Palčica ima kar dva očeta, Darija Kreuha in Tadeja Fiusa. Foto: festival Exodos
Palčica ima kar dva očeta, Darija Kreuha in Tadeja Fiusa. Foto: festival Exodos
Igralec Robert Waltl bo dve predstavi na festivalu odigral v nemškem jeziku. Foto: Mini teater
Utrinki z lanskega festivala MultiKids nazorno pričajo, da otroci s kulturnimi razlikami nimajo pretiranih težav. Foto: Spletna stran festivala

V ljubljanskem Mini teatru so predstavo Palčica v režiji in igri Roberta Waltla označili kot "virtualno lutkovno predstavo" in tako so se predstavili tudi na festivalu MultiKids, dunajski multikulturni prireditvi za otroke, ki se bo od 17. do 23. junija odvijala v Dietheatru – Künstlerhaus na Karlsplatzu in na ulicah v mestnem jedru.

V okvir festivala sodijo tako predstave kakor tudi ustvarjalne delavnice, video projekcije, plesne in glasbene delavnice ter ulična animacija. Prireditev MultiKids združuje različne evropske izobraževalne in kulturne institucije, ki so si zastavile podobne cilje - predstaviti otrokom različne kulture sodelujočih držav, prikazati kakovostne in tehnično različne gledališke in lutkovne produkcije ter povečati razumevanje multikulturnega sodelovanja. Slovenijo bo zastopal Furum Ljubljana s Cankarjevim domom in Gledališče Matita.

Čisto brez ljudi le ne gre ...
Prva virtualna lutkovna predstava, ki je nastala v produkciji Foruma Ljubljana in Cankarjevega doma, je kombinacija računalniške animacije z lutkovno oziroma gledališko predstavo, ki se odvija v virtualnem računalniškem okolju. Pravljični junaki na platnu oživijo s pomočjo animatorja in ob pomoči občinstva rešujejo glavno junakinjo iz zapletenih situacij. Odprtost in gnetljivost virtualnega prostora omogoča Andersenovi pravljici bogato kreativno okolje, kar navdušuje najmlajše gledalce, saj predstavo lahko tudi sami aktivno soustvarjajo.

Pleše na strune malih gledalcev
Vsaka situacija je sestavljena iz dveh ali več različnih rešitev. Otroci skupaj z animatorjem določijo potek in izberejo značaje za ustrezno situacijo. Vsa pravljica je strukturirana kot igra z močnim poudarkom na kreativnem skupinskem delu. Pravilna rešitev in odločanje znotraj posameznih situacij pa pomensko vrednost klasične lutkovne predstave še nadgrajuje z upeljevanjem izobraževalno- didaktičnega elementa. Ker pa avtorji predstave želijo približati delovanje zahtevne tehnologije otrokom, se otroci po predstavi lahko sami preizkusijo v vlogi animatorjev in obudijo v življenje glavne junake pravljice.