Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
618 oddaj
618 oddaj
Novice in aktualne zgodbe z vsega sveta, ki jih pripravljajo naši dopisniki in sodelavci. 18. vzporednik je pogovor s poročevalci iz vseh večjih evropskih in nekaterih svetovnih prestolnic.
Novice in aktualne zgodbe z vsega sveta, ki jih pripravljajo naši dopisniki in sodelavci. 18. vzporednik je pogovor s poročevalci iz vseh večjih evropskih in nekaterih svetovnih prestolnic.
V 18. vzporedniku se obračamo proti zahodu, kjer je marsikaj novega. V Združenih državah se je začelo sojenje, ki bo zaznamovalo ameriško družbo, ne glede na to, kakšen bo razplet. Na zatožni klopi je nekdanji policist Derek Chauvin, ki je obtožen umora Georgea Floyda - po tem dogodku je ZDA zajel val protestov proti rasni neenakosti. Z našim Washingtonskim dopisnikom Andrejem Stoparjem razmišljamo o pomenu sojenja, o novem, kar 2000 milijard dolarjev vrednem načrtu predsednika Bidna za obnovo infrastrukture ter o novi humanitarni krizi na ameriški južni meji. Pozanimamo pa se tudi, kako v Združenih državah v praksi deluje kampanja cepljenja.
V 18. vzporedniku gremo kljub omejitvam gibanja v kar dve državi - v Vatikan in Italijo. Z našim rimskim dopisnikom Jankom Petrovcem razmišljamo, kako bodo v središču rimskokatoliške cerkve obeleževali veliko noč v razmerah pandemije, s kakšnimi demografskimi problemi se spopada Italija, ki je imela lani največ smrti v enem letu po koncu vojne in najmanj rojstev od ustanovitve skupne države, in o napredovanju cepilne kampanje. Obeležimo pa tudi 80. obletnico napada Italije na Jugoslavijo.
V 18. vzporedniku pod drobnogled jemljemo dogajanje na Bližnjem vzhodu. V regiji, kjer so pretresi in spremembe že leta edina stalnica, je tudi ta teden bilo nekaj pomembnih premikov - pa tudi zastojev, denimo v Sueškem prekopu. Z našo bližnjevzhodno dopisnico Karmen Švegl razmišljamo o rezultatih že četrtih parlamentarnih volitev v Izraelu v manj kot dveh letih, izstopu Turčije iz carigrajske konvencije, Erdoganovih zahtevah po prepovedi opozicijske stranke in novem poskusu ustavitve spopadov v Jemnu. Opišemo pa tudi pot posameznika do cepljenja v Dubaju.
V 18. vzporedniku gledamo proti Avstriji, kjer se število novih okužb spet povečuje, povečuje se tudi pritisk na bolnišnične kapacitete. Hkrati s tem pa so na Dunaju prejšnji konec tedna doživeli napete proteste 20.000 nasprotnikov vladnih ukrepov za zajezitev epidemije, ki so se jim pridružili tudi nekateri desničarski politiki. S Petro Kos Gnamuš smo razmišljali o sporočilih protestnikov in odzivih vlade. Ponekod v Avstriji so ukrepi res strogi: "Nekje morajo prebivalci celo ob izstopu iz svojega mesta pokazati negativni izvid testa." Naša dunajska dopisnica pa poroča tudi o poteku cepljenja ter iskanja pomoči v Izraelu, pa tudi o volilnih uspehih koroških Slovencev na lokalnih volitvah in razpoloženju med Avstrijci po enem letu epidemije.
V 18. vzporedniku se obračamo proti evropski politični in cepilni centrali – Bruslju. Države članice EU so se odločile za skupni nakup cepiv proti covidu-19, a zdaj jih vse več glasno kritizira skupni projekt nabave cepiv, saj naj distribucija ne bi potekala dovolj hitro in učinkovito. Z našo bruseljsko dopisnico Mojco Širok razmišljamo, na katerih točkah se cepljenje zatika, kakšno obliko naj bi dobili napovedani cepilni potni listi in kakšna bodo nova razmerja moči na evropski politični desnici po (prisilnem) izstopu madžarskega Fidesza iz parlamentarne skupine evropskih konservativcev. Razmislimo pa tudi o sedanji podobi Slovenije v Bruslju pred bližajočim se predsedovanjem EU.
Zakaj se Slovenija vse bolj pogosto pojavlja v nemških medijih? Tudi o nemških šolah v času koronovarisa, ukrepih, cepivih in cepljenju.
Kdo so hrvaški vplivneži, ki so se znašli o pravem času na pravem mestu, da so lahko mimo vrste prišli do cepljenja? Bodo v načrt cepljenja vpeljali tudi odmerke ruskega cepiva? Kakšno turistično sezono si obetajo naši južni sosedi? Odgovore je skušala poiskati naša dopisnica Tanja Borčič Bernard, ki med drugim spremlja tudi kampanjo pred prihajajočimi lokalnimi volitvami. Te bodo še posebno burne na območju Zagreba in Banovine, ki so ju prizadeli katastrofalni potresi.
Konec lanskega decembra je Ustavno sodišče na Kosovu ugotovilo, da je bila lanska izvolitev premierja Hotija v parlamentu nezakonita in zato odredilo predčasne volitve. O tem, kakšno je vzdušje na Kosovu pred volitvami in kdo ima največ možnosti za zmago, smo govorili z našim balkanskim dopisnikom Boštjanom Anžinom, ki je pojasnil tudi, zakaj je Srbija med najuspešnejšimi državami na svetu po številu cepljenih proti covidu-19.
V 18. vzporedniku se pogovarjamo o politični krizi v državi, ki je takega položaja skoraj vajena. V Italiji je po razpadu vladne koalicije predsednik države zdaj zaupal mandat za sestavo nove vlade Mariu Draghiju, nekdanjemu vodji Evropske centralne banke. Z našim rimskim dopisnikom Jankom Petrovcem razmišljamo, kakšno koalicijo bi Draghi lahko zbral v novi vladi, kako se italijanski politični sistem odziva na pogoste krize in kakšne gospodarske in socialne posledice epidemije se že kažejo, pa tudi o odpovedih karnevalov.
V 18. vzporedniku se premikamo na Bližnji vzhod, kjer novega ameriškega predsednika Joeja Bidna čaka eden največjih zunanjepolitičnih izzivov – urediti odnose med Združenimi državami in Iranom. Pred letom dni sta bili državi na robu vojne, zdaj voditelji na obeh straneh govorijo bolj spravljivo. Z našo dopisnico Karmen Švegl razmišljamo, če je še možno oživiti iranski jedrski sporazum, kako se na Bližnjem vzhodu odzivajo prve poteze novega ameriškega predsednika in kakšne so posledice arabske pomladi, ki se je začela pred desetimi leti.
V 18. vzporedniku se odpravljamo v mesto, v katerega so že od začetka leta nenehno uprte oči svetovne javnosti. V Washingtonu je v sredo prisegel novi predsednik Joe Biden in Združene države po štirih letih vladavine Donalda Trumpa močno razdeljene stopajo na novo pot. Z našim dopisnikom Andrejem Stoparjem razmišljamo o prvih sporočilih in potezah predsednika Bidna, novih razmerjih moči v senatu in kongresu, o drugi ustavni obtožbi Donalda Trumpa in zgodovinski prisegi Kamale Harris, prve ženske na položaju podpredsednice. Pogovorimo se tudi o stari in novi podobi ZDA v svetu.
V 18. vzporedniku se oziramo proti Rusiji, kjer se ob zmanjševanju števila okužb v zadnjih dneh sprašujejo tudi o pravem številu smrtnih žrtev epidemije. Z našo moskovsko dopisnico Vlasto Jeseničnik razmišljamo, zakaj nastajajo velike razlike v podatkih o številu žrtev, kako se pripravljajo na letošnje parlamentarne volitve in v kakšnem stanju jih pričakuje opozicija ter o razmerah v še vedno nemirni Belorusiji, kjer je predsednik Lukašenko napovedal spremembe ustave. Obiščemo pa tudi največji ruski otok Sahalin.
V 18. vzporedniku se sprašujemo, v kakšni formi Evropska unija vstopa v leto 2021. Z našim bruseljskim dopisnikom Igorjem Juričem pregledamo odzive evropskih voditeljev na vdor Trumpovih podpornikov v ameriški kongres in razmišljamo o končni bilanci dogovora o brexitu, težavah s cepljenjem na celini in o izzivih, ki jih bo Slovenija morala predstaviti med letošnjim predsedovanjem EU.
V 18. vzporedniku se pogovarjamo o stanju v državi, ki je v mnogih pogledih vodilna na stari celini. Ne le gospodarsko, v zadnjega pol leta je Nemčija predsedovala Evropski uniji, med prvimi so predstavili tudi načrt cepljenja prebivalstva proti koronavirusu. Z našo berlinsko dopisnico Polono Fijavž razmišljamo o kompromisih glede načrta za gospodarsko okrevanje EU, ki je bil sprejet pod nemškim vodstvom, slišimo politična stališča vseh treh kandidatov za naslednika Angele Merkel na čelu največje nemške stranke CDU, obiščemo cepilni center in se sprašujemo, na kakšen način so v Nemčiji med epidemijo ohranili šole odprte.
V 18. vzporedniku pogledamo v Avstrijo, kjer število okužb še naprej upada in se začenjajo pogovarjati o postopnem sproščanju ukrepov. Glede na to, da Avstrija ostro nasprotuje vseevropskemu zapiranju smučišč med prazniki, bo zanimivo spremljati, kakšne ukrepe bodo sprejeli ob odprtju smučišč. Z našo dunajsko dopisnico Petro Kos Gnamuš razmišljamo, kako mesec dni po terorističnem napadu okreva avstrijska prestolnica, kakšne so njihove izkušnje z množičnim testiranjem prebivalstva in kako bo letos izgledal tradicionalni novoletni koncert filharmonikov.
V 18. vzporedniku pogledamo proti južni sosedi, kjer spet zaznavajo rekordne številke novih okužb in sprejemajo nove ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa. Vstop na Hrvaško je zdaj mogoč le z negativnim izvidom testa PCR, največ okužb pa odkrivajo v prestolnici. Z našo zagrebško dopisnico Tanjo Borčić Bernard razmišljamo, kaj je pripeljalo do novega vrha okužb, kako se z okužbo in samoizolacijo sredi krize spoprijema premier Plenković, kakšni so gospodarski kazalci po treh četrtletjih in okrnjeni turistični sezoni ter kako bo mesto Zagreb izkoristilo 700 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU za obnovo po pomladnem potresu. Vprašamo se tudi, kaj nova film in knjiga razkrivata o zagrebškem županu Milanu Bandiću.
V Italiji, kjer smo spomladi spremljali prve kaotične prizore epidemije na evropskih tleh, se število smrtnih žrtev covida-19 spet močno vzpenja in dosega ravni iz prvega vala epidemije. Razmisleki pa so zdaj drugačni – dijaki protestirajo proti zaprtju srednjih šol, turistični delavci se bojijo za zimsko smučarsko sezono. Z našim rimskim dopisnikom Jankom Petrovcem razmišljamo, po čem se zdajšnji omejevalni ukrepi razlikujejo od spomladanskih, kakšne načrte ima država za cepljenje ter o papežu Frančišku, ki ob začetku adventnega časa razburja cerkveno javnost z izjavami o istospolnih zvezah in migrantih. Okusimo pa tudi posledice mediteranske diete.
Bližnjemu vzhodu po nedavnih potezah odhajajočega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je napovedal umik velikega dela ameriških vojakov iz Iraka in Afganistana ter menda celo razmišljal o napadu na iranske jedrske zmogljivosti, grozi novo obdobje nestabilnosti. Z našo dopisnico Karmen Švegl razmišljamo, kakšna bo Trumpova zapuščina na Bližnjem vzhodu, kako bodo razmerja moči spremenile napovedane politike Joeja Bidna ter kako trdna je prekinitev ognja v Gorskem Karabahu, ki jo bosta nadzorovali Rusija in Turčija.
Z dopisnikom Boštjanom Anžinom o novicah in zgodbah, ki v tem času zaznamujejo tudi Balkan. Kako je z oblikovanjem nove vlade v Črni gori in kakšni so sklepi po spletnem vrhu berlinskega procesa?
V 18. vzporedniku se odpravljamo v mesto, v katerega so že ves teden uprte oči svetovne javnosti. Washington je središče ameriške volilne drame, ki je v tem tednu postregla s preobrati, napetimi trenutki in predvsem veliko negotovosti, končni rezultati pa še vedno niso znani. Z našim washingtonskim dopisnikom Andrejem Stoparjem razmišljamo, kaj lahko razberemo iz že znanih rezultatov volitev, kakšen boj za njihovo interpretacijo je pred nami v prihodnjih tednih in mesecih ter kako bo tesen rezultat vplival na razdore in napetosti v ameriški družbi. Hkrati pogledamo še tista glasovanja, ki so ob predsedniških volitvah ostala v ozadju – na glasovanja o legalizaciji različnih drog v številnih zveznih državah ter bitko za senat in predstavniški dom.
Neveljaven email naslov