Štirinajst minut dodatnega časa k prvemu polčasu tekme med Anglijo in Iranom je nov rekord k posamičnemu polčasu na svetovnih prvenstvih. Glavni vzrok za to je bilo dvakratno zdravniško posredovanje ob poškodbi iranskega vratarja Alireze Beiranvanda. Foto: Reuters

Gol Mehdija Taremija v uradno 103. minuti in zadetek Davya Klaassena v 99. minuti sta postala najpozneje dosežena gola v zgodovini svetovnih prvenstev oziroma vsaj od SP-ja 1966, ko se natančno spremljajo časovni podaljški k rednim 90 minutam, kolikor na papirju traja nogometna tekma.

Ampak, če se upoštevajo še v tej statistiki zanemarjeni časovni pribitki k prvim polčasom, je Iranec Taremi dejansko zadel v 117. minuti igre na tekmi Anglija – Iran (6:2), Nizozemec Klaasen pa v 102. minuti na srečanju Nizozemska – Senegal (2:0). Rekordi, ki potrjujejo, da smo priča rekordno dolgim tekmam, kar pa je Fifa predvidela in na kar je vodja sodnikov Pierluigi Collina tudi opozoril pred začetkom SP-ja 2022, a je njegove besede zasenčila bizarna novinarska konferenca predsednika Fife Giannija Infantina.

Najpoznejši gol v zgodovini SP-jev: Taremi z 11-m v 103. minuti za končnih 2:6
Drugi najpoznejši gol v zgodovini SP-jev: Klaassen v 99. minuti potrdil zmago Nizozemske

Posledica pandemije – več menjav: pet namesto tri

Reprezentance so bile na informativnih sestankih pred turnirjem opozorjene, da bodo sodniki še strožje kot pred štirimi leti seštevali vse dogodke, ki po pravilih zahtevajo podaljševanje polčasov. Menjave, ki jih je zaradi posledic in prilagajanja zgoščenim urnikom ob koronavirusni pandemiji zdaj več, prinesejo po pol minute na menjavo. Pred pandemijo so bile možne tri menjave, zdaj jih je lahko največ pet.

Nato so tu še zdravniška posredovanja na zelenici, ki jih četrti sodnik natančno odmeri. Ravno poškodba iranskega vratarja Alireze Beiranvanda je bila kriva za rekordnih 14 minut dodatka k prvemu polčasu tekme med Anglijo in Iranom. Pri tem se je odprlo še drugo vprašanje: zakaj so mu sploh dovolili nadaljevati ob očitnih znakih pretresa možganov, zaradi česar se je po nadaljevanju igre že po dveh minutah predal in ulegel ter povzročil novo daljšo prekinitev.

10-minutni dodatek k polčasu, zlasti drugemu, bo očitno standard 22. SP-ja v nogometu. Foto: Reuters

Izguba časa zaradi metov iz avta

Dodatno in s tem ključno razliko pa ustvarjajo všteta zavlačevanja, ki se dogajajo ob izvajanju avtov. Edini dogodek v nogometni igri, pri katerem je igralcem v polju dovoljeno igrati z rokami, je že dolgo predmet debat in inovativnih idej, kako bi se zmanjšali poraba časa in s tem izguba dejanskega igralnega časa.

"Poskušali bomo zelo natančno in skrbno preračunati, koliko časa je bilo med igro izgubljenega zaradi različnih dogodkov, ter ta čas nadomestiti. Ne želimo, da bi bilo v polčasu samo 42 ali 43 minut aktivne igre," je pojasnil vodja sodnikov pri Fifi. Med dogodke, ki vplivajo na porabo aktivnega časa, je uvrstil različne dejavnike, kot so proslavljanje zadetkov, menjave, pomoč zaradi poškodb ali postopek ob izključitvah igralcev.

Najdaljša tekma v Rusiji dolga 99 minut 36 sekund

"To ni nič novega," je dejal. "V Rusiji je postalo popolnoma normalno, da četrti sodnik pokaže tablo s sedmimi, osmimi, devetimi minutami," je v petek pojasnjeval karizmatični Collina, nekoč sodniški zvezdnik, zdaj pa že dolgo vodja sodniške službe pri Fifi.

Že v Rusiji 2018 smo bili priča daljšim sodnikovim podaljškom, a nobeden ni presegel skupaj 10 minut. Še najdaljša je bila tekma med Kostariko in Srbijo, ki je imela 9 minut in 36 sekund dodatka k rednim 90 minutam, zdaj pa so vse štiri tekme 22. SP-ja presegle dosedanji rekord.

Mehdi Taremi je uradno zadel po 102 minutah in 30 sekundah igre, pri čemer ni upoštevanih 14 minut dodatka k prvemu polčasu. Bo njegov rekord zdržal do konca turnirja? Foto: Reuters

Obeta se veliko golov in krčev

Posledica daljših tekem v Rusiji je bilo tudi rekordno število golov v sodniških dodatkih – po izteku rednih 90 minut je bilo na prejšnjem svetovnem prvenstvu doseženih kar 23 golov. Mejnik, ki bo, sodeč po dogodkih prvih dveh dni v Katarju, padel.

Na drugi strani se je zlasti na tekmi ZDA – Wales videla še druga plat daljših tekem: iz minute v minuto je imelo več igralcev na obeh straneh težave s krči in izčrpanostjo, kar je še dodatno podaljšalo sodnikov dodatek.

Vsekakor je katarska nogometna realnost postala tekma, ki skupaj s podaljškoma traja več kot 100 minut, čemur je treba prilagoditi tudi navijaške navade in vračunati, da očitno ne bo ure predaha med dvema tekmama. Daljše tekme mešajo štrene tudi televizijam z njihovimi studijskimi oddajami, česar se dobro zaveda tudi Fifa.

Collina je četrtim sodnikom zabičal, da natančno seštevajo vse menjave, zdravniška posredovanja, dolžino proslavljanj golov in zavlačevanje pri metih iz avta. Foto: Reuters

Namesto metov udarec z nogo v petih sekundah?

Ali bi se lahko tako tradicionalni šport, kot je nogomet, zatekel h konceptu točno odmerjenega časa in bi se ura ustavljala ob vsaki prekinitvi ter bi imeli zato po dva polčasa, dolga 30 minut? Na drugi strani ima Fifin vodja nogometnega razvoja Arsene Wenger že naslednji predlog. IFAB, ki bedi nad nogometnimi pravili, ga je že obravnaval. Legendarni francoski trener se je zavzel za staro idejo, da se meti iz avta nadomestijo z udarcem z nogo.

To je ideja, ki bi revolucionarno vplivala na nogomet, saj tako kot ob metu tudi ob udarcih ne bi veljalo pravilo ofsajda, hkrati pa udarec odpira veliko večje območje in s tem možnosti za razvoj akcije. "Cilj je narediti igro bolj spektakularno in hitrejšo. Morda bi namesto metov lahko imeli udarce z nogami, ki bi jih morali izvesti v petih sekundah," razmišlja in predlaga Wenger. IFAB je odobril testiranje ideje, tako da bodo mogoče stominutne tekme v Katarju nekoč le zgodovinska posebnost.