Gledalci so v drugem polčasu videli kar pet golov, prvega je dosegel kapetan Nizozemske Georgino Wijnaldum. Foto: Reuters

Evropski prvak iz leta 1988 Nizozemska je igrala prvo tekmo na velikih tekmovanjih po sedmih letih, potem ko je ni bilo tako na EP-ju 2016 kot SP-ju 2018. Tekmec je bila Ukrajina, za nekatere ekipa, ki lahko pod vodstvom selektorja Andrija Ševčenka preseneti na tem turnirju.

Prvi polčas pripadel Nizozemcem
Nizozemci, ki v osrčju obrambe niso mogli računati na že dalj časa poškodovana Virgila van Dijka in tudi Mathijsa de Ligta, so silovito začeli tekmo. Že v drugi minuti je Memphis Depay hitro stekel v protinapad, streljal je od blizu v spodnji levi kot, Georgij Buščan pa se je izkazal z obrambo.

Nizozemski kralj Viljem-Aleksander in kraljica Maxima sta goreče spremljala tekmo. Foto: Reuters

Vratar Dinama iz Kijeva je ustavil tudi strel Denzela Dumfriesa po sredini v šesti minuti. Strel Georginia Wijnalduma, novega nogometaša PSG-ja, v sedmi minuti je končal prek gola. Nato se je igra umirila tudi na nizozemski strani. V 27. minuti je novo priložnost za Nizozemsko priigral Wout Weghorst, a znova je bil na mestu Buščan.

Vratar Georgij Buščan je bil prvo ime Ukrajine v prvem polčasu. Foto: Reuters

Wijnaldum je v 39. minuti prišel do odbitka, streljal je z roba kazenskega prostora, Buščan pa je izvrstno branil. Minuto zatem je imel po predložku v kazenski prostor priložnost Dumfries, bil je najvišji, njegov strel z glavo pa je končal desno mimo okvirja vrat.

Kljub prevladi Nizozemske so tudi Ukrajinci imeli svoje priložnosti, eno največjih Andrej Jarmolenko v 30. minuti, ko je streljal z roba kazenskega prostora, Maarten Stekelenburg pa je branil.

Razmerje v strelih v prvem polčasu: 10:5 za Nizozemsko.

Nekdaj odlična nogometaša, zdaj selektorja: Andrej Ševčenko sedi na klopi Ukrajine, Frank de Boer pa na klopi Nizozemske. Foto: Reuters

Dva gola Nizozemske v razmiku sedmih minut ...
Nizozemska je po vrnitvi na zelenico nadaljevala v istem ritmu, v 52. minuti pa je kapetan Georginio Wijnaldum zadel. Akcija je stekla po desni strani, Dumfries je poslal predložek v kazenski prostor, tam je Buščan izbil žogo, a do odbitka je prišel Wijnaldum, ki je žogo z dobrih desetih metrov poslal pod prečko (1:0).

Sedem minut pozneje je iz podobne situacije zadel še Wout Weghorst, prišel je do odbitka in žogo poslal v desno stran. Sodnik je po posredovanju VAR-a potrdil gol, saj ni bilo niti prepovedanega položaja niti prekrška.

... in dva gola Ukrajine v razmiku štirih minut
V 72. minuti je prvo priložnost za Ukrajino priigral Jaremčuk, streljal je "iz prve" iz obrata, na mestu pa je bil Stekelenburg. V 75. minuti pa je Jaremčuk podal Andreju Jarmolenku, ki je z vrhunskim golom z okoli 18 m – žogo je malce z desne strani poslal v nasprotni zgornji kot domačih vrat – znižal zaostanek (2:1).

V 79. minuti je po prostem strelu Ruslana Malinovskega z glavo v desno stran natančno meril Roman Jaremčuk za izenačenje (2:2).

Stadion je znova oživel v 85. minuti – Nathan Ake je z leve strani poslal predložek v kazenski prostor, Denzel Dumfries pa je bil tam najvišji, odlično in močno je meril v desni spodnji kot za novo vodstvo Nizozemcev (3:2).