Rija in Krokodil gresta v gozd nabirat kostanj. Rija ga svari, naj se držita potke, da se ne bi izgubila. Ko pa se sama znajde na preprogi vabljivega kostanja, pozabi na vse. Kostanju se ne more upreti, zaide s potke in se izgubi. Krokodil ji priskoči na pomoč, da najdeta pot domov.
Miška Betka ima težavo. Njeni malčki so zrasli in gnezdo v lopi je postalo pretesno. Družina bo morala poiskati nov dom. Miške se poslovijo od krogličarja Francija, pajka Petra in polža Saška ter se podajo v svet. Ne ustalijo se ne v gozdu ne pri panjih, temveč si novo zavetje poiščejo v stari vrtnarjevi hišici.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Huhu in Pikec se potapljata v bližnjem jezercu in ugotovita, da je to polno smeti. K sreči se v mesto pripelje morska biologinja Marina iz Danske. Skupaj z njo in njeno podmornico jezero očistijo smeti in obljubijo, da bodo poslej bolje pazili nanj.
Cofek dobi zelo pomembno nalogo: pripraviti mora mizo za kosilo. Očka ga želi spodbuditi, zato ga poimenuje kapitan Pribor. Cofku in njegovi zvesti pomočnici Rini se obeta razburljivo potovanje ...
Reaktivčki imajo na Akademiji preverjanje znanja. Imenovati morajo simetrično znamenitost kjerkoli na svetu. Poleg Eifflovega stolpa in sydneyjskega mosta je tak tudi Tadž Mahal v Indiji. Toda ob prihodu tja so presenečeni.
Sadje je najljubša jed sadnega Kljunka. Sadeže kot za šalo z ostrim kljunom klati z dreves. Boti mora zelo paziti, da ga Kljunko ne zdrobi na koščke in da se obenem izogiba sadežem, ki padajo na tla. Le tako bo lahko opravil svojo nalogo.
Mali Timotej bi rad z medvedom priredil drsalno predstavo. A kje v našem sončnem sistemu je najboljši prostor za drsanje? Prav gotovo na Evropi, ledeni Jupitrovi luni. Ampak previdno!
Evropa pod svojimi ledenimi ploščami nekaj skriva! Njena ledena površina se premika in poka, saj se giblje po gladini širnega oceana.
Pok in Pak se trudita narisati portret nečimrnega kralja, toda ta s svojo podobo nikoli ni zadovoljen. To Paka tako razsrdi, da naredi nekaj nepremišljenega. Toda k sreči prav to kralju odpre oči za resnico.
Hrabri zajčki so danes veseli. Odkrili so prijeten kraj v savani. Bob opazuje okolico z dvogledom, ati se ukvarja z dronom, mami izvaja „zaj-či“, pridruži pa se jim tudi prijateljica, kengurujka Kira.
Lačna Tjaša v hladilniku najde lonček kimčija in se ga loti. To obžaluje takoj, ko ugotovi, kako peče! Ko tla postanejo lava, se Tjaša in Maša odpravita čez sobo do umivalnika, da bi se ohladili. Pri večerji pa sta starša presenečena, ko Tjaša takoj zavrne vso hrano, v kateri je kimči.
Zbiralec se odpravi v živalski vrt. Tam bo gotovo množica živalskih zvokov. Ne? Živali so tiho. Le zakaj? Razočarani Zbiralec si privošči počitek. Ko se prebudi, so prebujene in glasne tudi živali.
Med snežnim metežem si Rdečka in grahozavrčki poiščejo zavetje v jami. Postopoma se jim pridruži vse več vegezavrov. Prej prostorna jama se kmalu napolni do zadnjega kotička. Rdečka in g-rexi poskušajo poskrbeti za dobro voljo vseh vegezavrov.
Pip in Poka mečeta kamenčke v ribnik in zagledata Jasmino, ki se sama igra. Menita, da je osamljena, in se odločita, da se bosta ves dan igrala z njo. Nekaj časa Jasmino njune igre zabavajo, a ko bi se rada igrala tudi kakšno svojo igro, ji to preprečita. Končno se ji uspe izmuzniti, Pip in Poka pa se sprašujeta, s čim sta jo prizadela. Ko se spet srečajo, jima Jasmina pojasni, da se včasih raje igra sama in da zaradi tega še ni osamljena. Le kako bi bila, saj jo obkroža narava in prijatelj kamenček. A le dokler ga Pip ne vrže v ribnik, saj ne ve, da je to njen prijatelj. Jasmina mu ne zameri, vsepovsod je še dovolj prijateljev kamenčkov.
Vstopimo na očijev vlak! Vsako jutro se Binka najprej odpelje do Pikinega vrtca, nato pa do veterinarnice, kjer je zaposlena. A vlak neprestano zamuja, saj nabrita Brina s svojimi lumparijami vsem povzroča preglavice. Vlak se nikoli ne more držati voznega reda in Binka nenehno zamuja.
Očka in nona pripravljata glasbeni nastop. Bi se pridružila tudi Egon in Ajda? Ajda je takoj pripravljena preizkusiti ponujeno piščal. Toliko časa se postavlja z njo, da jo polomi. Le kako naj jo popravi? Skovikar pozna odgovor in Ajdi pokaže, kako vse igra narava.
Egon in Ajda si ne moreta zapomniti, v kakšnem zaporedju se vrstijo letni časi. Očka jima namigne, naj pomislita, kako se spreminja kostanj, v katerem živijo.
Vas zanima, zakaj suha koža včasih zelo srbi? Zdravnica Mica in Tinko pojasnita, kako motnja pri obnavljanju kože povzroči, da se na njej naberejo luske.
Celestinca v gozdu najde jamo in na njene stene nariše sebe in Ernesta. Ko jo meščani odkrijejo, mislijo, da je to jama iz prazgodovine. Le Ernestov bratranec Benčič, ki sovraži miši, je prepričan, da medvedi in miši nikoli niso živeli skupaj. Zato risbe skrivaj spremeni.
Zdravnica Mica in Tinko pojasnita, da rdečke niso nevarna bolezen, če se z njo okužimo po rojstvu. Povsem drugače pa je, če se okuži otrok, ko je še v maminem trebuhu.
Desetletni Anton živi v Nemčiji. Noče biti izjema in se želi priključiti Hitlerjevi mladini. Oče noče, da bi se sin družil z nacisti, vendar Anton najde pot. Misli, da lahko tovarišem zaupa, po napadu na Jude septembra leta 1939 pa spozna, kaj je resnični cilj Hitlerjevih nacistov in kako bridko se je motil.
Na tako simboličen dan, kot je velikonočni ponedeljek, ko kristjani slavijo Kristusovo vstajenje, je umrl papež Frančišek. Človek, ki je vedno znova poskušal svet spomniti na to, da upanje ni naivnost, ampak pogumna modrost.
Papež Frančišek se je z besedami in dejanji dotaknil ljudi po vsem svetu – verujočih, drugače verujočih in neverujočih. Neutrudno je opozarjal na tiste, ki jih družba pogosto spregleda. Vabljeni k ogledu oddaje, ki bo posvečena človeku, ki je pozival k pravičnejšemu svetu in je s svojo preprostostjo prinašal upanje ljudem.
O izzivih in priložnostih sodobnega kmetovanja se pogovarjamo z mladim prevzemnikom kmetije Podlesnik in vodjo področja za mlade kmete pri ZSPM. Partnerji projekta Precizno kmetijstvo in digitalizacija so raziskovali vpliv preciznega kmetijstva na trajnostno pridelavo. Predstavljamo laboratorij Inštituta za mlekarstvo in probiotike, ki deluje na Biotehniški fakulteti. Obiskali smo Ireno Ule, dolgoletno predsednico Zveze kmetic Slovenije. Dodajamo še rezultate projekta EIP, ki pojasnjujejo vpliv energetskih pogač na ohranjanje čebeljih družin v času pomanjkanja paše.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Ne sveti zvezda v noč svetleje. Po istoimenskem Avsenikovem valčku, ki sta ga ustvarila brata Vilko in Slavko Avsenik, besedilo pa je dodal Marjan Stare, je Ansambel Saša Avsenika poimenoval koncert v Cankarjevem domu, ki je bil uvod v praznovanje njihove desetletnice delovanja. Koncert je pustil neizbrisen pečat ter veliko čustvenih vtisov v očeh in ušesih obiskovalcev. Razširjeni zasedbi ansambla so se na odru pridružili Nuša Derenda, Alfi Nipič, Matjaž Vlašič, Monika Avsenik, Jan Plestenjak, Oto Pestner in Nina Pušlar s saksofonistko Nino Klinar. A če smo naštete že slišali in videli tudi na narodno-zabavnih odrih, pa je bil največje presenečenje večera rocker Matevž Šalehar - Hamo s kitaristom Petrom Deklevo.
Zgodovinski biografski film. Assisi, Italija, leto 1211. Chiara je osemnajstletnica premožnih staršev in neke noči pobegne od doma, da bi se pridružila Frančišku, ikoni tedanjega duhovnega, krščanskega sveta. Od tistega dne naprej se je Chiari življenje povsem spremenilo. Potem ko je prepričljivo prekinila z družino in prejšnjim posvetnim življenjem, se posveti pravemu krščanstvu, življenju v skromnosti in ponižnosti. V želji, da bi pomagala ženskam, skupaj s Frančiškom ustanovita red Klarise, katoliški kontemplativni verski red, v katerem so samo ženske. Tedanji papež Inocenc III je red potrdil. Klarise živijo v strogi klavzuri, nosijo rjavo obleko.
CHIARA / ITA, BELG / 2022
Režija: Susanna Nicchiarelli / Scenarij: Susanna Nicchiarelli / Igrajo: Margherita Mazzucco, Luigi Lo Cascio, Andrea Bruschi, Andrea Carpenzano, Paolo Briguglia, Carlotta Natoli, Mattia Napoli, Paola Tiziana Cruciani, Valentino Campitelli, Giulia Testa, Flaminia Mancin, Luigi Vestuto …
Ko se mali Timotej in medved igrata, medved zaluča žogo daleč v sončni sistem. Ko gresta ponjo, naletita na planet Neptun in njegovo smešno luno Triton, ki kroži v nasprotno smer od drugih njegovih lun. Neptun jim pove zgodbo ...
Največja Neptunova luna kroži v nasprotno smer kot druge. To je Triton. Na začetku je ni bilo, a ko je pripotovala mimo, se je utirila v Neptunovo orbito.
Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.
Danes Gaber in Primož kuhata v duhu » Hranozavesti », saj je 24. april dan brez zavržene hrane.
Primož z zasaditvijo v vrtu poskrbi, da bodo sveža zelišča vedno pri roki, kar je osnova, da se z Gabrom lotita priprave jedi iz ostankov. Ker jima je od piknika ostalo kar nekaj kosov mesa, se odločita, da bosta iz njih skuhala enolončnico. Iz kosov suhega kruha bistroumno ustvarita cmoke.
Tudi velikonočna pojedina je poskrbela za ostanke potice in čokoladnih jajčk ter zajcev, zato si zamislita prav posebno sladico.
Danes se Bernarda in Jože veselita Katje Stojnić in Borisa Kokalja, mlada in nadebudna sodelavca Radija Slovenija ter enega pionirjev in največjih mojstrov komedije v Sloveniji, Perico Jerkoviča.
Glasbeno nas bodo razvajali Kokosy in Kvatropirci z gostom Markom Škugorjem. Tjaša Platovšek je obiskala premiero v ljubljanski Drami in znane Slovence povprašala kako praznujejo in počivajo ob prazničnem 1. maju.
Rubriko Imamo to! sta zavzeli Duo Kamikazete!
Za prijavo imetnikov različnih spretnosti, ki bi se želeli predstaviti v rubriki Imamo to!, za ogled snemanja oddaje, in sodelovanje v igri za Vrednostni bon Zavarovalnice Sava v Kvizu, nam pišite na naslov: nedelja@rtvslo.si.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
O dodatku k pokojninam za izjemne kulturnike, o katerem bodo volivci odločali na referendumu, o dnevu boja proti okupatorju in o tem, kaj je danes vredno družbeno aktivnega uporništva, z gostoma, nagrajenima kulturnima ustvarjalcema Vinkom Mőderndorferjem in Miranom Zupaničem.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
Celotna ekipa je zbrana v sejni sobi, kjer s psihologinjo analizirajo dogodke preteklega tedna. Mia živčno pričakuje Ivono, ki bi morala priti s Slovaške, a njena števila ostane nedosegljiva. Aleša se sestane z mamo, da bi se pogovorili o stanovanju. Mio sredi gore klicev v službi preseneti obisk očeta. Aleša medtem z mamo obtiči v dvigalu. Rešijo ju gasilci in Alešo odpeljejo v UKC. Aleša sprejme odločitev, ki bo pomembno spremenila njeno življenje.
Gostja Intervjuja je Sonja Prosenc, slovenska filmska režiserka, z obsežnim opusom za njena leta: trije celovečerni filmi, igrana televizijska serija, kratki igrani filmi, dokumentarni filmi. V številnih primerih tudi scenaristka in producentka, zaradi česar je njen opus še impresivnejši. Njen film »Odrešitev za začetnike« je bil uvrščen v program newyorškega filmskega festivala Tribeca, bolj znanega kot festival Roberta De Nira. Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev ga predlagalo za nominacijo za oskarja, vendar ni bil nominiran. Gre za nežarnski, tako imenovani avtorski film. »Odrešitev za začetnike« bo na sporedu Televizije Slovenija v četrtek, prvega maja, ob dvajsetih, na prvem programu.
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Ljubljana, spomladi leta 1941. Srednješolca Niko in Marija sta tik pred maturo, ko vojna vihra zajame tudi Slovenijo in neusmiljeno zareže v brezkrbne gimnazijske dneve. Mesto zasedejo Italijani in ga razglasijo za središče nove italijanske province. V tem času Niko doživi prvo ljubezensko izkušnjo s privlačno vdovo Ano, njegova starejša sestra Filomena pa se zaljubi v italijanskega častnika Carla. Dobri stari svet, v katerem je živel Niko, začne razpadati. Tudi zato se pridruži uporu proti okupatorju.
Naslov: SEDMINA / Slovenski film, 1969 / Scenarij in režija: Matjaž Klopčič / Po literarni predlogi Sedmina Bena Zupančiča / Igrajo: Rade Šerbedžija, Snežana Nikšić, Mirko Bogataj, Milena Dravić, Duša Počkaj, Ružica Sokić, Relja Bašić, Stane Sever, Tone Slodnjak, Slavko Jan, Branko Miklavc, Radko Polič
Hej, brigade je slovenska partizanska pesem, koračnica, znana tudi kot neuradna himna slovenskih partizanov. Besedilo pesmi je konec oktobra 1942 napisal Matej Bor, ko je iz partizanov prišel na začasno delo in zdravljenje v Ljubljano. Njeno današnjo uglasbitev za moški pevski zbor je po prvotni melodiji in ritmu, ki sta se med partizani ohranila po ustnem izročilu, pripravil Karol Pahor. Posnetek je s koncerta ob 75. obletnici Partizanskega pevskega zbora v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Nova evropska pesmarica, mednarodna koprodukcija televizijskih hiš, članic EBU-ja, je bila leta 2021 posvečena temi Ponovno skupaj. Osem televizijskih hiš (RTV Slovenija, ORF, Televizija Romunija, Norveška radiotelevizija, Radiotelevizija Portugalska, Kazahstanska Agencija Khaber, Francoska televizija in RT Srbija), med njimi tudi TV Slovenija z Uredništvom glasbenih in baletnih oddaj, je na temo ponovnega zbližanja ljudi po pandemiji posnelo videospote. Tokrat se predstavlja kazahstanska televizija – Agencija Khaber.
NEW EUROPEAN SONGBOOOK – BACK TOGETHER/Kazahstan/2021/režija: Bajazitov Galimžan
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.