Po pogovoru s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem je slovenski premier Miro Cerar dejal, da sta glede izhodnih stališč ostala vsak na svoji strani. Plenković pa je poudaril, da ne obžaluje, da so njegovi predhodniki izstopili iz arbitražnega sporazuma.
Premierja sta dialog začela v Vili Podrožnik, kjer sta se najprej pogovorila na štiri oči, in sicer kar v parku tega protokolarnega objekta. Pogovore sta nadaljevala ob delovnem kosilu, novinarje pa sta na konferenci nagovorila v predsedniški palači. Slovenski predsednik vlade je tam dejal, da je arbitražna sodba nov pozitiven mejnik v odnosih med državama. Poudaril je, da je odločba dokončna in zavezujoča za obe državi, z njo pa je rešeno mejno vprašanje, ki je dolgo bremenilo sosedi. S hrvaškim kolegom imata različne poglede glede implementacije sodbe, sam pa je vztrajal pri stališču, da je treba odločitev uresničiti.
Spomnil je, da je spoštovanje arbitražne odločbe podprla tudi Evropska komisija, ki je imela pomembno vlogo v pogajanjih o arbitražnem sporazumu. Sklenitev sporazuma je Hrvaški omogočila članstvo v EU-ju, je opomnil Cerar.
Pri pozivu Evropske komisije po njegovih besedah ne gre za vprašanje pristojnosti Bruslja ali izražanje podpore Sloveniji, temveč za zavzemanje za temeljne vrednote EU-ja in spoštovanje prevzetih mednarodnih obveznosti, posebej za spoštovanje odločb mednarodnih sodišč.
V arbitražni sodbi po njegovem mnenju ni ne zmagovalcev ne poražencev. Slovenija je po njegovih besedah pripravljena skupaj narediti korake s Hrvaško za implementacijo sodbe. "Slovenija je na te korake pripravljena, pripravljeni smo na dialog, kar smo danes v sodelovanju s hrvaško stranjo tudi dokazali," je dejal Cerar. Izrazil je upanje, da se bo dialog nadaljeval in v razumnem času pripeljal do ustreznih rešitev.
Cerar je še poudaril, da je zdaj, ko je meja določena, zelo pomembno, da obe državi spoštujeta mejno črto, kot jo je določilo arbitražno sodišče. "Izvajanje jurisdikcije v skladu z arbitražno razsodbo je najboljše zagotovilo, da se izognemo napetostim ali izzivanju določenih incidentov," je dejal.
Pri spoštovanju arbitražne razsodbe gre po njegovih besedah za izraz spoštovanja mednarodnega prava ter zgled za mirno in argumentirano reševanje odprtih vprašanj. "To je pomembno ne le za Hrvaško in Slovenijo, temveč tudi za širšo regijo in Evropo kot celoto, kajti vladavina prava je ena temeljnih civilizacijskih pridobitev in ključna evropska vrednota in je tudi zanesljiv garant miroljubnega sobivanja," je poudaril slovenski premier.
Plenković Cerarja povabil v Zagreb
Hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković je ponovil znana stališča Hrvaške glede arbitraže in se zavzel za dialog s Slovenijo o vseh odprtih vprašanjih. Cerarja je povabil, naj septembra obišče Zagreb, kjer bosta nadaljevala pogovore o odprtih vprašanjih.
"Za nas je bil na žalost arbitražni postopek nepovratno kontaminiran in korumpiran zaradi delovanja slovenske agentke in slovenskega sodnika," je ponovil Plenković in dodal, da je Hrvaška v ta proces vstopila v dobri veri z željo, da se reši odprto mejno vprašanje.
Kot je vztrajal, za Hrvaško arbitražna razsodba ni zavezujoča in je ne nameravajo uresničiti. "Smo pa pripravljeni na pogovore s Slovenijo na politični, strokovni in diplomatski ravni, da bi odprli prostor za rešitev vprašanja meje na kopnem in na morju," je predlagal. Ob tem je dejal, da si ne želijo nobenih enostranskih potez ne na slovenski ne na hrvaški strani.
Predlagal je, da bi na dnevni red naslednjega srečanja s Cerarjem uvrstili "katalog" vseh odprtih vprašanj, ki že vrsto let bremenijo državi, in jih poskušali rešiti. Glede na to, da sta Slovenija in Hrvaška pomembni gospodarski partnerici in sodelujeta na številnih področjih, "želimo v ospredje postaviti tisto, kar nas povezuje, in tisto, na čemer lahko gradimo naše odnose", je še dejal hrvaški premier.
Prijavi napako
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Torej lahko zaključita že pri vstopu v državo,pa še za jest mu ne bo treba dati
... oni bi se pa nekaj pogovarjal samo zato, da se začne pogovarjat in to ima celo za dosežek?
Če ni konkretnih sankcij in pritiskov,lahko hrvati tale položaj vlečejo še sto let.
Danes bodo malo vsak po svoje in to je to.
Hrvaški delegaciji bi lahko brez sramu zaračunali turistično takso,tako kot jo zaračunamo vsem turistom pač.
P.S.: Priznam,. tudi meni se ne. Samo jaz nisem PV. :)))
Ne vem kaj ta Plenkovič sanja o nekem pogovarjanju in dogovarjanju o odprtih vprašanjih med državama. Arbitraža je zaprto vprašanje. AMEN!
S hrčki dialog ni možen!!!
ARBITRAŽO JE POTREBNO SPOŠTOVATI!
Vidim, da podporniki Janše, bolj podpirate pri arbitraži Hrvaško kot Slovenijo. Domoljubje pa tako.
Seveda je pomembno, da se o tem s Hrvati pogovarjamo: ne nazadnje nam arbitražni sporazum omogoča, da v okviru implementacije samega sporazuma izvedemo manjše popravke meje (denimo, da meja ne poteka čez hiše in dvorišča).
Arbitražni sporazum pa seveda tudi omogoča, da državi sporazumno skleneta drugačen dogovor o meji; dokler pa se obe strani s tem ne strinjata, velja meja, ki jo je določila arbitraža. Hrvati so se zato znašli v rahlem precepu: po eni strani je rezultat arbitraže zanje precej ugoden, a hkrati ne morejo in nočejo nasprotovati odločitvi sabora, da arbitraža nima nobenega pomena več. Zato bodo poskusili Sloveniji ponuditi bilateralni dogovor, ki bo vsebinsko povzel arbitražno odločbo, z nekaj kozmetičnimi popravki. Cerar sme tak predlog Hrvaške seveda sprejeti samo pod pogojem, da je ta za Slovenijo občutno boljši od arbitražne razsodbe: torej da določa neposreden teritorialni stik Slovenije z odprtim morjem tako, da slovensko teritorialno morje meji na mednarodne vode.
Če torej Plenković Cerarju ponudi sporazum, po katerem bi znamenito območje stika postal kondominij (skupno območje teritorialnega morja) Slovenije in Hrvaške ter bi prebivalci Razkrižja pripadli Sloveniji, bi bilo povsem razumno tak dogovor sprejeti. V nasprotnem primeru je treba vztrajati pri razsodbi arbitražnega sodišča!
Hrvasko podezelje je na ravni Bolgarije in Romunije. Hrvatom gre hudo za nohte in brez EU sredstev crknejo kljub nadutim politikom. V bistvu zaradi njih.
-----------------------------------
najprej je treba lepo povabiti človeka in mu dati besedo,da pove jasno svoje stališče...
in to v Ljubljani...
to je odlična diplomatska poteza...
mi s tem kažemo aktivno in demokratično pripravljenost glede arbitraže...
tako se to dela in to so evropska merila...in to EU ceni...
ne moreš kar takoj hrbet obrnit,´´kanone´´ napolnit in po medijih tulit čez mejo...in po svetu...
ničesar mi s tem ne izgubljamo ampak kažemo našo diplomatsko zrelost...
za ostre odzive bo še čas...
Malo ozadja. Plenkyju arbitraža ne predstavlja težave ampak darilo iz neba! Prave težave ima doma. Lani se je iz HR v Nemčijo in Irsko izselilo caa. 60 000 Hrvatov. Prebivalstvo Slavonije se je prepolovilo. Gospodarstvo razpada/je razpadlo. Delo je mogoče dobiti le v turizmu, seveda le v sezoni.
Razkol med SDP in HDZ je mnogo hujši kot med našo levico in desnico.
EDINO kar kar sosede povezuje, je zunanji sovražnik.
Zato, ponavljam, je arbitraža za HR vlado božje darilo iz neba in "časten boj proti zunanjemu sovražiku" vse kar vladajoča garnitura lahko ponudi volilcem.
Naj se Nemčija ukvarja z njimi. Lepo vsak dan, redno govorit, kako Hrvaška noče arbitraže in to je to. Njim bo škodilo in prej kot slej se bodo premislili, saj jim bo EU na drug način dala jasno vedet, da takšne pokvarjene države kot je hrvaška ne bi radi imeli med svojo elito.
Očitno naši politiki ne vedo, da tole ni več Avstroogrska ali pa SFRJ, kjer je močno centralno vodstvo skrbelo za posamezne dele države. Zdaj se moramo pač boriti sami - računati na neko zunanjo podporo, ki bo okarala Hrvate, je dokaj naivno.
Kot je res , da razen Bogoviča se seje ni udeležil nobeden drug slovenski evro poslanec. Sploh več ne veš koga ti v Evropi zastopajo. Hrvaških je na seji mrgolelo.
Kot je Hrvaško morje polno " slovenskih turistov".
Kaj se imata vidva caplja za pogovarjat na štiri oči! Vidva caplja sta v službi ljudstva, kar pomeni, da bi morali vsi ti pogovori potekati pod budnim očesom ljudstva in se skrbno beležit...Brez skrivanja za zaprtimi vrati, igric kdo ima večjega in medijskih spinov...
Hrvaška pa lahko s svojimi sosedami še 100 let vzdržuje status quo.
Za Slovenijo je zgodba o razmejitvi končana!
Začela se je zgodba o implementaciji!
vauuuu, ne bi uganu
Vsekakor, gospodarsko so Hrvatje slabi in sistemsko neurejeni, vendar to je del sredozemske miselnosti (enako kot Grčija, Španija, Italija, podoben mentalni sklop)... Toda, to jim nikoli ni škodovalo glede ozemlja, od hrvaških kraljev, preko položaja med Ogrsko, Benetkami in Avstrijo, do časa Juge in danes... Mi smo za tujce ful pridni, naredimo vse kar Švaba, Avstrijec ali Anglež reče (hvala bogu, da je tako, zato nam BDP raste - samo pustimo izvoznike naj delajo dokler je povpraševanja po štancanju in iztiskanju okovja in plastike), med sabo pa si krademo, lažemo, nabijamo lastni ego na votli podlagi in zganjamo vrhunsko hinavščino....
logika, ti ni ravno močna.
Mislim, da to prej drži za tebe. Kaj te zdaj bluziš, da ni bilo dogovora. Tako Slovenija, kot Hrvaška, sta se dogovorili in zavezali s podpisi, da bosta mejni spor razrešili z arbitražo in da bosta spoštovali in udejanili odločbo arbitražnega sodišča. Hrvati pa se zdaj, po njihovi stari navadi spet na vse mogoče načine izmikajo, da ne bi naredili tisto, kar morajo in kar so dolžni narediti, naši "domoljubi" pa še jih podpirate pri tem. Če ne mislijo spoštovati mednarodno pravnih odločb, katerim so se prej zavezali, jim je treba pokazati vrata iz EU. Ker takšni v njo ne sodijo.
Slovenija naj začne postavljati mejne kamne na podlagi odločbe AS.
Med postavljanjem mejnih oznak pa naj dela posnamejo s kamero. Očitno Hrvati najbolj bežijo ravno pred kamerami, ker bi jih posnetki kompromitirali.
Je pa dragi Borut Pahor te Kosorca nategnila kot Kolinda nategne prvega tajnika ki mimo pride.
Nategnila te je "usput"
"Zmenila sva se da se nisva nič zmenila."
Kar se meje tiče, se lahko M. Cerar pogovarja s svojim hrvaškim kolegom izključno in samo kako se bo arbitražna odločitev/sodba udejanila in papirja na terenu.
V kolikor pa želi HR rešiti to na bilateral način, naj v roku 5 mesecev pripravi kaj ponuja in kako vidi rešitev. Slovenija tak predlog lahko sprejme izključno in samo v primeru, da je za nas boljši kot odločitev AS. Karkoli drugega bi bila vsaj iz mojega zornega kota izdaja.
In da ne pozabim, prav vsak slovenski politik in slovenski poslanec v EU, je dokler HR ne sprejme odločitve AS dolžan in zavezan s tujimi sogovorniki na vseh ravneh poudarjati, da je eden izmed temeljev EU kot tudi demokracije PRAVO. IN kot takega, ga je vsaka demokratična država, sploh pa če je članica EU dolžna spoštovati.
V kolikor EU ne bo pritisnil na svojo članico, da mora spoštovati načela prava, potem je jasno da deluje celoten sistem enako kot branjevka na tržnici - kdo da več!
Bleh, kdo sploh hoče take sosede!
Slovenski predsednik vlade: "O odprtih vprašanjih se lahko pogovarjamo po uveljavitvi arbitražnega sporazuma..."
Tako enostavno je to...
Kar spomnimo se, kako je bilo z "ekloško ribolovno cono"...?