Ste že kdaj razmišljali, da bi lovili liste? Lovro jih ulovi in spusti. Navdušila ga je gozdna vila Sara, s katero obiščemo čaroben svet listavcev in iglavcev. Pod njenimi prsti bo nastal čudovit lovilec sanj. Z njim poslušamo, kaj sanja gozd.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Dan za pečenko je in kože krompirodonov so vroče in hrustljave. Grahozavri zavohajo njihov slastni in slani vonj. Še preden jih Rdečki uspe posvariti, da se jim ne smejo približati, ker se lahko opečejo, že navdušeni stečejo v Deželo lave in skočijo nanje.
V Brinini hiši so vile! Vsi imajo zavozlane repe, povsod mrgoli nalepk, mami pa zraste brada iz ščipalk. Vsi družinski člani se morajo povezati, da bi premagali vilinski urok in ujeli skrivnostne nevidne navihanke.
A tudi tebe kdaj kaj skrbi? Ti je ob čem neprijetno? Se česa bojiš? Pridruži se nam – Pepetu, Kakaduduju, Foksnerju in seveda pogumnim otrokom. Skupaj bomo naredili načrt, kako v novi sezoni oddaj premagati vse grozne strahove tega sveta!
Dobro zofkasto jutro! Gaki misli, da je še vedno noč. Ponev zamenja za kitaro, kuhalnico pa za dirigentsko palico … Kaj zastira njegov pogled? In kateri del telesa mežika v Zofkini uganki? P kot pridružite se Zofkarjem tudi vi!
Ravnateljičina otroka Herman in Caroline že dlje zasledujeta Larsa in prijatelje. Tess skrbi, da bosta mami povedala za njihov avtobus, toda brata in sestre ne žene radovednost ali sovraštvo, ampak to, da imata tudi onadva skrivnost.
Anna med igro ugotovi, kako lahko po svoji volji izgine. Tako ponagaja ravnateljici Torill, ker je ta spet povozila Larsa. Ravnateljica je še zlobnejša zaradi novih težav. K njej sta prišla člana združenja proti vsemu tujemu in ji postavila neprijetno vprašanje. Zakaj se njena otroka v gozdu družita z Larsom?
Robbe med počitnicami pomaga na kmetiji, kamor otroci hodijo občudovat domače živali. Najraje od vseh imajo ponija Tonija, toda ta neke noči izgine. Kdo je pustil vrata hleva odprta? In zakaj? Bo Robbeju in Ellis s Kozmovo pomočjo uspelo razvozlati to uganko?
Izzivalka Veronika je stara dvanajst let in doma v Sloveniji. V dokumentarnem filmu se spominja lepih in pomembnih trenutkov, ki jih je preživela z babico ali omo, kakor jo kliče ona. Nekoč sta skupaj skrbeli za živali, se veliko družili in kuhali, potem pa je v njuna druženja posegla babičina bolezen. Vseeno se Veronika potrudi, da omo obišče v domu starejših, kjer skupaj preživljata prijetne trenutke. Z njo si želi doživeti še en lep izlet v njima ljubi Piran.
Ob prazniku dela smo obiskali kmetijo Prelesnik, kjer sta nam Matic in Ožbe razložila, da na kmetiji nikoli ne zmanjka dela. V Infogromu nas je zanimalo, kakšna je razlika med počitkom in lenobo. Pojasnili so nam učenci z OŠ Bežigrad. V Romuniji so pripravili festival jeze, na katerem so udeleženci svoja čustva prelili v likovne umetnine. Otroški poročevalec Matic je od vlogerja Vida Pintariča izvedel, kako si izbira izzive in kako nastajajo njegovi vlogi. V še zadnjih Spletkah v tej sezoni pa se je Sara pozanimala, kje se mladi informirate in komu zaupate.
V zadnji četrtfinalni oddaji se v kvizu pomerijo Eva, Neja in Matija iz OŠ Mokronog (rumeni) ter Tobija, Lovro in Luka iz OŠ Tabor Logatec (vijolični), v Hitrih lončkih pa Sara, Jaro in Tine iz OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava ter Jaka, Rok in Igor iz OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica. Materina dušica bolj diši rumenim, rožmarin vijoličnim. Začimbe uporabljajo tudi pri čiščenju, nihče pa ni na dieti. Vsem leži zgodovina in radi berejo, vijuganje skozi labirint upočasnita totem in srna. Komu je ljubša poezija, poglejte v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Kri bo tema nove epizode Osvežilne fronte. Brez krvi ne moremo živeti, a je včasih misel nanjo tudi malo neprijetna. Voditelj Rok je na terenu ugotavljal, kako poteka krvodajalstvo, v Epskem filmu so se lotili forenzičnih serij, pestro bo tudi pri družini Novak, maskerka Katja pa bo pokazala, kako narediti rano. In tudi vampirji ne bodo manjkali v tokratni epizodi.
Pri gradnji drugega tira železniške proge Divača–Koper so krasoslovci odkrili kar 90 novih kraških jam. Da bi lahko skozi nekatere od njih potekal predor, so morali gradbeniki zgraditi podzemne mostove. Ko slišimo besedo most, si največkrat predstavljamo mogočne betonske in jeklene konstrukcije nad rekami, dolinami ali celo morjem. Zakaj pa potrebujemo mostove pod zemljo? Kako jih gradimo? Kakšni izzivi spremljajo njihovo načrtovanje in kakšne tehnološke postopke ter inovativne rešitve morajo najti strokovnjaki, da lahko gradijo mostove tam, kjer jih najmanj pričakujemo – v globokih jamah in ozkih jamskih rovih pod zemljo?
Slovenija je že leta 2007 sprejela krovni zakon o romski skupnosti. Čeprav je položaj Romov s tem formalno-pravno urejen, pa v praksi še zdaleč ni tako. Tudi zato se je vlada po 18 letih odločila za spremembe zakona. A te sprožajo kar nekaj polemik. Izšla je dopolnjena monografija dr. Vaneka Šiftarja, enega izmed večjih družboslovcev in humanistov ter prvega romologa pri nas. Prvi predsednik države Milan Kučan je na Pušči simbolično, v spomin na svojo mater zasadil lipo. Pogovarjali smo se z glasbeno skupino Barcelona Gipsy Balkan Orchestra, ki je nastopila na razprodanem koncertu v Ljubljani.
Krščansko društvo za duhovno prenovo, pomoč in podporo »Žetev« je v soboto, 29. marca v Čatežu ob Savi pripravilo Balkansko preroško konferenco. Voditelji iz različnih evangelijskih cerkva in skupnosti, ki so med seboj povezani preko Evropskega preroškega sveta, so se z gosti iz vse Evrope zbrali z namenom, da se odzovejo Božjemu klicu za sodelovanje na Balkanu.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Monika je svojo življenjsko začela pot v majhnem bolgarskem mestecu Šumen. Vedno je bila aktivna mlada Bolgarka.
Sodelovala je z mestnimi oblastmi in se zavzemala za pravice mladih. Odločila se je, da bo študirala v Veliki Britaniji. V Londonu končuje doktorat, potem pa se bo vrnila v rodni Šumen in se posvetila izobraževanju mladih.
Marta je živela v Barceloni. Odločala se je med študijema arhitekture in novinarstva ter se odločila za slednjega. Ko je študij končala, ji novinarstvo ni prineslo zadovoljstva.
Zapustila je Barcelono in se preselila v dokaj nepoznano špansko regijo Cuenca, kjer je odprla socialno podjetje za hendikepirane ljudi, ki delajo in ustvarjajo z lesom.
Danes ima v regiji že štiri socialna podjetja in kreativno razvija dejavnost z lesnimi izdelki.
Zaradi ekstremnih vremenskih nihanj se spreminja turizem na največjem presihajočem jezeru v Evropi.
Kako se v praksi obnese omejevanje obiska v Križni jami ter kako podnebne spremembe vplivajo na jamski habitat Planinske in Ledene jame?
Nekdaj so bile za geografe stvari preproste. Celine, države in ozemlja so med seboj ločevale jasne meje in vse je bilo v najlepšem redu. A globalizacija je to postavila na glavo. Množični turizem in splet so te meje zabrisali. In kaj zdaj? Geograf Michel Lussault nas v dokumentarni seriji povabi na potovanje po nekaterih najbolj prepoznavnih krajih na svetu, ki jih je sam poimenoval »urbana mravljišča«. Ta območja so nekakšen svet v malem: talilni lonci, kjer lahko na lastne oči spoznamo razsežnosti in krhkost globalizacije.
5. del: Trg sv. Marka
V petem delu dokumentarne serije z Michelom Lussaultom obiščemo eno največjih turističnih znamenitosti na svetu: Trg sv. Marka v Benetkah. Na tem kraju se zrcali dolga in pestra zgodovina nekdanje pomorske in politične velesile, ki se je pozneje prelevila v eno od umetniških središč Evrope. Benetke že stoletja oblegajo turisti, v starem jedru pa živi le še peščica stalnih prebivalcev, saj mesto zaradi gostega vodnega prometa in vse pogostejših poplav, ki so posledica segrevanja ozračja, le stežka kljubuje propadanju.
HYPERPLACES / Francija / 2023 / Režija: Sylvain Bergère, Juliette Garcias in Floriane Devigne
V današnji oddaji govorimo o čedalje pogostejši uporabi elektronskih cigaret med mladimi. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ugotavljajo, da jih kadi že vsak tretji dijak oziroma dijakinja. Kako to vpliva na njihovo zdravje? David Zupančič, dr. med., spec. infektolog, tokrat gosti dr. Tomaža Čakša z Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter Manco Kozlovič, predsednico Mladinske zveze Brez izgovora, organizacije, ki med drugim izobražuje in ozavešča mlade o zdravem načinu življenja.
Pred skorajšnjim mednarodnim dnevom higiene rok pa s Sergejo Gregorčič, dr. med., spec. infekt., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja opozarjamo tudi na to, da je pravilna higiena rok pomembna za preprečevanje bolezni.
Inkognito je razvedrilna televizijska oddaja, v kateri imajo glavno besedo štirje duhoviti člani omizja. Njihova naloga je, da s pomočjo voditelja Saše Jerkovića na zabaven in izviren način uganejo poklic ali dejavnost gostov, ki prihajajo v studio, pri tem pa jim je v pomoč le skrivnosten namig.
Cilj članov omizja ni zgolj odkriti pravilno rešitev, temveč predvsem ustvariti sproščeno in zabavno vzdušje, polno smeha, zabavnih komentarjev in nepričakovanih domislic. Njihova iskriva dinamika poskrbi, da vsaka oddaja postane pravo doživetje, ki gledalce nasmeji do solz.
Po končanem ugibanju gostje razkrijejo svojo identiteto ter predstavijo svoj poklic ali dejavnost. Pogosto pa v studiu tudi v živo pokažejo svojo spretnost ali aktivnost, povezano z njihovim delom, kar oddaji doda še poučen pridih.
Gledalci skozi sproščeno zabavo odkrivajo zanimive in nenavadne poklice ter dejavnosti, ki so pogosto zavite v tančico skrivnosti. Inkognito je tako oddaja, ki združuje smeh, presenečenja in nova spoznanja v nepozabno televizijsko izkušnjo.
Brina in Binka se z očijem igrata »službo«. Oči ju sprejme v svojo tovarno rolic, ki jo vodi. A ko Brina prevzame njegov položaj, oči spozna, kako neomajna je v svojih zahtevah in kako strogo se drži pravil, še posebej tistih, ki prepovedujejo ples.
Binka zboli in se zdravi v bolnišnici. Brina in oči ji posnameta domači video, da bi jo razvedrila. Pripoveduje zgodbico o mladenki Barici, ki brezupno išče zdravilo za svojega bolnega kužka Bertija. Po pomoč se zateče tudi k modremu staremu Volčjaku.
Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.
Zakaj je tudi danes treba braniti svobodno novinarstvo, pred kom in kako, ter kakšno vlogo ima v svobodni medijski krajini RTV Slovenija? S katerimi izzivi se javni medij sooča kot pionir dostopnosti vsebin za občinstvo z različnimi oblikami invalidnosti, kdo in kako skrbi za podnapise TV-vsebin, njihovo tolmačenje v znakovni jezik, zvočne opise in podnapise, novice v lahkem jeziku? Kaj vse RTV Slovenija pripravlja ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne in kaj lahko gledalci, poslušalci in bralci pričakujejo od glasbenega maja? Gosti: Manica J. Ambrožič, Gašper Andrinek, Veronika Rot, Tomislav Špilak in Barbara Vidmajer. Voditeljica: Ilinka Todorovski. Urednik: Dejan Ladika.
Ko so se lastniki domačije na Verdu pri Vrhniki odločili, da si postavijo nov dom na mestu starega, so se novogradnje lotili z velikim spoštovanjem do stare domačije. Na izviren in dopadljiv način so združili tradicijo in sodobno tehnologijo. Nastal je dom za 21. stoletje, ki ohranja domačnost starega.
Na severu prestolnice nas na daleč pozdravljata dve visoki svetleči stolpnici - zlata dvojčka z enaindvajsetimi nadstropji. Precej visoko od tal smo naleteli na mladostno stanovanje, v katerem ne manjka kreativnih ter inovativnih oblikovalskih rešitev – od prilagodljivih kuhinjskih elementov do funkcionalnih pohištvenih dodatkov, ki optimizirajo prostor na presenetljive načine.
Slovenci od nekdaj radi obiskujemo Trst. Nekoč zaradi kavbojk in kave, danes zaradi hrane in privlačnega, živahnega obmorskega vzdušja ter bogate kulturne ponudbe. Vse več se jih tja tudi seli, v naši oddaji smo imeli priložnost spoznati že kar nekaj njihovih domov in z veseljem smo sprejeli tudi nasledje vabilo. V večstanovanjski meščanski hiši, kjer je nekoč živel znani italijanski pesnik in pisatelj Umberto Saba, je stanovanje za svojo mamo in pisarno zase uredila slovenska arhitektka.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Po najnovejših podatkih smo ljudje vsak dan povprečno šest ur in 38 minut povezani na splet. In tam na nas, tudi na najmlajše, prežijo številni goljufi. Tega se, ko na spletu objavljamo svoje fotografije, niti ne zavedamo. A le, dokler nismo deležni nadlegovanja in izsiljevanja ali pa občutimo hude finančne posledice. Lani so nepridipravi samo od slovenskih uporabnikov spleta izvabili skoraj 31 milijonov evrov.((MIX)) Kako se zavarovati, izveste v Kodi.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
V tej oddaji bomo spoznali inženirja logistike Nina Škaliča iz Ljutomera, sicer po rodu Prekmurca. Nekdanji nogometaš je danes strasten navijač kluba AC Milan. V prostem času ga navdušujejo umetna inteligenca, križanke ter njegove kolesarske ture. Pred kratkim si je omislil nov hobi - začel je z zbiranjem gramofonskih plošč in poslušanjem glasbe z gramofona. Pri izzivu kviza Joker mu bo na pomoč priskočil prijatelj Matevž Ružič. Možnost osvojitve dodatnega jokerja pa mu bo ponudila igralka in televizijska voditeljica Zvezdana Mlakar.
Prvomajski prazniki se počasi končujejo, a ekipa oddaje Kaj dogaja? je še vedno na zasluženem dopustu. To pa seveda ne pomeni, da boste ostali brez oddaje, saj so kot v vsakem dobrem kolektivu poskrbeli, da najmlajši član ostane dežuren in med prazniki opravi delo vseh drugih. Skozi sobotno oddajo vas bo tako popeljal hišni muzikantavtor Robert Petan s prijatelji in zabavno mešanico novih in starih hitov iz prejšnjih sezon. Kako se bo Robi znašel na prizorišču Besede tedna in Palomarja, naj vas ne skrbi, do Male terase pa se morda že komu od ekipe uspe prebiti skozi gnečo na primorski avtocesti in zapeti eno "Za prvi maj".
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Ffion in Rick se ponovno zbližata, ko obiščeta Harveyja v zaporu. Harvey Ffion pove, da ni kriv za umora medicinskih sester pred 12 leti, in krivdo zvali na svojega rejenca Mela. Ffion izve, da je Rick pred 12 leti storil nekaj nezaslišanega, da bi lahko Harveyja poslal v zapor. Ekipa se sprašuje, ali so res ujeli pravega Abbyjinega morilca.
THE ONE THAT GOT AWAY (Cleddau) / 2024 / Velika Britanija
Scenarij: Catherine Gregenna
Režija: Sion Ifan
V glavnih vlogah: Elen Rhys, Richard Harrington, Rhian Blythe
Odlična, frenetična študija korporativnega delovnega okolja. Z njo Stephane Brize zaključuje triptih, v katerem je istega igralca, izjemnega Vincenta Lindona, zasedel v vlogah prekarnega delavca, sindikalista in izvršnega direktorja.
Philippe je izvršni direktor v francoski tovarni, ki spada pod okrilje ameriške multinacionalke. Čeprav je izkušen menedžer, čedalje težje dohaja protislovne zahteve generalne direkcije korporacije. Še včeraj so od njega zahtevali stabilno rast podjetja in razvojne strategije, danes mora zmanjševati število zaposlenih. Z ženo se razhajata, poleg tega se duševna bolezen njunega sina čedalje bolj poglablja. Lahko bi rekli, da je na življenjskem razpotju. Samo od njega je odvisna smer, ki jo bo ubral.
Originalni naslov: UN AUTRE MONDE
Leto produkcije: 2021
Država: Francija
Žanr: drama
Režija: Stéphane Brizé
Scenarij: Stéphane Brizé in Olivier Gorce
Igrajo: Vincent Lindon, Sandrine Kiberlain, Anthony Bajon, Marie Drucker
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.