Jørgen Graabak je po skoku za vodilnim rojakom Magnusom Riiberjem zaostajal kar za dve minuti in sedem sekund, a nato se je v teku z 12. mesta prebil vse do zlate olimpijske medalje. Foto: Reuters

O naslovu olimpijskega prvaka je odločal sprint četverice, v katerem je najkrajšo potegnil Nemec Manuel Faisst, ki ni zdržal silovitega zaključka in ostal brez medalje. Bron je osvojil Japonec Akito Vatabe, ki je do konca ogrožal srebrno medaljo Jensa Luraasa Oftebroja.

Jørgen Graabak se je kot najmočnejši v teku do zmage prebil z 12. mesta po skoku. Z bliskovitim sprintom se je razveselil svoje tretje zlate olimpijske medalje. Prvak na veliki skakalnici in v teku na 10 km je bil že v Sočiju 2014, medtem ko je bil v Pjongčangu 2018 srebrn.

Riiber zgrešil progo in izgubil pol minute

Po skoku, dolgem kar 142,0 m, je imel najboljši kombinatorec zime Magnus Riiber kar 44 sekund prednosti pred vsemi. Izjemen skok za Norvežana, ki je na tekmo prišel neposredno iz karantene, v kateri je bil zaradi okužbe s koronavirusom, po nizu negativnih testov pa je šel brez treninga na tekmo.

A v teku se je Riiberju zgodila neverjetna napaka, saj je po prvem krogu zgrešil smer in po nepotrebnem odtekel ciljni sprint, s čimer je zasledovalcem podelil pol minute, tako da je Norvežan potem dopustil, da so ga tekmeci ujeli, kot pa da bi tekel 10 sekund pred njimi. V vse hitrejšem zaključku pa Riiber ni zmogel slediti in je bil na koncu osmi (+39,8).

Vidu Vrhovniku v Pekingu 2022 ni uspelo izboljšati uvrstitve iz Pjongčanga 2018, ko je bil 28. Foto: Reuters

Praznih rok ostal tudi Lamparter

Tekaško je presenetljivo znova pogorel tudi vodilni v svetovnem pokalu, mladi Avstrijec Johannes Lamparter, ki je bil tokrat šesti (+18,0). Tekmo na srednji napravi je dobil Nemec Vinzenz Geiger, ki je tokrat napredoval s 14. mesta do končnega sedmega (+31,2).

Mesto bolje kot na prvi tekmi v Pekingu

Na startni listi druge posamične tekme za nordijske kombinatorce je bilo 48 tekmovalcev, Slovenec Vid Vrhovnik je v edini seriji skokov pristal pri 114,0 m, kar mu je prineslo 34. mesto z zaostankom 3:50 za najboljšim kombinatorcem zime. V teku ni izboljšal uvrstitve in je z zaostankom slabih petih minut osvojil končno 36. mesto (+4:48,5), s čimer je bil za eno mesto boljši kot na prvi tekmi (srednja skakalnica + 10 km teka).

"Ne vem. Sploh ne čutim jezika," je za TV SLO naprej povedal premraženi Vrhovnik, nato pa na kratko ocenil svojn nastop: "Skok je bil boljši kot na mali napravi, tek pa soliden. Poskušal sem preživeti v skupini."

Vid Vrhovnik v polarnem mrazu ni več čutil jezika
Zgrešil progo in zapravil medaljo
Mladinski svetovni prvak iz Kanderstega 2018 Vid Vrhovnik je v Pekingu odkrito povedal, da je razočaran nad svojimi nastopi in nasploh nad pomanjkanjem napredka v zadnjih treh sezonah. Foto: Reuters