, Po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje se je število registriranih brezposelnih zmanjšalo tudi julija, in sicer za približno 1.200 ljudi. Foto: BoBo
, Po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje se je število registriranih brezposelnih zmanjšalo tudi julija, in sicer za približno 1.200 ljudi. Foto: BoBo

Stopnja brezposelnosti se je zvišala le v pomurski statistični regiji, in sicer za 0,8 odstotne točke, na 17,9 odstotka, v drugih regijah pa se je znižala.

Število prijavljenih brezposelnih se je tako junija zmanjšalo za nekaj več kot 2.300, na 117.352 ljudi, po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje pa se je zmanjšalo tudi julija, in sicer za približno 1.200 brezposelnih.

Število prijavljenih brezposelnih moških se je junija zmanjšalo za nekaj več kot 1.800, žensk pa za približno 500. V primerjavi s predhodnim mesecem se je zmanjšala tudi stopnja registrirane brezposelnosti, in sicer za moške z 12,1 odstotka na 11,7 odstotka, za ženske pa s 14,2 odstotka na 14 odstotkov.

V istem obdobju lani je bila stopnja registrirane brezposelnosti za moške višja za 0,4 odstotne točke, za ženske pa nižja za 0,5 odstotne točke.

Manj brezposelnih mladih
Podobno kot maja se je stopnja registrirane brezposelnosti najbolj znižala v starostni skupini od 15 do 29 let, in sicer za 0,7 odstotne točke, na 21,7 odstotka, najmanj pa v starostni skupini od 30 do 54 let, kjer je upadla za 0,1 odstotne točke, na 9,9 odstotka.

Število delovno aktivnih se je junija povečalo za nekaj več kot 2.000, na približno 802.100, kar je skoraj za 5.600 več kot junija lani.

Število aktivnega prebivalstva se je zmanjšalo za nekaj več kot 300, na približno 919.500, predvsem zaradi upada števila prijavljenih brezposelnih. V istem obdobju lani je aktivno prebivalstvo štelo nekaj več kot 913.000.

Na trgu dela je bilo v letošnjem juniju 55,3 odstotka delovno aktivnih moških in 44,7 odstotka delovno aktivnih žensk.

ZSSS: Rast samozaposlitev je dvorezni meč
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pa ob tem opozarjajo na manj optimističen vidik objavljenih podatkov, saj je letni indeks rasti med aktivnim prebivalstvom najvišji med posamezniki, ki se odločijo za samostojno podjetništvo.

To pa je, opozarja ZSSS, pogosto povezano s pojavom t. i. lažne samozaposlenosti, kjer samozaposleni opravlja dela le za enega naročnika in s tem prevzame vse obveznosti svojega delodajalca. Ti posamezniki bi morali glede na delovno zakonodajo imeti v rokah "pogodbo o zaposlitvi, in ne status samozaposlenega", svarijo pri ZSSS-ju in dodajajo, da ta pojav pogosto spremlja tudi revščina.