Skupna vrednost pogodb družb Duol, Iskra, Margento in Litostroj Power presega 10 milijonov evrov. Foto: Reuters
Skupna vrednost pogodb družb Duol, Iskra, Margento in Litostroj Power presega 10 milijonov evrov. Foto: Reuters
false
V vseh podjetjih so pozdravili odločitev Slovenije, da v Teheranu znova odpre veleposlaništvo, saj ima to za sklepanje novih poslov, še posebej z državnimi institucijami, v Iranu posebno težo in so zato v prednosti pred ostalimi podjetji iz držav, ki veleposlaništev v Iranu nimajo odprtih. Foto: AP
Teheran
Slovesnega odprtja veleposlaništva se je udeležil tudi iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif. Foto: www.up-rs.si

Skupna vrednost pogodb družb Duol, Iskra, Margento in Litostroj Power presega 10 milijonov evrov.

Duol, ki izdeluje napihljive objekte, je sklenil za milijon evrov vreden posel za gradnjo napihljive dvorane na teheranskem letališču. Gre za začasen letališki terminal na letališču Imam Homeini v Teheranu. Uporabljali ga bodo v konicah in med adaptacijo glavnega letališkega terminala, je povedal generalni direktor podjetja Dušan Olaj.

Do pogodbe niso prišli čez noč, saj so se z iranskimi partnerji dve leti dogovarjali za ta posel. Vendar pa, kot je poudaril Olaj, to niti ni dolga doba, saj dogovori za podobne posle v Iranu lahko trajajo tudi pet let. Iran je trg, ki se odpira več let in je naložba v prihodnje posle. "Tisti, ki računajo na takojšnji učinek, naj raje ostanejo doma," je poudaril Olaj.

Pogodba do leta 2018
Petmilijonsko pogodbo je v Iranu sklenila Iskra, ki je na tem trgu sicer že desetletja. "Z iransko družbo Electro Kavir, ki izdeluje elektrorazdelilne omare, smo podpisali pogodbo za dobavo merilne in stikalne tehnike do leta 2018. Dobave sicer potekajo že vse leto, vendar pa nismo imeli sklenjene strateške pogodbe," je pojasnil predsednik uprave Iskre Dušan Šešok.

Sklenili so tudi dogovor z družbo Iran Tablo za zastopanje na področju zaščitnih relejev in nekaterih sistemskih rešitev.

Ustanovitev skupne družbe
Do novega posla je prišlo tudi podjetje Margento. "V Iranu smo podpisali pogodbo s podjetjem City Development & Innovations, ki je v lasti City banke (Bank Shahr). Pogodba obsega vzpostavitev sistema brezgotovinskega plačevanja z uporabo mobilnih telefonov na podlagi naše tehnologije," je povedal prodajni direktor Margenta Boris Turk, ki pa podatka o višini sklenjenega posla ni želel razkriti.

V začetni fazi bo Margento v prvi polovici prihodnjega leta vzpostavil sistem na otoku Kiš, ki ima status brezcarinskega območja, pozneje pa predvidoma tudi drugod v Iranu. Podjetje je na območju skupaj s poslovnimi partnerji aktivno prisotno že več kot desetletje. Posledica večletnega prizadevanja za vstop na iranski trg in uspešna izvedba pilotnega projekta je bila ustanovitev skupne družbe (joint venture) z iranskim partnerjem v januarju, čemur je sledil nedavni podpis pogodbe.

Sodelovanje pri gradnji hidroelektrarne
Litostroj Power
je medtem po poročanju Financ novembra v Teheranu podpisal štirimilijonski dodatek k pogodbi. Naročilo se nanaša na projekt gradnje hidroelektrarne Hoda Afarin, ki jo na meji med Iranom in Azerbajdžanom gradi iranski industrijski in energetski velikan Farab.

V skladu z novo pogodbo bo Litostroj za hidroelektrarno Afarin zasnoval, izdelal in dobavil še dve zaporni loputi s premerom okoli šest metrov.

"Če ni politične podpore, je poslovanje izjemno oteženo"
V vseh podjetjih so pozdravili odločitev Slovenije, da v Teheranu znova odpre veleposlaništvo, saj ima to za sklepanje novih poslov, še posebej z državnimi institucijami, v Iranu posebno težo in so zato v prednosti pred drugimi podjetji iz držav, ki veleposlaništev v Iranu nimajo odprtih. "Morda država nima posebne koristi od veleposlaništva v kakšni od evropskih držav, medtem ko je v Iranu vpliv politike zelo velik. Če ni politične podpore, je poslovanje izjemno oteženo," je poudaril Šešok.

Razmah gospodarskega sodelovanja pa še vedno zavirajo težave v plačilnem prometu, zaradi česar so podjetja primorana iskati drugačne poti. Plačila izvajajo bodisi prek tretjih držav ali pa prek iranskih zasebnih bank.