Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Petek, 2. maj. 2025

TV Slovenija 1 • Pet, 2. maj.

Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!

Vsak delovnik poskrbimo, da ne boste ostali brez idej, kako po službi ali po zadnjem video sestanku od doma, pripraviti hitro in okusno kosilo ali večerjo. Lotili se bomo preprostih, vendar inovativnih sezonskih jedi s sestavinami, ki jih ne bo težko poiskati, niti izgovoriti!
Klemen Skubic je mlad izšolan kuhar, simpatičen novopečeni očka, ki si ne predstavlja, da bi v življenju počel karkoli drugega kot ustvarjal v kuhinji in na krožniku povezoval nove okuse.
V preteklih oddajah smo kuhali reciklirano, pa azijsko, »tiktokarsko«, praznično, tudi chefovsko. No, čisto za konec pa si privoščimo piknik na prostem in slastna rebra po skrivnem taščinem receptu! Naučim vas pripraviti zelenjavno predjed baba ghanoush in osvežilno tzaziki omako. Želim vam obilo kuharskih užitkov, sproščenih kosil, recikliranih večerij in poeti veliko piknikov! Ne mečite ničesar stran, kuhajte z veseljem, včasih po chefovsko, toda zmeraj po domače!

Saška - Anhalt leži v osrčju Nemčije. To območje zaznamujejo romantične vasice, rodovitna polja in slikovite reke. Spomladi se tu vse vrti okoli belušev, kajti v Saški - Anhaltu pridelajo največ belih belušev v vsej Nemčiji. V družini jih gojijo že več kot dvajset let, razvijajo pa tudi recepte za izvirne jedi z beluši.

ZU TISCH / 2016 / Nemčija / Avtorica: Caroline Haertel

V Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem smo obiskali unikatno ekološko letovišče, kjer sta v ponudbi na prvih dveh mestih narava in mir. Lastnik Tomaž Bolka, ki prihaja iz gostilniške družine, je o takšnem posestvu sanjal že od svojega 18. leta. A je trajalo kar precej let, da je želje uresničil. Bilo pa je vredno vztrajati, saj je rezultat zanimiv in navdušujoč tudi iz arhitekturnega vidika.
Arhitekta sta dobila nalogo, da razmeroma majhno blokovsko stanovanje preuredita v sodobni dom za mlajši par, ki v stanovanju živi le občasno. Nova podoba je nastala ob zamenjavi inštalacij in z namestitvijo popolnoma nove notranje opreme. Poseben pečat pa sta vnesla s tem, da sta razkrila gradnik te zgradbe in mu namenila vlogo okrasnega elementa.
Kako opremiti novo stanovanje za starejši par, ki se je odločil udobje hiše z vrtom zamenjati za stanovanje blizu mestnega središča? Tak izziv ni bil prav lahek zalogaj, še posebno zato, ker sta lastnika želela v nov dom vključiti umetniška dela, na katera sta zelo navezana. Nastalo je stanovanje z zares bogato teraso; je dovršeno uravnotežen ambient, v katerem se prepletata igrivost in zrelost.

Poklici vedno so in vedno bodo izumirali. Razlogi so lahko ekonomski, družbeni, tehnološki ali preprosto spremembe v načinu življenja, poudarja sociolog dr. Primož Krašovec s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, s katerim bomo pogledali tudi v prihodnost poklicnega življenja in dela. Pokazali bomo nekatere dejavnosti, s katerimi se ukvarja le še peščica posameznikov. Pipe ali fajfe za kajenje tobaka v celotni Sloveniji izdelujeta samo še dva mojstra v Gorjušah na Gorenjskem. Na obisku smo bili pri Sreču Lotriču. Tudi slamnikarstvo kot obrt izumira, da pa ne bi popolnoma, skrbi tudi Ana Cajhen, ki ohranja in oživlja ta pomembni del slovenske kulturne dediščine.
Nekatera znanja, veščine in obrti v sodobnem življenju res nimajo več pravega mesta, a kot zagotavlja etnologinja mag. Anja Jerin iz Slovenskega etnografskega muzeja, so dragocen del nesnovne kulturne dediščine. V register slovenske nesnovne kulturne dediščine je vpisana tudi suhozidna gradnja. Kako gradijo brez uporabe malte, so nam pokazali člani Partnerstva kraške suhozidne gradnje.
V rubriki Ah, ta splet! bomo predstavili spletni portal Seniordela.si, ki je namenjen iskanju in ponudbi dela za seniorje, oddajo pa kot vedno v dobrem vzdušju končali z zabavnim in poučnim kvizom (Spo)znanje generacij.

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.

Indija, Pakistan, Bangladeš, Nepal, Filipini. To je postal novi bazen delovne sile za slovensko gospodarstvo. A ti delavci pri nas opravljajo najtežja in najslabše plačana dela, stran od oči javnosti, nevidni in brezpravni, pri tem doživljajo psihično in celo fizično nasilje, delavke pa tudi spolno nadlegovanje. Zakaj država ne prepreči izkoriščanja tujih delavcev, ki je z uvozom delovne sile iz tretjih držav dobilo nove razsežnosti? Pred našo kamero so stopili delavke in delavci iz različnih držav, ki so za delo v Sloveniji posredniškim agencijam plačali tudi po deset tisoč evrov, tu pa so se znašli v suženjskih razmerah.

Avtorica oddaje Jelena Aščić, snemalec Martin Uršič, montažer Gregor Vidmar.

12:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:15
Šport

Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.

Bhakti Marga v Izoli in Duhovni svet mandal

Bhakti Marga je svetovno duhovno gibanje, ki ga vodi razsvetljeni mojster, satguru Paramahamsa Vishhwananda. Svoje učence ima tudi v Sloveniji. Mi smo obiskali duhovno družino – sangho v Izoli.

Beseda mandala izvira iz sanskrta in pomeni krog. Simbol kroga pa pomeni popolnost in celovitost. Vando Omejc in Gabrijelo Železnik spremljajo mandale na njuni življenjski poti že 27 let. Sta soavtorici umetniških slik mandal in sporočil v verzih. Kot pravita, mandale širijo modrost in odstirajo globlji vpogled v življenje.

Obiskali smo Center Noordung v Vitanju, kjer smo si ogledali tretjo ponovitev predstave NOORDUNG:: 1995–2025–2045. Gre za življenjski projekt letošnjega Prešernovega nagrajenca Dragana Živadinova, ki ga je zasnoval kot petdesetletno predstavo. Vsakih deset let natanko 20. aprila poteka ponovitev ali, kot pravi avtor, iteracija, saj uprizoritve niso dobesedne ponovitve prejšnjih uprizoritev. Med drugim nas je zanimalo, kaj je tokrat drugače v predstavi, ki ustvarja mit o Hermanu Potočniku Noordungu, pionirju kozmonavtike. V studiu bomo gostili Leva Predana Kowarskega, ki nam bo predstavil projekt Kino Slovenija. Z njim želijo organizatorji prispevati k večji prepoznavnosti slovenskih filmov vseh zvrsti ter pozivajo gledalce, da slovenski filmi postanejo njihova redna izbira za preživljanje prostega časa in kulturno udejstvovanje. Pogovarjali smo se z britanskim glasbenikom in producentom Kevinom Richardom Martinom, ki deluje pod umetniškim imenom The Bug. Velja za mojstra združevanja težke elektronske glasbe z urbanimi elementi, njegovi nastopi so znani kot fizično intenzivno glasbeno doživetje. Pred kratkim je v okviru festivala Sonica nastopil v Kinu Šiška. Preverili smo še, zakaj sredi Trga francoske revolucije v središču Ljubljane začasno stojita galerijska zidova, na katerih lahko mimoidoči izrazijo svoje mnenje. Avtor projekta Mischa Kuball nam bo pojasnil, zakaj obiskovalce poziva k soustvarjanju vsebin muzejev.

Az adás tartalma:

- herendi porcelánok kiállítása a bogenšperki várban;
- a királyszállási Millenniumi Szoborkert;
- környezettudatosság a divatban.

Vsebina oddaje:

- razstava herendskega porcelana v gradu Bogenšperk;
- Park milenijskih skulptur v naselju Királyszállás;
- trajnost in moda.

V 27. oddaji je čas za telovadbo, vstopnico za polfinale pa lovijo Naomi, Zoja in Eda iz OŠ Franceta Bevka Tolmin (rumene) ter Zara, Izak in Matej iz OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem (vijolični), V Hitrih lončkih pa Jakob, Fran in Nikola iz OŠ Grm Novo mesto ter Urban, Mija in Žiga iz OŠ Toma Brejca Kamnik. Tekmovalci v kvizu na hitro računajo in popravljajo, se dobro znajdejo v raketi in med ljudskimi pravljicami, malo manj pa jih privlači temni turizem. Punce v rumeni raje tipajo, vijolični računajo. Komu je bolj naklonjena sreča, pa v Malih sivih celicah.

Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.

Tjaša in prijatelji se na vroč dan odpravijo na igrišče. Razočarani ugotovijo, da je zaradi obnove zaprto. Ker ne vedo, kaj bi, se podajo na peščene sipine, kjer iščejo oazo z vodo. Po potovanju po puščavi se navdušeno ohladijo v vodnjaku sredi parka.

Ob prazniku dela smo obiskali kmetijo Prelesnik, kjer sta nam Matic in Ožbe razložila, da na kmetiji nikoli ne zmanjka dela. V Infogromu nas je zanimalo, kakšna je razlika med počitkom in lenobo. Pojasnili so nam učenci z OŠ Bežigrad. V Romuniji so pripravili festival jeze, na katerem so udeleženci svoja čustva prelili v likovne umetnine. Otroški poročevalec Matic je od vlogerja Vida Pintariča izvedel, kako si izbira izzive in kako nastajajo njegovi vlogi. V še zadnjih Spletkah v tej sezoni pa se je Sara pozanimala, kje se mladi informirate in komu zaupate.

Polona je ljubosumna zaradi Blaževe obsedenosti z videzom in sumi, da ji je nezvest. Posvetuje se z Valerijo in na koncu posumi, da je za vse kriva Blaževa nova tajnica Maja. Gre za lepotico, ki jo pozna in občuduje vsa soseska. Polona začne dvomiti zase in preizkuša razne metode za lepšanje in pomladitev.

16:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:10
Šport

Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.

PRESAJANJE PLODOVK V VEČJE LONČKE
Maja razmišljamo, kdaj in kam posaditi plodovke. Fanči Perdih opozarja, da naj nas občasni topli dnevi ne premamijo, da bi plodovke na prosto sadili pred ledenimi možmi. Jih pa lahko presadimo v večje lončke. Sadike z dobro razvito koreninsko grudo niso tako občutljive, če jih presajamo ob dnevih, ki zanje niso ugodni.

STROKOVNJAKI ODGOVORJAJO
Strokovnjake smo prosili, da odgovorijo na vprašanja gledalcev, ki smo jih prejeli v uredništvo. Tokrat so povezana s fenologijo rastlin, molji, ki obžirajo fižol, in rastlinami, ki jočejo.

ZGODBA O REGRATU
Za praznično majsko oddajo smo pripravili posebno zgodbo o regratu. Zgodbo je napisala Martina Zorko, učenci drugega razreda PŠ Staneta Lenardona iz Razvanja pa so v njej izvedeli, zakaj se regratovi cvetovi ponoči zaprejo in kako iz regratovih cvetov narediti ogrlico.

SPOMLADANSKI NAGROBNI NASAD
Na praznem, vzorčnem nagrobnem mestu urejajo nagrobno gredico. Prvič so jo zasadili lani pred poletjem. Del nasada so ohranili tudi oktobra, ko so poletni nasad spremenili v jesensko-zimskega. Letos, sredi aprila, je nasad dobil spomladansko obleko iz marjetic, kamnokrečev, okrasnih trav in spominčic.

Sandi Morel gosti štiri tekmovalne pare, ki bodo ponovno poskusili srečo in znanje v ugibanju črk in sestavljanju besed. Bo komu uspelo uloviti prave črke?

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.

18:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

19:45
Šport

Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.

19:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

Razvedrilna oddaja Japajade šov ponuja edinstveno kombinacijo narodno-zabavne in lahkotne pop glasbe, sproščenih pogovorov, humorja in nostalgičnih trenutkov. S svojo regionalno razpršenostjo zajema goste in tematike z vseh koncev Slovenije ter povezuje mestni in podeželski način življenja. Voditelja oddaje sta Lucija Vrankar - Lucy in Dejan Vunjak.
Nova glasbeno zabavna oddaja Japajade šov je zasnovana na način, ki nagovori najširše občinstvo ne glede na starost in življenjski slog. S toplino, glasbo in humorjem ustvarja nepozabne trenutke ter razveselile gledalce pred televizijskimi zasloni.

21:25
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Poročilih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

21:45
Šport

Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.

Karpo Godina je posnel tri celovečerne filme: Splav meduze, Rdeči boogie ali Kaj ti je deklica in Umetni raj. Z njimi je sodeloval na skoraj vseh pomembnih mednarodnih festivalih. Pred predvajanjem obnovljenega filma Rdeči boogie se v oddaji pogovarjamo z režiserjem, ki je pomembno zaznamoval slovenski in jugoslovanski filmski prostor.

Sveže obnovljena slovenska filmska klasika v režiji Karpa Godine

Jugoslavija leta 1948. Jazz sicer ni uradno prepovedan, vendar je kot ameriški imperialistični domislek nezaležen. Radijska hiša na turnejo po Jugoslaviji pošlje skupino mladih glasbenikov. Njihova turneja bi na deloviščih delovnih brigad, v kmetijskih zadrugah in na gradbiščih dobrodejno prispevala k uspehu socialistične petletke, hkrati pa prevzgojila glasbenike v zavedne mladince. Od uspešnosti turneje je odvisna njihova prihodnost. Mladi glasbeniki pa ne morejo nadzorovati svojih prstov in najraje igrajo jazz ter boogie. Sledijo sankcije. Na poti se zvrstijo številni spori, nesporazumi in celo prebeg v Italijo.

Naslov: RDEČI BOOGIE ALI KAJ TI JE DEKLICA / Slovenski film, 1982 / Režija: Karpo Godina / Scenarij: Branko Šömen, Igor Koršič (adaptacija) / Igrajo: Ivo Ban, Boris Cavazza, Jožef Ropoša, Peter Mlakar, Marko Derganc, Zvonko Čoh, Zoran Predin, Edi Stefančič, Uršula Rebek, Rolf Becker

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

00:00
Napovedujemo

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov