Foto: BoBo
Foto: BoBo

Petrol, drugi največji ponudnik elektrike in četrti največji ponudnik plina v državi, s podražitvami sledi tekmecem, ki dodatno prilagajajo cene zaostrenim razmeram na energetskem trgu zaradi ruskega napada na Ukrajino in posledic.

Položnica za elektriko naj bi bila višja za dobro desetino

Po novem ceniku, ki bo začel veljati s 1. septembrom, bo cena za kilovatno uro elektrike z vključenim DDV-jem po višji tarifi 0,14146 evra, po nižji tarifi 0,08778 evra, po enotni tarifi pa 0,12804 evra. Cena je enotna za obstoječe in nove odjemalce. Po napovedih iz največjega trgovca z energijo v državi se bo znesek na položnici tako za povprečnega gospodinjskega odjemalca spremenil za nekaj več kot 13 odstotkov oziroma okoli osem evrov na mesec.

V Petrolu pojasnjujejo, da je veliko njihovih odjemalcev del kluba zvestobe, tako da si lahko z unovčenjem zlatih točk za obdobje petih mesecev znižajo račun do 10 odstotkov. V tem primeru bo znesek položnice višji za sedem odstotkov oz. okoli štiri evre na mesec.

Položnica za plin naj bi se odebelila za skoraj polovico

Pri plinu bo medtem cena z DDV-jem za gospodinjstva in male poslovne odjemalce po novem ceniku s 1. septembrom pri 0,08779 evra na kilovatno uro, kar pomeni, da bo račun za povprečnega gospodinjskega odjemalca višji za približno 43 odstotkov oz. za nekaj več kot 24 evrov na mesec.

Tudi v tem primeru si lahko uporabniki z unovčitvijo zlatih točk račun znižajo za do 10 odstotkov. Ob polnem izkoristku popusta bi bil tako račun višji za nekaj nad 19 evrov na mesec.

Sorodna novica Gen-I bo z avgustom podražil elektriko za gospodinjstva

Podražitve napovedali tudi drugi

Petrol s podražitvijo sledi drugim večjim ponudnikom. Gen-I je konec junija napovedal, da s 1. avgustom uvaja nove višje cene elektrike za gospodinjske odjemalce, po katerih bo račun povprečnega gospodinjskega odjemalca višji za približno 18 odstotkov. Že pred tem so v družbi dvignili tudi cene plina, najprej za nove in potem za obstoječe odjemalce. Računi so se tako zvišali za približno tretjino.

Nov cenik z višjimi cenami, po izračunih Večera bi bil račun lahko višji za okoli petino oziroma četrtino, je z julijem tudi pri ponudnikih E3 in Elektro energija, močno so že pred tem cene dvignili pri ECE-ju in Energiji plus.

Nekoliko manjša podražitev v Mariboru?

Kot piše časopis Večer, pa so pri mariborski Energiji plus, ki je z junijem postala del skupine Holding Slovenske elektrarne (HSE), ob tem, ko so postali del enega od dveh energetskih stebrov v državi, lahko dvig cene z novim cenikom, ki je začel veljati 22. junija, nekoliko ublažili. Namesto za dvanajst odstotkov se je pri povprečnem gospodinjskem odjemalcu znesek na položnicah zvišal za nekaj več kot šest odstotkov.

Razrez tržnih deležev ponudnikov in cene

Podatki iz poročila agencije za energijo o stanju na področju energetike za 2021 sicer kažejo, da je imel lani največji tržni delež pri prodaji elektrike končnim odjemalcem Gen-I s skoraj 21-odstotnim deležem. Na drugem mestu je Petrol s skoraj 15-odstotnim deležem, zelo blizu Petrolu je ECE, sledita Energija plus in E3. Lani se je tržni delež najbolj zvišal Petrolu in E3-ju, najbolj znižal pa ECE-ju in Energiji plus. Na začetku tega leta naj bi medtem ob umiku nekaterih manjših ponudnikov s trga največ pridobival Gen-I.

Kdo ima najcenejši plin

Primerjava cen sicer kaže, da sta tudi po podražitvah najcenejša ponudnika Gen-I in Petrol, nekoliko dražja je Elektro energija, ki je lastniško povezana z Gen-I-jem, precej dražji pa so ECE, E3 in Energija plus.

Pri plinu je bil medtem po tržnem deležu pri prodaji končnim odjemalcem največji Geoplin z okoli 43-odstotnim deležem, z okoli 12- oz. 11-odstotnim deležem sta sledila Gen-I in Energetika Ljubljana, četrti je bil Petrol. Delež se je najbolj zvišal Gen-I-ju in Petrolu, k čemur je močno pripomogla tudi nova ureditev, po kateri so se pravice etažnih lastnikov v večstanovanjskih stavbah, ki so bili do tedaj prek upravnikov obravnavani kot poslovni odjemalci, izenačene z gospodinjskimi odjemalci.

Pri plinu so bili cenovno najugodnejši ponudniki Petrol, Adriaplin in Gen-I. Po podražitvi bo Petrol nekje v sredini, najdražji so od večjih ponudnikov Energetika Ljubljana, Plinarna Maribor in Energija plus.

Cene energentov na svetovnih trgih naraščajo

Ponudniki energije ob podražitvah poudarjajo trenutne izjemno zaostrene razmere na trgu elektrike in plina. Cene elektrike na borzi so trenutno skoraj šestkratnik tistih pred letom dni, še višje je odstopanje pri plinu.

Sorodna novica Nevladniki: Ukrepi proti draginji bi morali iti v smer zmanjšanja porabe energentov

Glede na to, da pozitivnih znakov na trgu trenutno ob nadaljevanju vojne v Ukrajini in ruskih grožnjah s prekinitvijo dobav plina ni videti, povpraševanje pa je v pokoronskem času izjemno veliko, ponudniki pričakujejo, da bodo cene prihodnje leto narasle na ravni trenutno najdražjih ponudnikov.

Tudi zato je vlada napovedala ukrepe za obravnavo draginje na področju elektrike in plina. Za zdaj ni jasno, kako daleč je priprava teh ukrepov, ki so bili napovedani za sredino julija. Vladni predstavniki so omenjali kombinacijo regulacije cen za gospodinjstva in ciljnih pomoči najbolj ogroženim skupinam. Kako točno si bodo breme razdelili država (prek morebitnega znižanja dajatev in pomoči gospodinjstvom), trgovci in energetski sektor, za zdaj ni znano.