Led se na Grenlandiji vztrajno tali. Foto: Reuters
Led se na Grenlandiji vztrajno tali. Foto: Reuters
Zaradi segrevanja ozračja izgubljajo svoj življenjski prostor tudi severni medvedi. Foto: Reuters

Podobne temperature nad ničlo so izmerili tudi prejšnje dni, zaradi česar se led taja hitreje kot običajno.

"To je zelo nenavadno za februar, ko je stalno tema," je dejala klimatologinja danskega meteorološkega inštituta Ruth Mottram, ki spremlja temperature na severu Arktike. Kot je dejala za nemški portal DW, še nikoli ni bilo tako toplo.

Med drugim je izginila že skoraj tretjina ledu, ki prekriva Beringovo morje. Največji del je izginil v le osmih dneh v sredini februarja. V tem času bi sicer morala ledena ploskev še rasti, ledena površina pa je zdaj 60 odstotkov manjša od povprečja, ki so ga izmerili med letoma 1981 in 2010.

Na severnem polu bo sonce vzšlo šele 20. marca, pa so že izmerili tam rekordno visoko temperaturo 2 stopinji nad ničlo.

Zaskrbljenost je velika
Klimatologi so zaskrbljeni zaradi ogrevanja Arktike. "Čudno vreme se nadaljuje s strah vzbujajočo močjo in vztrajnostjo," je tvitnil profesor univerze v Hamburgu Lars Kaleschke, ki je dodal, da takšnih temperatur ni zasledil v 25 letih raziskovanja.

Zaradi nenavadne toplote je površina ledu, ki prekriva Arktiko, v tem času na rekordni najnižji ravni. Med drugim se je led stajal tudi severno od Grenlandije, kjer je nekoč morje prekrivala zelo stara in debela ledena površina.

Ker se Arktika segreva kar dvakrat hitreje od preostalega dela sveta, se tali tudi permafrost. Zaradi na novo izpostavljenih površin, ki se sušijo, pa se v ozračje izpušča dodaten ogljik, kar ponovno segreva ozračje. Zaradi taljenja ledu svoj habitat izgubljajo tudi številne živali, kot na primer polarni medvedi in tjulnji.