Posvet sodi v sklop priprav na neformalni vrh voditeljev Unije v Bratislavi brez Velike Britanije ter vrsto mednarodnih srečanj, ki jih bo v naslednjih dneh in tednih opravil Cerar.
Posvet sodi v sklop priprav na neformalni vrh voditeljev Unije v Bratislavi brez Velike Britanije ter vrsto mednarodnih srečanj, ki jih bo v naslednjih dneh in tednih opravil Cerar. "Po nizu resnih izzivov, s katerimi se v zadnjih letih sooča EU, je namreč nastopil čas za nujen razmislek o prihodnosti Unije tudi s slovenske perspektive," so poudarili v kabinetu. Foto: BoBo

Potrebujemo Unijo, ki učinkovito odgovarja na ključne potrebe svojih državljanov, zlasti mladih, so po premierjevih besedah menili udeleženci posveta. Na posvetu so sogovorniki uvodoma razpravljali o nedavni referendumski odločitvi Velike Britanije, da zapusti EU, ter o vzrokih zanjo, možnih posledicah ter priložnostih, ki iz tega izhajajo. Osrednja pozornost razprave je bila posvečena ključnim izzivom Unije in področjem, ki bi morala biti kratko- in srednjeročno deležna posebne pozornosti držav članic.

Ob izmenjavi pogledov in pobud so bili sogovorniki enotni, da mora Slovenija tudi v prihodnje vztrajati pri trdnem, enotnem in v prihodnost usmerjenem EU-ju, ki bo sposoben učinkovitega in sprotnega odzivanja tako na aktualne in prihodnje svetovne izzive kot vsakdanje potrebe njenih državljanov. Le taki bo EU, ki je v vse bolj spreminjajočem se svetu za našo državo ključnega pomena, ostal zagotovilo miru, stabilnosti in družbenega napredka.

Ključni poudarki meje, varnost, človekove pravice
Med ključnimi poudarki so bila tako zlasti področja varnosti, spoštovanja človekovih pravic, ohranjanja odprtih meja znotraj schengenskega sistema, zaposlovanja mladih, moderne digitalne družbe ter učinkovitega soočanja z demokratičnimi ter demografskimi izzivi Evrope.

Posveta so se poleg slovenske evropske komisarke Violete Bulc in nekdanjega evropskega komisarja Janeza Potočnika udeležili priznani strokovnjaki z ljubljanske, mariborske in primorske univerze, Evropskega inštituta za javno upravo, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Tadej Bajd ter direktor Instituta Jožefa Stefana Jadran Lenarčič.

Cerar bo danes oblikovana stališča v soboto predstavil v Berlinu na srečanju z nemško kanclerko Angelo Merkel in kolegi iz Avstrije, Bolgarije in Hrvaške.