Foto: Promocijsko gradivo/Anita Kirbiš/LQ-Celiac
Foto: Promocijsko gradivo/Anita Kirbiš/LQ-Celiac

Le-ta je sofinanciran s strani programa Interreg Central Europe, traja 36 mesecev, v njem pa sodeluje 12 partnerjev iz petih držav Centralne Evrope.

Jasno je, da gre v tem primeru za projekt s področja preventivnega zdravstvenega varstva, sicer pa kot pojasnjuje mag. Jasmina Dolinšek iz Službe za razvojne projekte in investicije iz Projektne pisarne Mestne občine Maribor, ki je tudi nosilec tega evropskega projekta, je »projekt LQ-Celiac štartal leta 2011 in se uspešno zaključil septembra leta 2014. Evropska unija je financirala 85%, celotna vrednost projekta pa je bila okoli 630.000 evrov. Cilj projekta je bilo osveščanje širše javnosti, bolnikov ter zdravstvenega osebja, posebej pa smo se pri projektu LQ-Celiac osredotočili na mlade, ki se so se že ali se bodo kasneje v življenju srečali s celiakijo.«

Izobraževanje je bilo pripravljeno za bolnike in za zdravstveno osebje, pripravljeni so bili štirje rehabilitacijski tabori in testirani marsikateri prehrambeni izdelki. V ospredju pa je bilo, kot dodaja Dolinškova, zgodnje odkrivanje bolezni. Na podlagi tega uspešnega dela pa je prišlo do novega evropskega projekta poimenovanega Focus IN CD. Pri tem projektu pa gre, kot izpostavlja mag. Jasmina Dolinšek, »za sodelovanje petih držav, Nemčije, Italije, Hrvaška, Slovenija in Madžarska. Projekt se je začel izvajati junija 2016 in bo trajal do maja 2019. Pri Focus IN CD gre v bistvu za nadgradnjo projekta LQ-Celiac, kjer smo uporabili pridobljena znanja in izkušnje ter se lahko sedaj lažje ukvarjamo s cilji aktualnega projekta, ki se ukvarja s socialnimi inovacijami. Eno izmed glavnih težišč je gotovo promocija e-učenja ter razvoj in testiranje novih storitev, še izpostavlja Dolinškova.

Vse skupaj torej obsega nova orodja za bolnike, za zdravstveno osebje, zdravniki pa bodo lahko v prihodnje uporabljali tudi novo aplikacijo, ki bo pripomogla pri diagnosticiranju in obravnavi celiakije. Kako pa so zdravniki sodelovali oziroma sprejeli projekta LQ-Celiac in Focus IN CD pa je nazorno izpostavil asist. dr. Jernej Dolinšek s Klinike za pediatrijo UKC Maribor, ki pravi, da je projekt imel kar nekaj ciljev »strogo medicinsko gledano, je bila naša želja odkriti še nekaj neodkritih bolnikov s celiakijo, kar smo poskušali doseči s hitrimi testi za celiakijo. Testirali smo tudi po šolah, gre namreč za test, kjer se na testnem lističu pravzaprav vidi ali so prisotna protitelesa značilna za celiakijo ali ne«, je metodologijo odkrivanja novih bolnikov za celiakijo povzel dr. Dolinšek.

A to še ni vse, po besedah dr. Dolinška so »tovrstni hitri testi denimo dobra rešitev za testiranje večje populacije in tudi rezultati testiranja v okviru projekta LQ-Celiac so bili zanimivi, saj smo pričakovali, da bomo odkrili denimo bistveno več bolnikov med srednješolci, pa se to ni zgodilo. Se je pa zato zgodil drug zanimiv efekt, ki je prinesel rezultate, namreč zaradi ozaveščenosti in govora o testiranju so bili v UKC Maribor napoteni drugi bolniki s strani svojih zdravnikov, prav zaradi suma na celiakijo. Zgodilo pa se je na koncu to, da smo v enem letu podvojili število odkritih bolnikov s celiakijo in to zavoljo ozaveščanja in promocije tega evropskega projekta.«

In ker je projekt LQ-Celiac bil tako uspešen, so pri sedaj aktualnem Focus IN CD po besedah dr. Jerneja Dolinška s Klinike za pediatrijo UKC Maribor, zdaj reč zastavili malce širše. Zdaj je glavno osredotočanje na razlogih, zakaj še zmeraj prihaja do zamud pri diagnosticiranju. Ali gre za posledice nepoznavanja strokovne javnosti, splošne javnosti, nezavedanja o celiakiji ali pa morda za nedosegljivost določenih testov in metod. Pri Focus IN CD gre torej bolj za analizo, kakšne so razlike pri določenih zdravstvenih sistemih« je aktualen evropski projekt z medicinskega vidika orisal dr. Jernej Dolinšek s Klinike za pediatrijo UKC Maribor.

Ob poplavi ponudbe prehrane brez glutena nam kot potrošnikom tovrstne raziskave gotovo pridejo prav in nam pomagajo ugotoviti ali imamo določene zdravstvene težave povezane s celiakijo oziroma glutenom ali pa morda (pre)večkrat nasedamo raznim marketinškim trikom korporacij in trgovskih verig. Vsekakor pa, pazite na svoje zdravje in se ob sumu na kakršnekoli spremembe odpravite najprej do svojega osebnega zdravnika.

Borut Kampuš, Radio Slovenia International - Radio Si/Euranet Plus - boljše razumevanje Evrope