Prva prenovitvena faza je med drugim obsegala gradnjo nadzornega stolpa. Foto: BoBo
Prva prenovitvena faza je med drugim obsegala gradnjo nadzornega stolpa. Foto: BoBo

Cerkljansko letališče je z zadnjimi posodobitvami postalo pravo vojaško letališče, ki omogoča vzletanje in pristajanje ob vseh vremenskih razmerah in tudi ponoči.

Gre sicer za pomemben korak naprej, ki bo ob večji obremenjenosti letališča domačinom omogočil dodatno zaposlovanje, je dejal obrambni minister Matej Tonin. Pri posodabljanju letališča je prišlo do izraza tudi dobro sodelovanje z zavezništvom Nata, je dodal in napovedal nadaljevanje. Za drugi del posodobitve, ki je vreden 33,2 milijona evrov, bo Nato prispeval 31 milijonov evrov. Šlo bo predvsem za ureditev oskrbe z gorivom in izboljšanje vojaških logističnih zmogljivosti.

Cilj omenjene posodobitve je sicer izboljšanje pogojev za delovanje Slovenske vojske in opravljanje nalog zavezništva, je pojasnil Tonin. Opozoril je še na že večkrat napovedane naložbe v Slovensko vojsko in vojaško letalstvo.

Slovesnosti se je udeležil tudi poveljnik zračnih sil ZDA v Evropi in Afriki general Jeffrey L. Harrigian. Poudaril je pomen sodelovanja Slovenske vojske pri izvedbi zadnjih skupnih vojaških vaj. Toninu se je zahvalil za vse, kar je Slovenija storila za posodobitev cerkljanskega letališča. Ocenil je tudi, da to zdaj omogoča vso podporo za izvedbo vseh vrst vojaških operacij.

Slovesnost ob odprtju. Foto: BoBo
Slovesnost ob odprtju. Foto: BoBo

Kaj vse so postorili?

Vodja programa investicij na letališču Cerklje ob Krki z direktorata za logistiko Jože Lacko je medijem povedal, da se je omenjena prenova s posodobitvijo začela leta 2008. Njeno prvo fazo so tako rekoč končali, prihodnje leto bodo v njenem okviru namestili le še sistem za zaviranje letal.

Lacko je navedel, da je prva prenovitvena faza med drugim obsegala gradnjo nadzornega stolpa, ploščadi in heliporta, ureditev ustrezne osvetlitve ter namestitev navigacijske in meteorološke opreme.

Med podpornim delom naložbe so zgradili hangarje, kompleks skladišča goriv, skladišči za vojaško logistično podporo in gasilsko-reševalni objekt. Med infrastrukturnimi projekti je navedel sistem zagotavljanja tehnološke in požarne vode, ureditev telekomunikacijskega omrežja in gradnjo nadomestne ceste Drnovo–Zasap.

Druga faza naj bi bila končana do leta 2028 ali 2029

Druga prenovitvena faza, ki so jo začeli letos, pa obsega izboljšanje sistema za polnjenje letal z gorivom na letališču, okrepitev zmogljivosti za skladiščenje goriva zunaj letališča, podaljšanje omenjene ceste do obvoznice Drnovo II in gradnjo oz. izboljšanje vojaških logističnih zmogljivosti. Končali naj bi jo leta 2028 ali 2029.

Javna agencija za civilno letalstvo je ministrstvu za obrambo pred približno mesecem dni izdala obratovalno dovoljenje za delovanje letališča Cerklje ob Krki v vseh vremenskih razmerah, je še potrdil Lacko.

Delež slovenskih izvajalcev je pri prenovi dosegel 70 odstotkov, ministrstvo za obrambo pa je lokalnim skupnostim ob letališču za sodelovanje in različne infrastrukturne prenove namenilo pet milijonov evrov. Ministrstvo namreč pomaga pri naložbah v občinah, kjer je prisotna Slovenska vojska, s tem pa pripomorejo k dobremu sobivanju domačinov in vojske.

72 milijonov vredna obnova edinega vojaškega letališča v Sloveniji

400 tisočakov odškodnine zaradi vojske

Tonin in brežiški župan Ivan Molan sta si tako danes na delovnem sestanku izmenjala pogodbo o sofinanciranju naložb lokalne javne infrastrukture na Brežiškem za letos in prihodnje leto. Omenjena pogodba opredeljuje sodelovanje na račun posodobitve letališča v Cerkljah med ministrstvom in Občino Brežice, ki od začetka njegovega posodabljanja letno dobi naložbeno podporo v znesku 400.000 evrov.

Molan je navedel, da bo ta znesek letos in prihodnje leto za 30.000 evrov višji, opozoril je tudi, da je ministrstvo za obrambo sodelovalo pri prenovi lesenega mosta v Cerkljah ob Krki in za celotno naložbo prispevalo dobrega pol milijona evrov.

Celotna naložba z gradnjo novega mosta, dela cestišča in križišča je sicer stala 925.000 evrov. Gradnja mosta je stala približno 700.000 evrov, ministrstvo za obrambo pa je celotno naložbo podprlo s 525.000 evri, je še navedel Molan.

Brežiška občina sicer podporo ministrstva za obrambo namenja posodabljanju lokalne infrastrukture in gasilcem.