Foto: EPA
Foto: EPA

Da od regresa v znesku do 100 odstotkov povprečne plače ne bo treba obračunati dohodnine in prispevkov za socialno varnost, je vlada predvidela v predlogu novel zakonov o dohodnini in o pokojninskem ter invalidskem zavarovanju, ki ju je v teh dneh poslala v potrditev v DZ. Razbremenitev bo veljala že za tekoče davčno leto.

Kakšen regres bodo letos prejeli zavezanci, je seveda odvisno od posameznega delodajalca, vendar na finančnem ministrstvu z veliko verjetnostjo sklepajo, da bodo delodajalci davčno ugodnejšo obravnavo tega dohodka izkoristili.

"Povišica" za 98 odstotkov zaposlenih
Po zadnjih razpoložljivih podatkih je tako mogoče predvidevati, da bo regres v celotni višini, za kakršno se bo odločil delodajalec, po novem prejelo več kot 98 odstotkov zaposlenih.
Zadnji podatki so na voljo za leto 2016, ko je približno 89 odstotkov zaposlenih prejelo regres do višine 70 odstotkov povprečne plače. V povprečju je znašal 790 evrov. Približno deset odstotkov jih je prejelo regres v znesku od 70 do 100 odstotkov povprečne plače oz. v povprečju 1.172 evrov, manj kot dva odstotka pa v znesku nad 100 odstotkov. Ti so v povprečju prejeli nekaj manj kot 1.900 evrov regresa.

Višina regresa se sicer po dejavnostih zelo razlikuje. Tukaj so podatki na voljo za leto 2014, ko so vsi zaposleni v Sloveniji v povprečju prejeli regres v znesku 694 evrov.

DejavnostVišina regresa leta 2014
Finančna, zavarovalniška938
Predelovalna863
Kmetijstvo862
Oskrba z elektriko, plinom, paro818
Javna uprava, obramba, soc. varnost371

Regres za letni dopust je v skladu z zakonodajo obvezen dohodek delavcev, ki so upravičeni do letnega dopusta, in sicer ne sme biti nižji od minimalne plače. Po zdaj veljavni ureditvi se v celotnem znesku všteva v davčno osnovo za odmero dohodnine, medtem ko se prispevki za socialno varnost obračunajo le takrat, kadar je višji od 70 odstotkov povprečne plače.