Številni delavci so medijsko pozornost ob prejemanju pomoči prejeli z nelagodjem - še nedavno so si svoj kruh lahko služili sami. Foto: BoBo
Številni delavci so medijsko pozornost ob prejemanju pomoči prejeli z nelagodjem - še nedavno so si svoj kruh lahko služili sami. Foto: BoBo
Državno poroštvo za MLM je začasna rešitev
Hrana za odpuščene mariborske livarje


Zbralo se je nekaj deset ljudi, večinoma odpuščenih delavcev Mariborske livarne Maribor (MLM), ki so jim sindikalni predstavniki razdelili pakete s hrano. Po besedah sindikalista Koste Nešića je bila udeležba skromna, a je bil namen kljub temu dosežen. Ob tem je opozoril, da je vladno poroštvo le začasna rešitev.

"Namen današnjega shoda je bil enak kot na prejšnjem 18. maja, ko smo pozvali vlado, da naj ukrepa. Vlada je to storila, danes pa opozarjamo, da je, če tega denarja ne bo v MLM, ogroženih 500 delovnih mest, ki brez hitre pomoči, ki je bila obljubljena, ne morejo preživeti," je pojasnil predsednik sindikata KNSS-Neodvisnost v livarni Nešić. Spomnil je, da je država dala livarni že prej nekatere obljube, ki pa niso bile uresničene.

Zbranim so razdelili hrano, ki so jo v preteklih dneh zbirali po trgovinah in na stojnici v središču mesta. "To je že tretja takšna akcija. Do zdaj smo zbrali od sedem do osem ton pomoči," je povedal Nešić.

Zadržano zaradi prisotnosti kamer in fotoaparatov so odpuščeni delavci prevzeli vrečke s prehrambnimi izdelki. Brez dela je ostala tudi dozdajšnja predsednica Sindikata kovinske in elektro industrije (Skei) v MLM-ju Janja Veber, ki je povedala, da so hvaležni za pomoč, a bi jim v tem trenutku bolj kot hrana koristil denar. "S hrano lahko nekaj stvari rešiš, a naši bivši sodelavci imajo velike težave s položnicami," je dejala.

Sama je delala v MLM-ju 27 let in je nad dogajanjem v tem podjetju razočarana. Pokonci jo drži upanje, da bo našla novo službo, saj je pripravljena poprijeti za vsakršno delo. "Zavedam se, da si bom službo morala sama poiskati," je dejala. Poudarila je še, da za vsakim odpuščenim delavcem stoji družina, ki je odvisna od njega. "Ogromno je ljudi, ko sta tako mož kot žena zaposlena v livarni."

Številni so na današnjem shodu opozarjali tudi na stisko ljudi, ki so za zdaj še obdržali delo v livarni. "Tudi njim je MLM dolžen dve plači, ker je v prisilni poravnavi, so pa tudi pod velikim psihičnim pritiskom," je pojasnila Vebrova.

Nešić je opozoril, da posojilo v višini 5,1 milijona evrov, za kar je vlada v četrtek odobrila poroštvo, ne bo dokončno rešilo položaja livarne. "MLM potrebuje najmanj 17 milijonov evrov za prestrukturiranje," je prepričan.

Frangež: Stopili smo skupaj
Zbrane je med drugim nagovoril poslanec DZ-ja Matevž Frangež (SD), ki meni, da je četrtkov sklep vlade rezultat tega, "ker so delavci, sindikat, mesto in državna politika stopili skupaj in ključne ljudi v Ljubljani prepričali, da MLM moramo rešiti". "To je morda nauk za naprej: stopiti skupaj, da rešimo stvari," je dejal.

Država odobrila poroštvo MLM-ju
Shod je bil napovedan kot nadaljevanje delavskega protesta v Mariboru pred tremi tedni, ki se ga je udeležilo od 200 do 300 ljudi. Na tokratnem shodu so želeli znova pozvati državne institucije, da pomagajo livarni preživeti. A potem ko je vlada v četrtek odobrila državno poroštvo za posojilo MLM-ju v vrednosti 5,1 milijona evrov, je namen sklicanega protesta zvodenel.

Delo je izgubilo 350 ljudi
MLM je od aprila v postopku prisilne poravnave, zaradi česar je delo izgubilo okoli 350 ljudi. V preteklih dneh so se vrstila opozorila, da bi zavrnitev ali nadaljnje odlašanje z državno pomočjo skoraj zanesljivo pomenila stečaj družbe in izgubo nadaljnjih 350 delovnih mest za Maribor, ki se že zdaj spopada s številnimi težavami.

Državno poroštvo za MLM je začasna rešitev
Hrana za odpuščene mariborske livarje