Predsednik zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek je bil slavnostni govornik na slovesnosti na Trnovem. Foto: BoBo
Predsednik zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek je bil slavnostni govornik na slovesnosti na Trnovem. Foto: BoBo
V spomin na bitko na Trnovem

"Združiti moramo vse antifašistične sile v tej Evropi, narediti moramo novo antifašistično koalicijo in fašizmu reči ne, kjer koli se ta že pojavi. To je naša dolžnost, to smo dolžni do teh, ki so padli, ki so dali življenje v boju proti fašizmu. In teh žrtev je bilo ogromno," je dejal predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek, ki je še dejal, da slovenska vlada razprodaja dobra podjetja, ki "smo jih ustvarjali, mi smo jih gradili". "Ali je to, da Merklova sili Cerarja k prodaji Telekoma, še suverenost? Je to tista suverenost, za katero smo v vojni dali toliko žrtev? Ni! To je hlapčevstvo," je poudaril predsednik zveze združenj borcev.

Verodostojnost bodo zaradi teh prodaj izgubili tisti politiki, ki so dajali neverodostojne izjave tujini in o tem niso vprašali ljudi, je dejal Turnšek in nadaljeval: "Mi smo tisti, ki bomo odločali na svoji zemlji in bomo tudi na svoji zemlji še naprej svoj gospodar. Zato pravimo ne. Mi moramo spet prevzeti odgovornost v svoje roke, mi moramo zgraditi lastno demokracijo, mi se moramo vprašati, kaj so bile vrednote, za katere smo umirali v vojni, in kaj so te vrednote danes."

Prisotne krajane in tudi še žive partizanske borce, ki so se bojevali v Trnovem pred 70 leti, je pozdravil tudi vojaški ataše veleposlaništva Ruske federacije v Sloveniji Mihail Glagazin. Med borci, ki so se v Trnovem bojevali proti italijanskim in nemškim vojakom, so bili namreč tudi ruski in italijanski borci v partizanskih odredih, zato so se današnje slovesnosti v Trnovem udeležili tudi predstavniki italijanske borčevske organizacije.

Hudi boji pred 70 leti
Decembra 1944 so se v Trnovem nastanile fašistične enote X. MAS zato, da bi zavarovali vzhodno mejo Italije. Trnovo so obdali z 12 bunkerji, minskimi polji in žičnimi ovirami. V postojanki v Trnovem je bilo 214 vojakov bataljona Fulmine.

Utrjena fašistična postojanka je ovirala preskrbo partizanskih enot in njihov prodor proti Gorici in Trstu. Partizanske enote XXX. divizije, v neposrednem napadu v Trnovo je sodelovala Kosovelova brigada, so v težkih bojih 19., 20. in 21. januarja 1945 skoraj v celoti uničile postojanko. Pred popolnim uničenjem so masovce rešili Nemci, ki so se skupaj z ostanki masovcev takoj nato umaknili iz Trnovega.

Po italijanskih podatkih je v Trnovem padlo 86 in bilo ranjenih 56 masovcev. Na partizanski strani je v bojih za Trnovo padlo 14 in bilo ranjenih 24 borcev Kosovelove brigade, medtem ko je imela Gradnikova brigada, ki je na Škabrijelu branila sovražniku dostop v Trnovo, 11 padlih in 16 ranjenih borcev.

Kmalu po porazu v Trnovem so na zahtevo Nemcev enote X. MAS zapustile Julijsko krajino. Pregon sovražnika iz Trnovega v januarju 1945 je bilo pomembno vojaško in politično dejanje v boju za celotno osvoboditev Primorske.

V spomin na bitko na Trnovem