčasu zaigral bolje, iskal je priložnost za izenačenje in remi, ki bi jim prinesel napredovanje. V 65. minuti je Saman Ghoddos streljal z 12 m, žoga je švignila malo mimo vrat – to je bila daleč najlepša priložnost za iranski gol. V 70. minuti je Saeid Ezatolahi streljal z roba kazenskega prostora, streljal je visoko čez vrata. V 93. minuti je Morteza Pouraliganji po izvedenem prostem strelu streljal z glavo, žoga je šla mimo leve vratnice. Iran je ob koncu tekme zahteval 11-metrovko, ko je Mehdi Taremi padel v kazenskem prostoru, toda sodnik je po pregledu VAR-a odločil, da prekrška v kazenskem prostoru ni bilo.