Nočemo betonske doline, so prebivalci Rožne doline sporočili ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću in mu izročili peticijo, s katero želijo preprečiti gradnjo vse bolj priljubljenih razkošnih večstanovanjskih objektov.
V Ljubljani v zadnjem času kar nekaj skupin nezadovoljnih občanov prek civilnih pobud opozarja mestno vodstvo, da se ne strinjajo z nekaterimi potezami. Tako so se prebivalci Guncelj in Stanežič združili proti postavitvi centra za ponovno uporabo v njihovi bližini, v Šiški nekateri protestirajo zaradi krčenja storitev v tamkajšnjem zdravstvenem domu.
Prebivalce Rožne doline pa motijo neznačilne gradnje, ki kvarijo zunanjost te nekoč elitne ljubljanske četrti.
1400 podpisnikov peticije
Nekoč delavsko predmestje je v obdobju med vojnama zraslo v elitno naselje, kjer so nekatere najlepše vile v mestu. Omenimo samo vilo Podrožnik, staro Vidmarjevo vilo, Hribarjevo vilo Zlatico in Vilo Marija Vera. Mnoge so izgubile svoj nekdanji lesk, a vrednost zemljišča je ostala in na njihovem mestu so zrasle nove vile, točneje "vila bloki". Njihovi prebivalci so še vedno v Rožni dolini, a imajo manj vrtov kot drugi, do njihovih stanovanj pa vodijo dvigala.
Podoba Rožne doline se spreminja, kakovost življenja se slabša, padajo tudi cene nepremičnin, ugotavlja več kot 1400 podpisnikov Peticije za sonaravni razvoj Rožne doline.
Mesto je lani, kljub poprejšnji ureditvi okolice in postavitvi igral, prodalo tudi Habjanov bajer, ki je naravni zadrževalnik vode. Tudi tam naj bi zrasli "vila bloki", prebivalci Rožne doline pa se bojijo, da bi v primeru melioracije voda ob dežju zalila predele južno od prihodnjega naselja.
Prostorski načrt sprejet že pred sedmimi leti
Člani pobude od mestnega vodstva zahtevajo, naj ustavi vsakršno pozidavo parcel nad 40 odstotki zazidalne površine in v višino omeji zidavo na največ 11 metrov.
Videli bomo, kako in koliko lahko občina še ukrepa, glede na to, da je bil prostorski načrt sprejet že pred sedmimi leti in da takrat temu niso posvečali veliko pozornosti.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Zelo dvomim, da mladi iščejo nepremičnine v soseskah s cenami 2500-3000 eur in velikimi kvadraturami.
Predvsem gre za pomanjkanje urbanizma in dojemanja okolice.
Zakaj vas zanimajo padajoče cene nepremičnin? Če jih ne prodajate, kar predvidevam glede na to, da imate čas se iti neke iniciative (in vam je očitno vščeč v Rožni) je vseeno koliko bi bile na trgu. Gre se vam za to, da bi hoteli še zadnjo izbo v podstrešju prodati za 200 evrov na mesecu nekemu študentu, kar pa bi ob presežku stanovanj na trgu povzročilo padec najemnin. Za vas velja kapitalizem zgolj, ko vam gre dobro, zaščiten bi pa hoteli biti bolj kot v časih merkantilizma.
urbanizma in pohlep po čim večjem dobičku ne glede na okolico.
A nekdo je moral to tudi dovoliti - kdo drug kot mestna občina.
Ne, ne mislim, da je normalno, da se travniki zažirajo v center mesta. In ravno to je moja poanta. Travniki se zažirajo v center mesta, kjer se pozidava ne zgošča. Namesto tega se pozidava zgošča v predmestjih. Tak urbanizem je totalno razsulo. Vzemi si nekaj minut in se zamisli, ali je normalno, da se v četrtih, kjer prevladujejo vile in stanovanjske hiše, zgradi napol brutalističen blok, medtem ko se v centru mesta pušča polkmečke podrtije. Kakšna organska širitev mesta na predmestje neki. Zaradi takih posegov, kot je tale, niti ena mestna četrt ne deluje več homogeno.
Bi rekel, da so za gostoto pozidave primerne druge lokacije po Ljubljani, predvsem številne luknje in makadamska parkirišča, ne pa naselja, kjer prevladujejo hiše.
Kaj pa je zdaj? Nekaj lepih vil po 1 mio, še več tipskih hiš iz 80-ih, kjer lastniki nimajo denarja za kvalitetno obnovo in nov slovenski izum - vila bloki na čimmanj kvadrature.
Žal pa so bile prejšnje županje (in župani) tako nesposobni, da niso mogli tam v 90-ih narediti dobrega urbanističnega načrta. Zdaj pa je - kar je. In kje naj si sedaj postavljajo hiše slovenski bogataši??
Potem se pa preselite iz Ljubljane na vas!
Le v katerem mestu si videl takšno neskladno pozidavo? V zahodnih mestih gotovo ne.
@ svyatoslav # 14.04.2017 ob 19:41
Ljubljansko malomeščanstvo protestira.
Mogoče bodo imeli manj miru, vrednost njihove hiše pa bo malenkost izgubila na vrednosti.
V bistvu je v teh protestnikih precej več meščanske mentalitete kot pa v zagovornikih divje pozidave predmestij.
A se ni Jankovič še lani hvalil, da ima Lj največ urejenih zelenih površin v EU??? HALO!?!?!
mesto se ne razvija tako, da pač gradiš kar malo počes neke stolpiče, vila bloke, itd. vsa mesta imajo soseske, kjer prevladujejo zgolj eno stanovanjske gradnje. in s tem ni nič narobe. a če to pozidaš, to ni razvoj mesta, ampak degradacija mesta.
naslednja zadeva so cene. ti špekulanti ki zidajo v rožni zidajo tam predvsem zato, da bi zelo zaslužili. cene stanovanj gredo tudi tja proti sedem mestni številki..!!! pač špekulirajo, češ, rožna dolina, lahko nabijemo cene stanovanj.
in še ena stvar. tu ni problem samo rožna dolina. take pozidave so dogajajo po celi ljubljani, ker so spremenili prostorske plane in omogočili, da neke soseske z nizkimi pozidavami dobijo kar naenkrat neke stolpiče, bloke, itd. nepremičninarji so en velik in močni lobij, ki v seb združujejo od mestnih uradnikov, mestne oblasti, gradbenikov, itd itd. žal.
naravno se je razvijala samo Rakova Jelša. Vsa mesta so načrtovana, že vsaj od Rimljanov.
stvabe ki propadajo niso meni nek blazen problem. kadarkoli jo lahko nekdo kupi in obnovi.
problem je, da sedaj lahko rušijo te stavbe in na parcelah gradijo te bloke. bloki so preveliki, segajo kolikor se le da do meje, itd. in ko enkrat zgradiš tak blok, le tega ne moreš več odstraniti za nekaj generacij..!!
A očitno bo kmalu vsa LJ takole malo mešana, hiše, bloki, hlevi: drug tak primer je Vodnikova ulica....
Mislim, da so na RD že prepozni, velik del LJ je že tako mešano pozidan...
# 15.04.2017 ob 20:13
Prijavi neprimerno vsebino
Meni se zdi bolj problematično, da pol rožne doline propada prazne in nenaseljene že desetletja. Ne vem kako lahko soseski, kjer se vsaka druga bajta skorajda ruši vase še rečeš elitna soseka.
Ravno v tem je keč. Bajte propadajo desetletja, najprej gre fasada, potem začne odpadati še opeka in bajta je zrela za rušenje. Kaj pa potem nastane na tistem mestu? Vila-blok, ki nima niti vrta, niti 5 cm do ograje, ampak že kar meji s cesto. Še pločnik za pešce bi požrli, če bi se dalo. Če bo šlo tako naprej, se bomo vozili po betonski luknji, široki nekaj metrov, ne po cesti, kjer bi videl dlje od tistih sten. Zelo lepo je videti urejene hiše v Rožni dolini, ki imajo poleg še vrtove, ki se jih še da videti skozi ograje. Tisti pa, ki zagovarjate gradnjo visokih objektov v takih naseljih, se naučite geometrije. Bližje, kot so si stavbe, večji problem je višina, ker "krade" svetlobo in daje občutek utesnjenosti. Kdorkoli se zgovarja na razvoj mesta, bluzi v tri krasne, ker to, da uničiš izgled in nenazadnje tudi funkcionalnost okolice, ni noben razvoj, samo pohlep.
kaj je zate elitna soseska? da ima vila baročne stebričke in drag avto v garaži? očitno zgolj to.
meni je elitna soseska to, da praktično 10 min od centra živiš sredi miru in v hiši, ki ima okoli in okoli vrt oz zelenje. če je pa pač par hiš iz 60ih in 70ih, pa če že nekaj časa niso bile prenovljene, pa me ne moti preveč. ubistvu mi je ta patina še malo všeč.
mesto je poseljeno. hkrati ima mesto dovolj nekih lokacij, za gradnjo. in pa, naseljevanje mesta ne pomeni, da ti neka enostanovanjska naselja zapolniš z bloki! vsa mesta po evropi imajo take soseske. razlika je samo ta, da na blakanu in nekje po vzhodu pač razni nepremičninski špekulantje lahko zidajo tako, kot se danes dogaja to po rožni in tudi po ljubljani, medtem ko kak dunaj ni govora, da bi zidal kakorkoli drugače, kot so že obstoječe hiše v soseski!
in pojdi skozi rožno. veliko teh vila blokov je zgrajenih brez odmikov, brez zelenja, itd. in prav si ugotovil. gre za korupcijo, podmazovanje, itd. leta 2010 so spremenili prostorske plane, da lahko sedaj v soseskah, kjer so bile le enostanovanjske hiše sedaj zidajo bloke. in raznim mestnim uradnikom je s temi spremembami priteklo v žepe ogromno denarja.
Akvarij že ima zen vrt(kamnite plošče,prodniki in pritlikavo drevje).Tam kjer meji na mojo ograjo,so že zmanjkali prodniki(psa),zato je v pripravi steklena ograja poleg moje obstoječe(lesen plot).Prav tako je že porazirano grmovje in drevje(moje) v neverjetno ravni črti.
Če druga ne se bom od njih naučil obrezovanja in upam,da kopalnica ne bo imela rolet.
To je že res, ampak ne vidim razloga, da bi to stanje še poslabšali. Dajmo najprej zgostit center mesta, pa potem pozidavo širit navzen. Pa tudi takrat bi moral biti na vrsti kvečjemu Bežigrad in Šiška, ker Rožna že zaradi infrastrukture ni primerna za bolj intenzivno zgostitev. Saj se MOL v zadnjih letih res nekaj trudi, ampak dejstvo je, da je prostorsko načrtovanje še vedno slabo in nepremišljeno. Saj še sami priznavajo, da takšne pozidave v Rožni dolini niso pričakovali. Problem je pa dobit investitorje, ki bi zaflikali škrbine po centru in ob glavnih vpadnicah, ker se na njih zgrne toča neživljenjskih predpisov...
Vsako jedro evropskega mesta, ki ima prirast prebivalstva, zaradi stanovanjskih potreb požira predmestje, takšna je pač dinamika naselij. Ljubljana je tu celo anomalija, saj ima glede na svojo velikost izjemno veliko spalnih naselij (t.i. commuter townov). Pa menda ne misliš, da je normalno, da velik del "ljubljančanov" dejansko živi v Logatcu, Vrhniki, Igu, Višnji gori, Domžalah, Kamniku, Litiji, ipd., medtem ko se polja in travniki zažirajo do samega centra našega "velemesta".
Rožna Dolina (del proti nekdanjemu močvirju) je bila zgrajena na poceni, manj vredni zemlji in sicer za delavce (nizke enodužinske hiše dvojčki). ko se je začelo graditi visokonadstropne stavbe je vrednost zemljišč narasla, zato je postala tudi Rožna Rolina nedostopna za mlade družine brez botrov.
Si pač zaplankan štajerc ki zaradi lastne fovšije z ritjo podre, kar z rokami naredi. In seveda, povsod pri drugih vidi ravno to - zavist.
Pri gradnjah, o katerih razpravljamo ne gre za upravno enoto in za posamezne uradnike - ti ne morejo mimo predpisov, če se ljudje zganejo. V Ljubljani imamo župana, kjer še lekarnarica ne dobi službe, če ne da nog narazen. In če jih daš (oz. plačaš) lahko počenjaš kar hočeš, še predpise prilagodijo tebi v prid.
Pa še izkušnja - investitorjem, ki očitno "podmazujejo" se dovoli, da pozidajo 95% parcele, sosedu, ki želi namesto stare bajte zgraditi povprečno enodružinsko hiško (ne socialističnega mastodonta za 6 generacij!) pa gradnjo zavrnejo z razlago, da je območje že preveč pozidano. Po domače - ti neguj vrt, sadi drevje in kosi travo, da bodo lahko sosedovi japiji, ki so bajno plačali svojo hišo in tvojo travo, uživali ob pogledu nanjo s svoje terase iz 5. nadstropja. Me zanima, kako bi ti "novi prebivalci" gledali, če bi sosed podrl svoja okrasna drevesa, poruval svoje zelenje in 2m od hiše zgradil svoj "vilablok". Potem bi bilo pa javkanje v smislu kvalitete življenja, pa sonca pa vrednosti nepremičnine pa take fore.
Rožna dolina je že pred to pozidavo bila zmes nekaj uglednih vil, obilo jugoslovanskih enostanovanjskih, in nekaj komi-blokov, tako da preprečitev te gradnje ne bi rešila prav veliko..