Foto: Promocijsko gradivo/Aleš Fevžer/Zavod Škrateljc
Foto: Promocijsko gradivo/Aleš Fevžer/Zavod Škrateljc

Pozna pomlad in prihajajoče poletje sta pravšnja za družinske izlete v naravo. Dobro kombinacijo obiska narave in miselnih izzivov pa ponuja Polhov doživljajski park, pravljično-doživljajska pot, ki spodbuja otroke k razmišljanju in hkrati zahteva razvijanje odnosa do narave. Projekt je pripravilo več sodelujočih, vodja projekta pa sta Nina Peče Grilc in Uroš Grilc iz Zavoda Škrateljc. Uroš Grilc glede Polhovega doživljajskega parka izpostavlja, da »je seveda prav posebna zgodba, ki predstavlja edinstveno ponudbo za otroke in družino, ponudbo z zgodbo, kjer se povezujejo lokalne identitete, lokalne značilnosti, narava in domišljijska zgodba o polhu Rogoviležu.«

Polhov doživljajski park otrokom ponuja reševanje neke zelo pomembne misije, saj morajo polhu poiskati nov dom. Uroš Grilc o ozadju zgodbe: »polh je živel v razkošni polhograjski graščini, točneje na podstrešju. Ker je bil polh Rogovilež zelo vesele narave je cele noči prirejal bučne zabave in zato so se ga graščaki odločili pregnati in polh je bil primoran poiskati nov dom. Ker je seveda poleg graščine čudovit gozd lahko otroci skupaj s polhom potujejo od ene do druge živali in so s svojo misijo na koncu zmeraj uspešni, ko najdejo polhu novo bivališče in si s tem prislužijo nagrado.«

Na reševanju misije otroci sproti spoznavajo zanimiva dejstva o gozdnih živalih, o živalih, ki živijo v domačem okolju in se posledično lahko z njimi pomerijo v živalski olimpijadi.

Polhov doživljajski park je večplastno doživetje, ki je povezuje številne akter poudarja Uroš Grilc in dodaja »z veseljem lahko rečem, da ob sodelovanju občine Dobrova-Polhov Gradec, ki je bila nosilec projekta in ob res odličnem sodelovanju vseh partnerjev projekta, smo ustvarili precej več, kot smo si pravzaprav upali misliti. Polhov doživljajski park je v ponudbi družinskega turizma res zelo široko prepoznan in bo v teh dneh zabeležil 10000 obiskovalca. V kratkem času smo torej uspeli z zgodbo nagovoriti lepo število mladih obiskovalcev in njihovih staršev."

V Polhovem Gradcu so pomembni deležniki Polhograjska graščina in javni zavod, Tehniški muzej Slovenije z muzejem pošte in telekomunikacij, ki je tudi del zgodbe. Prav tako pri projektu uspešno sodelujejo tudi z zasebnimi ponudniki, kot je čebelarstvo Božnar.

Tovrstno povezovanje in ustvarjanje novih turističnih zanimivosti pa seveda zahteva tudi sredstva. Vodja projekta Uroš Grilc, zato izpostavlja » projekt je del razpisa LAS Barje, z nosilcem občino Dobrova-Polhov Gradec. Celotna vrednost projekta znaša nekaj več kot 90.000 evrov, od tega smo prejeli 56.000 evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj

Ker se številni ukrepi zaradi epidemije počasi rahljajo je tudi pot v Polhov doživljajski park odprta. Obiščete ga lahko vsak dan. Glede obiska pa Uroš Grilc dodaja, da »na lokaciji obiskovalci prejmejo polhovo knjižico, ki jo potrebujejo pri reševanju pomembne misije. Nato se odpravijo v Polhov doživljajski park in na koncu jih v Polhograjski graščini čaka zaslužena nagrada. Sicer pa je enkrat mesečno na voljo tudi vodenje z interpretativnimi vodniki.«

Pravljično-doživljajska pot je namenjena predšolskim otrokom in učencem prve triade, otroci pa bodo za vsa doživetja na posameznih točkah potrebovali približno dve uri.

Projekt Polhov doživljajski park v okviru LAS Barje in programa razvoja podeželja sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.

Polh z evropskimi sredstvi do doživljajskega parka za celo družino

Borut Kampuš, Radio Slovenia International – Radio Si/Projekt Euranet Plus, boljše razumevanje Evrope #EuranetPlus