Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Ta vse odjemalce omenjene družbe poziva k čimprejšnji menjavi dobavitelja. Tisti, ki bodo upravičeni do nadomestne oskrbe, bodo samodejno preusmerjeni k novemu dobavitelju.

"Vsem odjemalcem svetujemo, da z začetkom postopka menjave dobavitelja ne odlašajo, saj je pri tem treba upoštevati roke, ki so potrebni za izpeljavo menjave," so zapisali pri agenciji in dodali, da je to mogoče opraviti zelo hitro in na želen datum, če je ta v okviru 21 zakonskih dni od oddane popolne vloge.

Želeni datum dobave se bo upošteval, če bo jasno in vidno naveden na prvi strani pogodbe o dobavi, ki jo je treba skenirano priložiti vlogi za menjavo dobavitelja, so opozorili in opomnili, da je postopek zamenjave za odjemalca "brezplačen in preprost, saj ga lahko v imenu odjemalca opravi tudi izbrani dobavitelj".

Kot so poudarili, je celoten postopek menjave po korakih predstavljen tudi na spletnih straneh agencije. Tam lahko odjemalci najdejo tudi informacije iz primerjalnika stroškov oskrbe, pomagajo pa si lahko tudi z informacijami na spletnih straneh posameznih dobaviteljev.

Ob tem so še posebej gospodinjske, male poslovne in skupne gospodinjske odjemalce, ki so priključeni na distribucijski sistem zemeljskega plina, opomnili na novo ureditev instituta nadomestne oskrbe, ki so jo prinesle pretekli teden v DZ-ju sprejete spremembe zakona o oskrbi s plinom. Te predvidevajo, da bodo odjemalci plina, ki bodo upravičeni do nadomestne oskrbe, če bo njihov dobavitelj prenehal izvajati dobavo, samodejno preusmerjen k dobavitelju nadomestne oskrbe.

Tega pa bo glede na distribucijsko območje oziroma lokalno skupnost določila Agencija za energijo. "Vse potrebne dejavnosti bomo po uveljavitvi zakona izvedli v najkrajšem mogočem času in s tem poskrbeli, da bodo odjemalci ustrezno zaščiteni in ne bodo ostali brez dobavitelja," so zagotovili pri agenciji.

Podobno potezo pa sta zaradi visokih cen zemeljskega plina na borzi in splošne energetske draginje pred tem že napovedala kranjski Domplan in velenjska komunala. Prvi bo zemeljski plin prav tako prenehal dobavljati z novembrom, Komunalno podjetje Velenje pa bo to storilo že s 1. oktobrom.

Na možnost opustitve dobav zemeljskega plina v primeru so v Energetiki Celje za STA nakazali že na začetku prejšnjega tedna. Tedaj so pojasnili, da dokončne odločitve še niso sprejeli, so pa dodali, da jim težave tako z vidika poslovnih rezultatov kot tudi zagotavljanja likvidnosti podjetja povzroča zamejena cena zemeljskega plina, obenem pa od vlade še niso prejeli nobenih zagotovil, kako in kdaj bo dobaviteljem kompenzirala razliko v ceni.

Vlada je sicer cene omejila z avgusta objavljeno uredbo o določitvi cen plina iz plinskega sistema. Skladno z njo lahko dobavitelji od 1. septembra za kilovatno uro zemeljskega plina gospodinjstvom zaračunajo največ 0,073 evra. To je cena brez davka in drugih obveznih dajatev.