Vlada si želi s tem ukrepom omejiti naraščanje cen hrane. Foto: Shutterstock
Vlada si želi s tem ukrepom omejiti naraščanje cen hrane. Foto: Shutterstock

Spremljanje cen pridelkov in živil je konec maja napovedal premier Robert Golob. Kot je dejal, želi vlada ugotoviti, "kdo v verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže".

Z ukrepom namerava vlada spremljati, analizirati in kontrolirati gibanje cen, količin in poreklo določenih pridelkov in proizvodov v prehranskih verigah. Zbrani podatki bodo podlaga za pripravo morebitnih dodatnih ukrepov za podporo perspektivnim sektorjem oziroma v primeru ugotovitve nesorazmerij za podporo sektorjem v težavah, so pojasnili na kmetijskem ministrstvu.

Sorodna novica "Draginjo in inflacijo smo blažili po najboljših močeh"

Kot so dodali, bo država na podlagi kontinuiranega spremljanja delovanja prehranskih verig lahko pravočasno s ciljnimi ukrepi spodbudila delovanje verig oziroma pomagala ogroženim sektorjem za zagotovitev prehranske varnosti v Sloveniji. To naj bi vplivalo tudi na zmanjšanje draginje, menijo na ministrstvu.

Zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci, torej deležniki v celotni verigi preskrbe s hrano. Med kmeti so to tisti z več kot 250.000 evrov letnega prometa, med posredniki in predelovalci več kot dva milijona evrov, med trgovci pa več kot 50 milijonov evrov letnega prometa. Kot so za STA pojasnili na AKTRP-ju, so s preliminarno analizo določili 179 zavezancev, od tega 31 pridelovalcev.

Kaj vse bodo morali pošiljati

Na AKTRP-ju so s tem namenom vzpostavili informacijski sistem, v katerega bodo zavezanci poročali podatke o cenah in količinah ter poreklu v sektorjih žit, mesa, mleka, jajc, sadja in zelenjave. Podatke za mesec julij bodo vnašali od danes do najpozneje 22. avgusta. V naslednjih mesecih bodo podatke pošiljali najpozneje petnajsti delovni dan za pretekli mesec.

Sorodna novica Vlada sprejela novelo, ki omogoča spremljanje cen kmetijskih in živilskih proizvodov

Kmet bo denimo poročal o skupni prodajni ceni, količini in poreklu za nepredelano sveže mleko, ki ga je prodal zadrugi. Ta bo kot posrednik v sistem vnesla podatke za od kmeta odkupljeno mleko in ceno, po kateri ga je prodala mlekarni, količino in poreklo. Mlekarna bo kot predelovalec poročala o ceni, količini in poreklu za od zadruge odkupljeno mleko ter ceni, količini in poreklu za mleko in živilske izdelke, ki jih je prodala trgovini. Nato bo še trgovina poročala, po kakšni ceni je mleko in živilske pridelke odkupila od mlekarne, ter o ceni, po kateri jih je prodala končnemu kupcu, prav tako o količinah in poreklu.

Poleg o nepredelanem svežem mleku bodo morali zavezanci posredovati podatke še o pšenici, govejem mesu za kakovostni tržni razred A-R2, svinjskem mesu za kakovostni razred S, piščančjem mesu za prsni file in bedra perutnine vrste Gallus domesticus, jajcih hlevske reje kategorije M in L ter svežih jabolkih. Podatki bodo morali biti v ustreznih količinah na tono, na sto kilogramov oziroma sto kosov.

Sorodna novica Povprečna vrednost razširjene košarice osnovnih živil nižja, a prihaja tudi do manipulacij trgovcev

Od živilskih proizvodov bodo morali zavezanci posredovati podatke o pšenični moki brez polnozrnate moke, belem, polbelem in črnem kruhu, govejem mesu s kostjo in brez kosti, piščančjem mesu s kostjo in brez kosti, svinjskem mesu s kostjo in brez kosti, posušenem, soljenem oziroma dimljenem mesu, svežem polnomastnem mleku, svežem posnetem mleku, jogurtu brez dodatkov, poltrdem siru, predpakiranih jajcih hlevske reje kategorije M in L, jabolkih, bananah, limonah, listnati solati, krompirju, čebuli ter korenju.

Zadružna zveza ni povsem zadovoljna

Ukrep pozdravljajo tudi v Zadružni zvezi Slovenije, a dodajajo, da bo mogoče podrobnejše ocene podati šele pozneje. "Dejstvo je, da pred objavo Zadružna zveza Slovenije ni bila povabljena k usklajevanju odredbe; ali so bili povabljeni ostali deležniki, ne vemo. Verjetno bo to botrovalo večjim začetnim težavam tako pri sporočanju podatkov kot pozneje pri njihovi obdelavi in interpretaciji," so zapisali za STA.

Opozorili so tudi, da lahko pri poročanju zadrug nastanejo težave, saj lahko ista zadruga nastopa tako kot posrednik kot tudi kot predelovalec ali trgovec, v nekaterih primerih pa tudi kot pridelovalec. "Zadruga mora poročati podatke kot posrednik in predelovalec, kot trgovec pa ne, ker je srednje velika družba. V takšnih primerih verjetno ponderirana prodajna cena ne bo izkazovala marže, kot bi jo, če bi zadruga delovala samo kot posrednik," so pojasnili.

Pričakujejo, da bo po mesecu ali dveh posredovanja podatkov ministrstvo dobilo dovolj izkušenj in dodatnih informacij za izboljšanje sistema zbiranja podatkov.

Popisujejo tudi cene v trgovinah

Medtem se nadaljuje tudi projekt popisovanja cen košarice osnovnih živil, ki je od konca junija še razširjena. Poleg prve košarice, ki vključuje 15 osnovnih skupin živil z istimi živili, ki so jih spremljali že doslej, druga oziroma razširjena košarica po navedbah kmetijskega ministrstva vključuje 28 skupin.