Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
79 oddaj
79 oddaj
V oddaji na kratko, tudi duhovito, če nam to uspe, dešifriramo birokratsko in žargonsko poimenovanje pojmov, ki so vezani na institucije ali postopke v Evropski uniji.
V oddaji na kratko, tudi duhovito, če nam to uspe, dešifriramo birokratsko in žargonsko poimenovanje pojmov, ki so vezani na institucije ali postopke v Evropski uniji.
Nekdanja britanska premierka Margaret Thatcher je že leta 1989 opozorila, da podnebne spremembe vplivajo na vse nas. 30 let pozneje še vedno razpravljamo o tem, kako bi ukrepali.
Matjaž, Luka in Špela se spet potepajo - vsaj v oddaji, če se že v resnici ne smejo. In spet bodo skušali razvozlati eno izmed številnih kratic evropskega biroktarskega žargona: ESP.
Evropska unija pri ustvarjanju odnosa s Kitajsko računa na pravičnejšo obravnavo evropskih podjetij, boljše možnosti konkuriranja, na večjo preglednost državnih subvencij, pa zaščito intelektualne lastnine, odpravo prisilnega prenosa tehnologij… No, bomo videli, kako se bo to obneslo v praksi
Če nič drugega, tudi na Japonskem imajo dneva prost dan, ko govorijo o kulturi. Tokrat bomo v nekaj minut stisnili kritični um umetniške govorice, Reko in Galway ter se posvetili enemu bolj obsežnih evropskih komisarskih resorjev. Tokrat kar z dvema gostjama!
Agencija s sedežem v Varšavi je imela ob ustanovitvi leta 2004 precej obrobno vlogo. Vprašanje je, če bi se je mi sploh lotevali, če bi že takrat obstajala naša rubrika. Danes je drugače, loteva se je celo Olaf. Pa ne tisti simpatični snežak.
Brez skrbi, avtorji oddaje abcEU ne bodo prepevali na izboru za pesem Evrovizije. Vsaj ne še tokrat.
Matjaž, Špela in Luka se v tokratni oddaji abcEU lotevajo Zahodnega Balkana. Ki vsaj uradno ostaja visoko na prednostnem seznamu Evropske unije. Pa je res? O tem več tudi v oglašanju gosta iz Beograda!
Tokrat se Matjaž, Luka in Špela odpravijo na sneg. Eni s tekaškimi smučmi, drugi pa le z rokavicami - tudi kepanje je šport!
Posledice britanskega izstopa iz Unije bodo vidne pozneje. V tokratni rubriki odpravimo fonetične zablode, se lotimo - zdaj pa res - dokončnega izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije ter ugotovimo, da Britancev ni več na trgu.
V oddaji na kratko, tudi duhovito, če nam to uspe, dešifriramo birokratsko in žargonsko poimenovanje pojmov, ki so vezani na institucije ali postopke v Evropski uniji. Tokrat, skladno z logiko leta 2020, tega prav zares ne počnemo.
Skupna evropska ribiška politika je bila uvedena v 70. letih prejšnjega stoletja in je bila od takrat večkrat posodobljena, nazadnje januarja 2014. Tokrat se pojavlja kot težava. Namreč, gre enega za najtrših orehov razprav o prihodnjih odnosih med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom.
Tokrat se bomo spet posvetilu pogajanjem med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo, toda znane besede na B ne bomo izrekli. No, vsaj trudili se bomo, da je ne izrečemo. Gremo na Severno Irsko!
Tokrat se pozabavamo z besedno zvezo vladavina prava, ki je nastala že v antični Grčiji. Njen pomen v današnjem svetu pa je večkrat zlorabljen za pridobivanje poceni političnih točk. V EU se vladavina prava pojavlja tudi v povezavi z evropskimi sredstvi, pri čemer je nelogično, da države, ki prostovoljno vstopijo v EU zdaj razlagajo, da jih EU sili spoštovati pravila, ki so jih same sicer sprejele.
Evropska komisija sprejema korake k vzpostavitvi zdravstvene unije. A še pomembnejše je, da ima Matjaž tokrat za svoja sogovornika - Luko in Špelo - presenečenje. Ki ju bo razveselilo še bolj od belgijske čokolade. Je kaj takega sploh mogoče?
Nekaterim se zalomi pri posploševanju, drugim pri poskusih ugajanja, mi pa se trudimo, da bi vam z dešifriranjem birokratsko-žargonskih poimenovanj predstavili tiste majhne, a pomembne razlike, ki gradijo bistvo naše, v tem primeru evropske skupnosti. (Vsebina tega podkasta je bolj zanimiva, čeprav so to dejanske uvodne besede)
Ne glede na izid ameriških predsedniških volitev se lotevamo dešifriranja birokratske govorice v Evropski uniji, in sicer na področju iskanja najmanjšega skupnega imenovalca. Besedna zveza se uporablja na več načinov v različnih kontekstih, nekaj od teh bomo predstavili v tokratnem abcEU.
Tokrat hodimo po robu. Zakuska se zdi primeren pristop za obeležitev dneva radia, a je vendarle ne moremo prirediti. za ustvarjalce abcEU-ja to ne bo težava, saj so vsak v svojem prostoru. Zakuska torej!
Maratone najdemo v zgodovini vojskovanja, tudi boja za enakopravno obravnavo žensk in moških, v zadnjem obdobju pa se pojavljajo predvsem kot ena od kolateralnih žrtev krize, ki jo povzroča koronavirus.
Bi se brezplačno izobraževali? Do tega ukrepa so upravičeni delavci, ki so jim delodajalci odredili skrajšan delovni čas. Za to je namenjenih 25 milijonov evrov. Če bo povpraševanje veliko bodo na voljo dodatna sredstva.
Tokrat se lotevamo lestvic. Glasbenim smo se izognili, saj se ne želimo spreti. Že tako imamo odprt zamrznjen spor glede čokolade.
Neveljaven email naslov