"Ugotavljamo, da je v državi vse več malomarnega ravnanja, opuščanja dolžnega ravnanja, celo naklepnega ravnanja v škodo državljanov - davkoplačevalcev in javnih financ," pravijo v Združenju. Foto: EPA

Zakon, pojasnjujejo v Združenju stečajnih upnikov, bi omogočal kaznovanje funkcionarjev, javnih uslužbencev, oseb s posebnimi pooblastili in drugih državnih organov, ki bi opustili dolžno ravnanje, opravili delo nevestno, malomarno ali nestrokovno oz. če bi ravnali v nasprotju s predpisi.

Vse to bi ugotavljala posebna komisija, izrečena kazen pa bi se lahko gibala od opomina, omejitve pooblastil in premestitve na drugo delovno mesto pa vse do prepovedi opravljanja dela za čas od šestih mesecev do 10 let.

"Ugotavljamo, da je v državi vse več malomarnega ravnanja, opuščanja dolžnega ravnanja, celo naklepnega ravnanja v škodo državljanov - davkoplačevalcev in javnih financ," so v Združenju stečajnih upnikov s sedežem v Kopru pojasnili predlog zakona, ki je nastal na predlog predstavnikov Civilne družbe za demokracijo in pravno državo.

Nekateri funkcionarji in javni uslužbenci namreč pozabljajo, za čigave interese bi morali delati, za svoje "nedelo" oz. slabo (škodljivo) delo pa niso z ničimer sankcionirani. Ostajajo na svojih dobro plačanih položajih in še naprej delajo vse, da ne bi naredili nič, o teh javnih uslužbencih pravijo v združenju ter dodajajo, da tudi v tem fenomenu tičijo razlogi za tolikšno nazadovanje Slovenije glede na primerljive države.

Predlog so poslali pravosodnemu ministrstvu in zdaj nestrpno čakajo zavrnilni odgovor. Le s čim ga bodo tokrat argumentirali in poskusili ohranjati obstoječi sistem nazadovanja in vsesplošnega razsula v Sloveniji, se sprašujejo.