Poljska bo znova tekmec Slovenije v polfinalu evropskega prvenstva. Foto: EPA

Na prvem torkovem dvoboju je prvi niz s 26:28 pripadel Srbom. Ti so že na začetku povedli z 1:5 in za štiri točke vodili še pri 9:13. Po 14:17 so se prebudili Poljaki in po štirih zaporednih točkah napravili preobrat (18:17). Nato so znova vodili Srbi (21:23 in 23:24), pa spet Poljaki (25:24 in 26:25). Srbija je naposled zmagala po drugi zaključni žogi.

Drugi niz je gladko s 25:15 dobila Poljska, ki je že sredi niza ušla na 12:7 in nato le še višala prednost. Največja razlika je bila ravno 10 točk, prvič pri 21:11.

V tretjem nizu so bili znova boljši Poljaki, maratonsko bitko so dobili s 36:34. Izid je bil vseskozi tesen, belo-rdeči pa so izkoristili osmo zaključno žogo. Srbi so imeli štiri, zadnjo pri izidu 32:33.

Četrti niz se je končal s 25:17, Srbija je zadnjič vodila pri izidu 7:8. Poljaki so si nato priigrali štiri točke prednosti (15:11) in razliko višali do končnih +8.

Poljska bo v četrtek ob 18.00 v Rimu polfinalni tekmec Slovenije, ki se je v torek zjutraj iz Varne preselila v italijansko prestolnico. Slovenci so Poljake ustavili na zadnjih štirih evropskih prvenstvih: leta 2015 v četrtfinalu (3:2), leta 2017 v repasažu za četrtfinale (3:0), leta 2019 in 2021 pa v polfinalu (obakrat s 3:1). 18. avgusta letos so jih premagali tudi na zadnjem pripravljalnem turnirju pred EP-jem, na Wagnerjevem memorialu v Krakovu so bili boljši s 3:0.

Poljaki po zaostanku z 0:1 v četrtfinalu preskočili Srbe

Poljaki letos zmagali v Ligi narodov

Poljaki, lani svetovni podprvaki na domačem SP-ju v Katovicah in zmagovalci letošnje Lige narodov (v Gdansku), so bili izraziti favorit v dvoboju s Srbi, ki pa so junija v Ligi narodov dobili zadnji medsebojni dvoboj in s tem prekinili niz osmih zaporednih porazov.

Na letošnjem EP-ju so Poljaki dobili še sedmo tekmo, oddali so le tri nize: po enega Nizozemski, Belgiji v osmini finala in zdaj še Srbiji. Srbi so doživeli drugi poraz, izgubili so še proti Italijanom z gladkih 0:3.

Italija ostaja začarana za Nizozemsko

Na zadnjem četrtfinalnem dvoboju so bili svetovni in evropski prvaki Italijani prav tako nesporni favoriti proti Nizozemcem, ki so v osmini finala s 3:2 izločili Nemce. Vendar so se morali (so)gostitelji prvenstva pošteno potruditi, da so strli odpor tulipanov. Ti so po poškodbi italijanskega srednjega blokerja Roberta Russa dobili prvi niz in nato še četrtega, preden je Italija v zadnjem s 15:12 le postavila stvari na pričakovano mesto. Azzurri so dobili še peto medsebojno srečanje zapored, na velikih tekmovanjih Nizozemci niso bili boljši že 14 let.