Volitve v ZDA se tičejo tudi nas. /Foto: Reuters
Volitve v ZDA se tičejo tudi nas. /Foto: Reuters

V Združenih državah Amerike izbirajo predsednika. Za mandat se potegujeta demokrat Joseph Biden in republikanec Donald Trump. Glasovnice še preštevajo in izid bo najbrž tesen. Donald Trump je že od jutra prepričan v svojo zmago in napoveduje, da jo bo, če bi ji karkoli stalo na poti, izbojeval na sodišču ali celo z zanikanjem legitimnosti izida, najbolj pa rezultata, ki ga bo dalo glasovanje po pošti. Tudi če vas te volitve popolnoma nič ne zanimajo, je dobro povedati, zakaj bi nas morale. Pogovarjali smo se z dr. Rudijem Klanjškom, doktorjem sociologije z diplomo iz ekonomije, ki ga te volitve zanimajo zavoljo enega in drugega področja, in z zgodovinarjem Davidom Hazemalijem; oba sta z Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Izluščili smo delčke odgovorov na nekatera vprašanja, da vas spodbudimo k poslušanju zanimivih pogovorov...

Rudi Klanjšek: Trumpov uspeh ali neuspeh je signal za politike v Evropi/Foto: R. Klanjšek, osebni arhiv
Rudi Klanjšek: Trumpov uspeh ali neuspeh je signal za politike v Evropi/Foto: R. Klanjšek, osebni arhiv

Dr. Klanjšek je o Donaldu Trumpu kot predsedniškem kandidatu relevantno in javno razmišljal že ob kandidaturi na volitvah leta 2016. Kako je nadgradil svoj razmislek?

»On je z relativno enostavnimi sporočili, ki igrajo na čustva, uspel pridobiti na svojo stran ljudi, ki so se počutili razočarani s strani establišmenta in na ta način slika svoje nasprotnike, sebe pa razglaša kot nekoga, ki bo izsušil močvirje. V tem smislu je čar njegovega političnega uspeha, ker zelo dobro razume to individualno frustracijo in podpihuje strahove, nekateri menijo, da tudi sovraštvo. In na ta način polarizira družbo, vedno manj je prostora za razumske in trezne razmisleke in na ta čustva dobro igra. Seveda pa to ni ostalo neopaženo, ker so tudi drugod po svetu politiki začeli ugotavljati, da je to lahko formula za uspeh. /…/ Trumpov uspeh ali neuspeh je pomembnen signal za politike v Evropi, v presoji, kakšna pot se jim splača. V primeru Trumpove vnovične zmage se bo potrdilo, da je populistična retorika blatenja liberalnosti medijev, napad na medije in na sodstvo, dobra za politično zmago, to pa je slabo tudi za nas.«

Zakaj so te volitve pomembne tudi za nas?

"Ker se politična orientacija Bidena in Trumpa razlikuje v smislu odnosa do mendarodne politike. Tudi trgovinski sporazumi, s katerimi je Trump na nek način podprl nova pogajanja z Evropo in v katerih zahteva drugačne in boljše pogoje, kerr imajo ZDA velik trgovinski primanjkljaj s Kitajsko in Evropo, Biden pa poskuša na novo zgraditi zavezništvo med ZDA in Evropo. Gre seveda tudi za interes orožarske industrije, ker je Trump okrcal Evropo, da premalo troši za orožje, vemo pa, kdo je največji svetovni orožar. Tudi s tega vidika je mogoče spremljati to debato v slovenskem prostoru, o teh 800 mio evrov, kolikor naj bi šlo za vojsko…«

Zakaj se populistični voditelji borijo zoper socializem in komunizem?

»To nenehno kroženje in operiranje s tem pojmom za vsakega, ki se zavzema za progresivno obdavčitev, za javno zdravstvo, za javno šolstvo in za zastonj vrtce je tako deplasirana, ampak deluje, ker Trump takoj reče: Ali želite živeti tako kot v Venezueli? Saj Biden in noben od politkov, ki naj bi bil levičarski, tega ne zagovarjajo, tudi v Evropi nihče ne zagovarja tega, kar je bilo v Sovjetski zvezi, in vendar se vlečejo te paralele. To je ta poenostavljen diskurz, kako čim bolj preproščeno demonizirati politične nasprotnike in jih na ta način narediti manj privlačne za vse tiste, ki so nekje na sredini. Zato so ameriške volitve pomembne tudi za nas, ker dajejo signal, kaj deluje kot politična strategija«.

Prepričan sem, da bo predsednik izbran tako, kot veleva ustava. /Foto: D. Hazemali, osebni arhiv
Prepričan sem, da bo predsednik izbran tako, kot veleva ustava. /Foto: D. Hazemali, osebni arhiv

David Hazemali, asistent na oddelku za zgodovno FF UM, ki ga še posebej zanimajo 19. in 20. stoletje in politična sodobnost, o primernosti izjave predsedniškega kanddata Trumpa, da ne bo priznal izida volitev, če bo poražen...
»To ni ne državniško in niti najmanj predsedniško, ampak to ni nekaj, kar bi nas pri sedanjem predsedniku presenetilo. Sicer sem prepričan, da se volitve ne bodo ukradle, da se bo vse razpletlo po zakonih in da bo tisti, ki bo na koncu izbran za predsednika, izbran tako kot veleva ustava. Kdorkoli bo na volitvah zmagal, bo imel težek boj, ker bo imel na drugi strani polovico ali vsaj 100 milijonov razočaranih Američanov.«

Nekateri lastniki lokalov so v preteklih dneh že poskrbeli za zavarovanje svojega premoženja. Očitno se bojijo, da bi utrpeli škodo ob morebitnih protestih….

»Amerika je že bila v preteklosti veliko bolj razklana kot danes. Sam nisem pristaš t.i. doomsday napovedi oz. nekih apokaliptičnih scenarijev. Drži, da so razklani kot že lep čas ne, drži, da je veliko nezadovoljstva na eni in drugi strani, in drži, da obstaja javno izraženo nezadovoljstvo, tako do Trumpa kot do katerega koli drugega demokratskega politika, še najbolj glede tako imenovane demokratične politične elite, ki ji republikanska politična baza očita marsikaj. Menim, da do nekega apokaliptičnega scenarija po razglasitvi rezultatov ne bo prišlo, čeprav bodo protesti v podporo in proti zmagovalcu. Tisti, ki so se v zadnjih dneh zabarikadirali, pa najbrž vedo več kot jaz v tem trenutku. Kot rečeno, zna priti do nasilnih protestov, ne vidim pa tega kot nekega precedensa za ameriško državljansko vojno 2.0, kot to nekateri napovedujejo.«

Če bi zmagal Biden, bi se na diplomatski parket najbrž vrnilo nekaj več manir…

»Ena izmed kritik, ki jo je Trump v zadnjih letih prejel, je ta, da je zamajal delo ameriških šolanih ali kariernih diplomatov. Dolgoletno tradicijo šolane ameriške diplomacije je postavil na majave temelje, s tem, ko je začel na pomembna dilomatska mesta nameščati diplomate in diplomatke z manj izkušnjami. Tu bi Biden zamenjal kurs in začel ponovno dajati poudarek kariernim diplomatom.«

Vabljeni, da prisluhnete pogovoroma: