Foto: BoBo
Foto: BoBo

Na občini vse investitorje oziroma lastnike zemljišč z oglaševalskimi objekti pozivajo, naj "pripravijo vso dokumentacijo, vezano na postavitev objektov za oglaševanje, iz katere izhaja legalnost postavitve," je na redni novinarski konferenci ljubljanskega župana Zorana Jankovića pozvala vodja mestnega inšpektorata Barbara Barle.

Janković je dodal, da bodo nezakonite objekte odstranili, stroške pa zaračunali investitorju ali lastniku zemljišča. Zato naj, če dokumentacije nimajo, "začnejo odstranjevati objekte, ker bo to ceneje", je dejal.

V Ljubljani je postavljenih okoli 10.000 objektov za oglaševanje, kar je trikrat več, kot je dovoljeno v občinskem prostorskem načrtu. Janković pa predvideva, da jih bodo odstranili najmanj 7000. "Da imamo trikrat več objektov, kot je dovoljenih po planu, je nedopustno. Zato pravim, da bomo dosledno vztrajali, da se bodo odstranili," je dejal.

Vodja inšpektorata je povedala, da so se na mestni občini več let trudili za prenos pristojnosti na področju oglaševanja, da bi lahko preverjali zakonitost objektov za oglaševanje. Julija je začela veljati uredba o razvrščanju objektov, ki določa, da so objekti za oglaševanje enostavni objekti, s čimer so pristojnost nad njimi dobile občinske inšpekcije.

Gre za velike oglasne objekte in tudi objekte za lastno oglaševanje, nadzor pa bodo izvajali na javnih in zasebnih površinah. V nadzor bodo zato aktivno vključevali lastnike nepremičnin, kjer so nameščeni objekti. Preverjali bodo tudi objekte, postavljene za lastne potrebe, ki se lahko oglašujejo le na zemljiščih, kjer se oglaševana dejavnost izvaja. Pomemben je tudi čas postavitve objekta, saj je objekt zakonit, če je v skladu z predpisi, ki so veljali takrat.

Kazni so odvisne od različnih predpisov, po katerih so objekti postavljeni, segajo pa od 1000 do 10.000 evrov. Če investitorji ali lastniki zemljišča objekta ne bodo odstranili, bo v skladu z gradbeno zakonodajo na zemljišče vpisana zaznamba črne gradnje, ki onemogoča razpolaganje z zemljiščem, in izdana globa zaradi neizvršitve odločbe 1500 evrov za pravno osebo in 500 evrov za odgovorno osebo ali lastnika zemljišča. Upoštevati je treba tudi stroške odstranitve, ki znašajo od 500 do 1000 evrov, je povedala Barle.