Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
4 epizod
4 epizod
Predstavljamo samospeve, njihove ustvarjalke in ustvarjalce ter izvajalke in izvajalce.
Letos mineva 140 let od skladateljevega rojstva. Samospeve je začel pisati že kot najstnik in ko je leta 1904 postal učenec Arnolda Schoenberga, je ustvaril že 35 pesmi – več kot tretjino svojega celotnega samospevnega opusa. "Alban Berg je izjemno nadarjen skladatelj, toda stanje, v katerem je bil, ko je prišel k meni, je bilo tako, da je bila njegova domišljija očitno osredinjena le na pesmi …" je v pismu svojemu založniku Emilu Hertzki leta 1910 zapisal Schönberg. V njegovih samospevih sicer lahko opazimo skladateljevo slogovno potovanje od začetnega vpliva Schuberta in Schumanna ter bolj kromatično obarvane glasbene govorice s pridihom Richarda Straussa in Huga Wolfa do novega, modernističnega atonalnega sloga.
Od njegovega rojstva letos mineva 170 let. »Kjer je samosvoj,« je o njegovi glasbi zapisal francoski glasbeni kritik Georges Jean-Aubry, »je njegovo čustvo čisto in plemenito in z ničimer nam ne vzbuja občutka, da se skuša vzdigniti nad nas. Nasprotno: to čustvo je nevsiljivo ob naši strani, prijazno razmišljajoče čaka, da bomo pozornost posvetili preprostim besedam trajne vrednosti, ki nam jih pripoveduje.« Pisal ni veliko, kar pa je ustvaril, je izpiljeno v vseh pogledih in taka so tudi njegova samospevna dela.
20. januarja bo minilo 170 let od rojstva francoskega skladatelja Ernesta Chaussona. V njegovih skladbah se kažejo vplivi Richarda Wagnerja, Julesa Masseneta, Johannesa Brahmsa in Cesarja Francka, ki je bil tudi njegov učitelj. Stroka ga je dolgo obravnavala kot neizpetega, hkrati pa kot največji up francoske glasbe na prelomu z 19. v 20. stoletje. Nadaljnji razvoj in uveljavitev mu je onemogočila prezgodnja smrt, kljub temu so njegove skladbe danes vse bolj cenjene, med njimi samospevi in dela za glas in orkester.
Na novega leta dan nas misli pogosto zanesejo k premišljevanju o sreči, za katero v resnici ne vemo, če sploh obstaja. Ali pa se jo zavemo šele takrat, ko se nam že izmuzne in odhiti naprej, neznano kam. Kot sreča, beži tudi čas, a vendar vse le kroži, v večnem krogu, ki se vsako leto sklene in znova začne. Večno obnavljanje in prenavljanje torej, ki so ju v svoja dela vtkali tudi samospevni skladatelji.
Neveljaven email naslov