Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
2156 epizod
2156 epizod
Radijska Tribuna je polurna oddaja vsak torek, sredo in četrtek, v kateri skupaj z gosti obravnavamo aktualne politične, gospodarske in socialne teme. Velikokrat poiščemo rešitve tudi za težave poslušalk in poslušalcev.
Odpoved delovnega razmerja enemu vidnejših filozofov in dolgoletnemu profesorju mariborske Filozofske fakultete Frideriku Klampferju buri duhove. Na tukajšnji Univerzi menijo, da je do odpustitve prišlo zaradi zamude pri oddaji vloge za habilitacijo, Klampfer pa, da je žrtev obračunavanja vodstva fakultete in napoveduje tožbo. Profesorju v bran so stopili sindikati, ki zahtevajo preklic odpovedi, ter zaposleni in študentje, ki menijo, da gre za poskus odstranitve kritičnega glasu na fakulteti. Gostje v našem studiu so bili Friderik Klampfer, rektor mariborske Univerze Zdravko Kačič in predsednik sindikata Univerze v Mariboru Simon Zupan.
Mineva mesec in pol, odkar je mariborska občina prenovila avtobusne povezave. Odtlej so številni deli mesta boje povezani, a je prenova razhudila mnoge potnike, predvsem iz primestnih delov občine. O tem, kako je nov sistem zaživel v praksi in katere spremembe lahko potniki še pričakujejo, v tokratni Radijski tribuni.
Kaj prinaša leto 2025 za mariborsko gospodarstvo? Kakšno je trenutno povpraševanje na trgu in katere so največje ovire na področju konkurenčnosti? Gosta oddaje sta bila direktorica Štajerske gospodarske zbornice Aleksandra Podgornik in direktor Cone Tezno Gorazd Bende.
Velik del mariborske prometne infrastrukture je v slabem stanju. Izstopata Titov in Malečniški most, njuna obnova bo dolgotrajna in draga, datum začetka del je še negotov. Več o stanju, načrtovanih obnovah mostov in drugi pomembni infrastrukturi bomo izvedeli v sredini Radijski tribuni, ob pol desetih.
V tokratni radijski tribuni smo govorili o medvrstniškem nasilju, ki je v zadnjem času vse pogostejša tema. Nasilje med mladimi, pa naj bo to verbalno ali fizično, je v šolah pogosto, v zadnjem času pa je vse več zelo ekstremnih primerov. Kaj se dogaja, zakaj do takšnega vedenja prihaja, kako ga prepoznati in se z njim spopadati.
V ospredju svetovne javnosti je zaostrovanje odnosov med ZDA in Ukrajino, ameriški predsednik Donald Trump je po sporu z Volodimirjem Zelenskim celo začasno ustavil vojaško pomoč Ukrajini. Slednja je sicer pripravljena na mirovna pogajanja z Rusijo, kakšna bo cena za končanje vojne, pa še ni znano. Prvi mož ZDA je ob tem prst uperil tudi proti Evropski uniji, ki napoveduje milijardne izdatke za oboroževanje. In kaj o novi svetovni realnosti pravijo poznavalci razmer: zgodovinar David Hazemali, komentatorja Denis Mancevič in Ervin Hladnik Milharčič in profesorica evropskega in mednarodnega prava Janja Hojnik.
Mariborski mestni svet je po več desetletjih političnih in birokratskih zastojev le sprejel občinski prostorski načrt. Omogočil naj bi med drugim hitrejši razvoj na podlagi stanovanjske gradnje in ozelenitev. O podrobnostih smo spregovorili v tokratni Radijski tribuni.
Pred petimi leti smo v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, kmalu zatem je izbruh pandemije ustavil svet in močno zaznamoval to obdobje v naši zgodovini. Kako se ga danes spominjajo in ocenjujejo tisti čas strokovnjaki, ki so takrat to bolezen preprečevali, jo preučevali in zdravili? Kaj smo takrat naredili prav, kaj ne, in ali smo se česa naučili; smo zdaj bolje pripravljeni, če se zgodi kaj podobnega?
S 1. marcem prihaja novo usklajevanje socialnih transferjev, kar bo številnim družinam in posameznikom prineslo nekoliko višje prejemke. Kako se bo 1,9-odstotna uskladitev poznala v denarnicah upravičencev socialne pomoči in ali bo to zadoščalo za pokrivanje dejanskih življenjskih stroškov?
Mariborski svetniki bodo ta teden potrjevali investicijski dokument o dolgo pričakovani obnovi dotrajane Tržnice Tabor. O podrobnostih v tokratni Radijski tribuni.
1. marca bo večina Slovenskih domov upokojencev znova nekoliko povišala cene oskrbnine. Gre za spremembo, ki je odraz inflacije in višjih stroškov. Za koliko se bodo te oskrbnine spremenile, kakšno je kadrovsko stanje po spremembi plačnega sistema in kaj nam prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?
Plačna reforma prinaša tudi višje stroške dela, kar bo podražilo tudi vrtčevske programe –v nekaterih občinah so se za ta korak že odločili. V Radijski tribuni smo preverili kako bo v Mariboru. Govorili smo tudi o optimizaciji poslovanja mariborskih vrtcev, pa o letošnjem vpisu v vrtce in šole.
Po daljšem zatišju sta na Teznu letos spet izbruhnila večja požara v industrijski coni. V sredini Radijski tribuni bomo preverili vzroke, ukrepe in zahteve tamkajšnjih prebivalcev.
Umetna inteligenca postaja pomemben del sodobnega kmetijstva, omogoča namreč optimizacijo proizvodnje, zmanjšuje stroške in povečuje trajnostno kmetovanje. S pomočjo naprednih algoritmov, strojnega učenja in obdelave velikih količin podatkov lahko kmetje izboljšajo produktivnost in zmanjšajo vpliv na okolje. Ali govorimo o digitalni revoluciji na tem področju, se slovensko kmetijstvo dovolj hitro tehnološko in digitalno posodablja in kje smo, če se primerjamo z ostalimi evropskimi državami in svetom?
Srednje šole in fakultete po vsej državi bodo v petek in soboto odprle vrata in na informativnih dnevih predstavile svoje programe. V Radijski tribuni smo podrobneje predstavili pestro spoznavno dogajanje, vpisni postopek in roke, ki jih ne gre zamuditi, in seveda bodočim dijakom in študentom ponudili tudi nekaj nasvetov pred pomembno življenjsko prelomnico.
S številnih koncev Maribora prihajajo pozivi k boljši prometni varnosti. Hitrosti so velikokrat prekoračene tudi pred šolami in vrtci. Občane deli tudi novica, da želi mariborska občina postaviti radarje. O prometni varnosti, kje so najbolj sporne točke in kam naj občina postavi radarje, Smo govorili v tokratni Radijski tribuni.
Novi Zakon o medijih naj bi celovito prenovil medijsko zakonodajo in naslovil spremenjene razmere z digitalizacijo, umetno inteligenco in družbenimi mediji ter ustrezno reguliral koncentracijo medijskega lastništva. S finančno shemo naj bi poskrbeli za pluralnost medijev in celovito obveščenost javnosti. Bo res tako? Kaj menijo v Društvu novinarjev in novinarji iz regije?
Javnomnenjska podpora vladi je v novem letu znova padla. Kakšni so odnosi med koalicijskimi partnerji, tudi v luči afere Spirit? Je odhod poslanca Tineta Novaka k Demokratom Anžeta Logarja čas streznitev v največji koalicijski stranki? Ali neizpolnjene obljube terjajo davek tudi znotraj Gibanja Svoboda? V oddaji sta politične razmere pokomentirala filozof Boris Vezjak in odgovorni urednik časnika Večer Matija Stepišnik.
Nezadovoljni prebivalci Kamnice so sklicali zbor krajanov, na katerem so razpravljali o treh perečih temah: po mnenju številnih neupravičeni coni 30, ker policija pogosto deli visoke globe, za mnoge sporni trasi daljnovoda načrtovane črpalne hidroelektrarne Kozjak in slabem stanju cest. Podrobnosti smo predstavili v tokratni Radijski tribuni.
V Radijski tribuni smo pod drobnogled vzeli nujno oziroma dežurno zobozdravstveno službo v Mariboru in okolici. Ob koncih tedna in praznikih se v primeru močnega zobobola in drugih nujnih stanj lahko obrnete na dežurno službo Zdravstvenega doma Maribor, ki poleg mariborske pokriva še enajst okoliških občin. Katera pa so nujna stanja? Nujna pomoč je na voljo tudi zvečer, a je plačljiva. Koliko vas bo stal obisk in zakaj pacienti, ki ne prihajajo iz občin ustanoviteljic, plačajo več?
Neveljaven email naslov