Večernji list je objavil, da sta se Hrvaška in Slovenija
Večernji list je objavil, da sta se Hrvaška in Slovenija "daleč od oči javnosti" pogovarjali in pogajali o vprašanju meje. Bilo je sedem sestankov na strokovni in politični ravni, ki so trajali po najmanj pet ur. Foto: BoBo
"Slovenija se zavzema za implementacijo in od tega ne bomo odstopili, kajti to je zaveza po mednarodnem pravu in evropskem pravu in to je tudi civilizacijsko izročilo EU, ki mora spoštovati vladavino prava, če želi obstati," je poudaril Cerar. Foto: Reuters
Cerar: Zapisi v hrvaških medijih izmišljotina

Hrvaški Večernji list poroča, da naj bi se Slovenija in Hrvaška že dogovorili za podpis protokola za reševanje spora o meji, vendar da si je slovenski premier Miro Cerar na dan obiska v Zagrebu premislil in ni sprejel ponujenega dogovora, ki mu ga je predlagal hrvaški premier Andrej Plenković.

S tem "protokolom o meji" bi določili mejo na kopnem in morju, režim plovbe v hrvaškem morju in demarkacijo meje. Večernji list navaja tudi podrobnosti iz predloga, in sicer da naj bi se obe strani dogovorili za mejo, ki bi bila drugačna kot v arbitražni razsodbi, tako na morju kot na kopnem. "Z manjšimi spremembami in popravljanjem mejne črte, za kar je potrebna tudi politična volja, bi bilo mogoče doseči to, da bi obe državi lahko rekli, da sta nekaj pridobili," so zapisali v časniku. Določili bi tudi bolj liberalni režim plovbe čez hrvaško teritorialno morje in komisijo za demarkacijo oz. označitev meje na kopnem.

"Slovenija se je - čeprav je med pogovori okvir ocenila za zelo dober, četudi ga formalno ni sprejela - v zadnjem trenutku umaknila," še piše Večernji list in dodaja, da se je umik zgodil po srečanju Cerarja s slovenskimi političnimi partnerji, ki so mu dejali, naj ne podpisuje ničesar.

Seznanili bomo Evropsko komisijo
V slovenski vladi so te navedbe že zavrnili in poudarili, da so vedno govorili le o implementaciji arbitražne razsodbe. "Tiha diplomacija se je dogajala, vendar, kot sem večkrat povedal, za tiho diplomacijo potrebuješ tudi verodostojnega in kredibilnega partnerja, zato sem bil ves čas na stališču, da s Hrvaško ni mogoče voditi tihe diplomacije, in to se je tudi pokazalo v tem konkretnem primeru. Mi bomo o tem, da so to objavili, seznanili tudi Evropsko komisijo," je povedal zunanji minister Karl Erjavec.

Sam uradno ni bil seznanjen z vsebino teh pogovorov, je pa vedel, da potekajo. "Na vsak način je želela uveljaviti svoje stališče, da bi se v okviru nekega protokola dogovarjali, kako teče meja med Slovenijo in Hrvaško," je še dodal in spomnil, da se je že pred obiskom Cerarja v Zagrebu zavzel za to, da premier ne bi podpisoval ničesar.

Cerarju Timmermansovo stališče ni všeč
Predsednik slovenske vlade Miro Cerar zatrjuje, da s Hrvaško ni bilo nobenega dogovora na nobeni ravni. Pojasnil je, da so pogovori potekali na dveh ravneh: med premierjema in na ravni strokovnjakov. "Nikoli ni prišlo do tega, da bi se o čemer koli dogovorili." Slovenska stran si je po njegovih besedah prizadevala prepričati Hrvaško o nujnosti implementacije arbitražne odločbe in o tem, da je to treba storiti čim prej in da je bila neuspešna.

Cerar se ne strinja s torkovo izjavo podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, da med članicami EU-ja meje niso več eksistencialno vprašanje. Vprašanje implementacije arbitražne odločbe je po njegovih prepričanjih eksistencialnega pomena tudi za Unijo.

"Če ne spoštujemo niti mednarodnega prava niti evropskega prava, potem Evropa ni več nujno potrebna, potem je Evropa na poti postopne dezintegracije," je prepričan slovenski premier. Ob tem je spomnil na pomen arbitražne odločbe tudi za države Zahodnega Balkana, od katerih zahtevamo spoštovanje pravnih zavez in evropskih pravil. Poleg tega pa, kot je še poudaril Cerar, ne gre le za mejo med dvema državama članicama, ampak tudi za zunanjo schengensko mejo, kjer mora Slovenija izvajati določen nadzor.

Cerar: Zapisi v hrvaških medijih izmišljotina