Mednarodni program puljskega festivala se lahko pohvali z dvajsetimi filmi, nabranimi po lanskih edicijah uglednejših festivalov v Benetkah, Cannesu, Berlinu, Rimu in Karlovih Varih, ki bodo prav tukaj doživeli hrvaško premiero. Foto: Spletna stran festivala
Mednarodni program puljskega festivala se lahko pohvali z dvajsetimi filmi, nabranimi po lanskih edicijah uglednejših festivalov v Benetkah, Cannesu, Berlinu, Rimu in Karlovih Varih, ki bodo prav tukaj doživeli hrvaško premiero. Foto: Spletna stran festivala
Circus Fantasticus
Circus Fantasticus, v slovenskem (in širšem) merilu povsem unikaten art film Janeza Burgerja, je bolj kot za redni spored verjetno material za filmske festivale. Foto: Mitja Ličen
Potiche
V Pulju bodo predvajali tudi nemško ljubezensko dramo Drei (Trije) Toma Tykwerja, italijanski film La doppia ora (Dvojna ura) Giuseppeja Capotondija ter francoski film Potiche Francoisa Ozona (na sliki), ki so bili prikazani na filmskem festivalu v Benetkah. S filmskega festivala v Torontu v Pulj prihaja kanadska kriminalna komedija Casino Jack Georgea Hickenlooperja, prikazana pa bo tudi italijanska drama Io sono l'amore (Jaz sem ljubezen) Luce Guadagninija. V programu so še trije filmi z Berlinala, in sicer Jodaeiye Nader az Simin (Nader in Simin se ločujeta) iranskega režiserja Asgharja Farhadija, Coriolanus (Koriolan) Ralpha Fiennesa in Sacrifice (Žrtev) Chena Kaigea.

Mednarodni program se bo v Pulju začel 9. julija, domači, torej hrvaški, pa teden dni pozneje. Filmski koluti se bodo vrteli vse do 23. julija.

V osrednjem programu, ki so ga organizatorji naslovili Film pod zvezdami, bodo predvajali deset celovečercev novejše hrvaške filmske produkcije, med katerimi bodo tudi novi filmi Daliborja Matanića, Tomislava Radića, Branka Ivande in Irene Škorić.

Poleg nacionalnega programa bo v konkurenci za festivalske nagrade še devet filmov manjšinske hrvaške koprodukcije, kamor sodita tudi Vojnovićev in Pevčev film. V koprodukcijski program so uvrščeni še celovečerci iz BiH-a, Srbije, Črne gore, Danske in Nemčije.

Dobro leto za hrvaški film
"V primerjavi z lanskim letom, ko je bilo v glavnem programu sedem filmov, med manjšinskimi koprodukcijami pa trije, je domača produkcija naredila veliki korak naprej," je na nedavni novinarski konferenci dejal umetniški direktor puljskega festivala Zlatko Vidačković. Poudaril je, da je pet filmov iz neodvisne produkcije, pet pa jih je dobilo finančno podporo države.
Omeniti velja na primer svetovno premiero zgodovinske drame Lea i Darija režiserja Branka Ivanide, zgodbo o prijateljstvu med judovsko in nemško deklico v senci bližajoče se druge svetovne vojne, ki je nastala v slovenski koprodukciji in ima v igralski zasedbi tudi Sebastiana Cavazzo.

Na splošno se trenutna hrvaška filmska produkcija lahko pohvali s precejšnjo žanrsko raznolikostjo. V zadnjem letu so tako med drugim posneli film o osamosvojitveni vojni leta 1991 Korak po korak (režija: Biljana Čakić Veselič), "neo-noir" film o seksu z neznanko in umoru Mrak (režija: Dan Oki), vojno dramo - tokrat gre za prvo svetovno - Josef (režija: Stanislav Tomić), psihološki triler Ćaća (režija: Dalibor Matanić) in Fleke (režija: Aldo Tardozzi), triler o uporniških sedemnajstletnicah.

Tudi letos bodo v Pulju pripravili bogat mednarodni program. Na ogled bodo hrvaške premiere filmov z največjih svetovnih filmskih festivalov, med njimi tudi Burgerjev Circus Fantasticus in srbski celovečerec Montevideo - Bog te video Dragana Bjelogrlića. Napovedali so še hrvaško premiero za štiri oskarje nominirano dramo Lise Chodolenko The Kids Are All Right (ki je v Sloveniji na rednem sporedu nismo videli) in film Made in Dagenham (hrvaški prevod: Ženska prava hoću!) režiserja Nigela Cola. Duhovita britanska drama je nastala po resničnih dogodkih iz leta 1968, ko si je delavkam v Fordovi tovarni v Dagenhamu uspelo izboriti enake pravice, kot so jih imeli njihovi moški kolegi.

Ženske so v ospredju tudi v romantični komediji Ženske iz šestega nadstropja (Les femmes du 6ème étage) Philippea Le Guaya, ki je postavljena v petično francosko družbo šestdesetih let 20. stoletja. Četrta noviteta mednarodnega programa pa je Carlos Oliviera Assayasa, triler, posnet po resnični zgodbi razvpitega terorista Šakala.

Hočevarjeva uspešnica Gremo mi po svoje bo predvajana v sklopu programa za otroke. Program kratkega filma se bo osredotočil predvsem na erotične filme in mlajše avtorje, retrospektiva pa bo posvečena ameriškemu režiserju Jamesu Ivoryju.

Na festivalu bodo filme v najsodobnejši digitalni tehnologiji predvajali tudi v znameniti puljski areni. Festival sicer poteka na desetih mestnih lokacijah.