Novi predsednik konference SD-ja je postal Matevž Frangež. Foto: BoBo / Luka Dakskobler
Novi predsednik konference SD-ja je postal Matevž Frangež. Foto: BoBo / Luka Dakskobler

Člani konference stranke SD, najvišjega organa stranke med dvema kongresoma, so se v Moderni galeriji v Ljubljani sešli na ustanovni seji novega sklica, kjer so volili tudi novo vodstvo. Za mesto predsednika konference se izbrali državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu in dolgoletnega člana SD-ja Matevža Frangeža. "Živimo turbulentno obdobje tektonskih sprememb in v tem obdobju je za Socialne demokrate ključno, da bomo spremembe uravnavali tako, da bomo krepili enakost v družbi, odpravili sistemske napake, da bodo ljudje imeli dostop do javnih storitev, hkrati pa bo gospodarski razvoj Slovenije pospešen," je po izvolitvi dejal Frangež. Mesto podpredsednice konference bo zasedla Damjana Karlo.

Predsednica stranke Tanja Fajon je po koncu seje dejala, da so se danes zavezali, da samozavestno in pogumno stopijo na novo pot. Ta pa od njih zahteva, da še trše delajo, je poudarila. Ob tem je zatrdila, da so prioritete Socialnih demokratov jasne, vsem ključnim vladnim reformah pa se bodo posvetili z argumenti, vsebino in socialnodemokratskimi idejami. Vsem kritikom stranke, ki poskušajo vanjo vnesti razdor, je sporočila, da jim ne bo uspelo. "Smo zelo povezani, pred sabo imamo velike izzive in veliko odgovornost," je dejala Fajon v izjavi po koncu konference SD-ja.

"Postati moramo kreator idej, spodbujevalnik pravičnega in trajnostnega razvoja, ki nikogar ne bo pustil zadaj, gospodarstva, ki bo družbo plemenitilo, slehernemu posamezniku pa zagotavljalo varno in dostojno življenje," je v svojem nagovoru poudarila predsednica SD-ja. Foto: BoBo / Luka Dakskobler

Na vprašanje o tem, ali jih največja vladna stranka Gibanje Svoboda s svojo težo v koaliciji "duši", je predsednica SD-ja odgovorila, da vsi štirje ministri SD-ja v vladi dobro delajo in lahko zelo jasno branijo, kar so zapisali v koalicijsko pogodbo. "Naš glas je slišan, dejstvo pa je, da smo v koaliciji tri različne stranke, vedno lahko pride do kakšnega kratkega stika, do kakšne razlike v pogledih, stališčih, do zdaj smo jih znali zgladiti. In sama ne vidim nobene težave v tem, če se kakšna stranka drugače odloči in tako tudi glasuje," je dejala Fajon. Ob tem je poudarila, da je tudi to del demokracije, Socialni demokrati pa da niso enoumje in bodo svoja stališča glasno zastopali.

Konferenca SD-ja je opravila tudi obsežno razpravo o delu v koaliciji in izpolnjevanju koalicijskih zavez. S sprejetimi sklepi so nato potrdili, da ministrska ekipa SD-ja deluje dobro in uresničuje naloge iz koalicijskega sporazuma, ob tem pa čutijo odgovornost ne samo za delo na svojih resorjih, ampak tudi za uresničevanje celotne koalicijske pogodbe.

Pričakujejo partnersko usklajevanje za konkretizacijo vseh rešitev pri celovitem in usklajenem uresničevanju koalicijskega sporazuma. V SD-ju bodo pri tem pozorni tako na cilje, za katere so odgovorni sami, kot tudi tiste, za katere so odgovorni koalicijski partnerji. "Dejavno bomo skrbeli za uresničevanje koalicijskih ciljev in preprečevanje neprimernih rešitev in pojavov, ki ne bi bili v skladu s socialnodemokratsko usmeritvijo," so še potrdili s sprejetimi sklepi.

V uvodnem nagovoru Fajon kritična do političnih nasprotnikov

V uvodnem nagovoru je predsednica stranke medtem dejala, da smo v obdobju tektonskih sprememb, ki zahtevajo zrelost, odločnost in odgovornost. Dodala je, da je zato nujna prenova delovanja stranke. "Moramo delati bolje. Moramo združiti potencial in znanje od lokalne ravni naprej," je dejala. Obenem meni, da se prenova že dogaja, SD pa postaja odprta, moderna in transparentna stranka. Glede napovedanih vladnih reform je Fajon izpostavila zdravstveno. "Imamo konkretne socialnodemokratske rešitve, zagovarjali jih bomo in glasno opozorili takrat, ko bodo stvari šle v napačno smer," napoveduje.

Na konferenci SD-ja so člani razpravljali tudi o izpolnjevanju koalicijske pogodbe, delu koalicije in napovedanih vladnih reformah. Foto: BoBo / Luka Dakskobler
Na konferenci SD-ja so člani razpravljali tudi o izpolnjevanju koalicijske pogodbe, delu koalicije in napovedanih vladnih reformah. Foto: BoBo / Luka Dakskobler

Puščico kritike je v svojem govoru usmerila tudi v politične nasprotnike. "Politične stranke, posamezniki, ki so ujetniki preteklosti in ne zmorejo zreti v prihodnost, ki so v primežu sledenja kapitalu, podvrženi nespoštovanju drugače mislečih, dojemljivi za korupcijo, niso temelj zdrave, demokratične in napredne družbe," je dejala. "Vsem tistim, ki pa se zaganjate v nas, širite laži, manipulacije, nas želite diskreditirati ali namerno ustvarjate razkol – ni jih malo – pa samozavestno sporočam: ne bo vam uspelo," odgovarja kritikom. Kot je še poudarila, ima SD dolgo tradicijo, zdaj pa je po njeni oceni čas, da nadgradijo vse dobro, kar jih je skozi leta delalo močne.

Prednik: Ljudem in sebi smo dolžni, da ostajamo na poti složni

Tudi vodja poslancev Jani Prednik je v nagovoru poudaril prenovo stranke. Meni, da morata biti vodilo stranke popolna iskrenost in transparentnost. Izzivi, s katerimi se bodo morali spoprijeti, namreč narekujejo "igro z odprtimi kartami in predvsem delo na zaupanju in vračanju vere v prave vrednote socialne demokracije za dobrobit ljudi, ne pa zgolj boj za položaje znotraj naših vrst z izgubljanjem podpore", je poudaril.

Slovenska demokracija kliče po krepitvi identitete socialne demokracije, čeprav je razmerje v koaliciji neenakovredno, je prepričan. Zbrane je ob tem pozval, da so pri razmisleku in razpravi o nadaljnjem delu in identiteti stranke iskreni, realni, a kljub temu ambiciozni. "Socialna demokracija zna in zmore. Ljudem in sebi smo dolžni, da ostajamo na poti složni, da ne iščemo bližnjic," je sklenil Prednik.

Vse od vstopa v koalicijo je sicer kljub uradnim izjavam, da so Socialni demokrati enakovredni koalicijski partnerji, v neformalnih pogovorih slišati tudi, da je SD premalo slišan. Po lanskih državnozborskih volitvah pa je vsaj v delu članstva stranke, ki ji je izid kljub višjim ambicijam prinesel sedem poslanskih mest, zaznati nezadovoljstvo. V zadnjem času je bilo slišati tudi nekatere kritike v smeri, da predsednica stranke več pozornosti namenja delu na zunanjem ministrstvu kot lastni stranki.