Prej civilna iniciativa Apače, zdaj Sindikat delavcev migrantov. Foto: Miloš Vujinović/BoBo
Prej civilna iniciativa Apače, zdaj Sindikat delavcev migrantov. Foto: Miloš Vujinović/BoBo

Sindikat delavcev migrantov je tako v kratkem času vložil skupno že šest referendumskih pobud. Tri so na presenečenje premierja vložili že v začetku tega tedna, in to za zakon o izvajanju carinske zakonodaje EU-ja ter noveli zakonov o upravnih taksah in o varstvu kulturne dediščine.

Pod vsako pobudo je okoli 3.500 podpisov, je v izjavi za medije pojasnil občinski delegat Sindikata delavcev migrantov Slovenije za Gornjo Radgono Mario Fekonja. Napovedal je, da bodo po določitvi roka za zbiranje 40.000 podpisov te tudi uspešno zbrali.

Tako zatrjuje, da te referendumske pobude niso neposredno povezane z njihovimi pogajanji z ministrstvom za finance glede obdavčevanja delavcev migrantov.


Marca prvi dve, zdaj že ugasli pobudi
Sindikat delavcev migrantov sicer na svoj položaj in na po njihovem mnenju sporno obdavčevanje opozarja že dlje časa. Marca je na vlado pritisnil z vložitvijo pobude za referendum o zakonu o mednarodni zaščiti in o medijski noveli, a je namero po pogovoru s premierjem Mirom Cerarjem opustil. Ocenili so namreč, da bo vlada zanje lahko poiskala ustrezne rešitve. Vendar se je očitno zataknilo.

Tokrat Fekonja sicer ni odgovoril na vprašanje, ali bodo referendumske pobude umaknili, če bodo pogajanja z ministrstvom glede davčne zakonodaje uspešna. Tudi podrobnosti glede pogovorov ni razkril, saj da ga je predsednik sindikata, ki naj bi več informacij dal popoldne v pisni izjavi, pooblastil le za vložitev referendumskih pobud.

Je pa Fekonja ne glede na to dejal, da dogovora z ministrstvom za finance še ni in da so v minulih pogajanjih naredili nekaj korakov nazaj. Sindikat po njegovih besedah zaradi visokih položnic poskuša rešiti status delavcev migrantov za nazaj, a tudi za v prihodnje. Želijo, da se davek obračunava pravično, je dodal Fekonja.

Presenečenje za vlado
Nove referendumske pobude so že v ponedeljek presenetile premierja Mira Cerarja in ministrstvo za finance. Na ministrstvu so za to navedli več razlogov. Predstavniki delavcev migrantov na zadnjem sestanku - kljub izraženi bojazni, da ne bodo dosegli bistvenega napredka - niso izpostavili namere, da bodo znova začeli zbirati podpise za zakonodajne referendume, so povedali na ministrstvu in pojasnili potek pogovorov ter že sprejete ukrepe.

Fekonja je tokratno izjavo novinarjem sklenil z oceno, da so odgovorni Slovenijo v 25 letih spremenili v banansko republiko. "A ljudje nismo banane, da bi nas lahko lupili," je dodal.

SMC: Bistvo demokracije je iskanje skupnih, ne ozkih rešitev
Na novi trojček referendumskih pobud so se odzvali v poslanski skupini SMC, kjer so poudarili, da se zavzemajo za rešitev težav delavcev migrantov, "vendar ne na način, preko katerega bi orodja demokracije izkoriščali za namene, za katere jih demokracija ni vzpostavila," je dejala vodja poslanske skupine Simona Kustec Lipicer.

Po navedbah Kustec Lipicerjeve se prizadevanje za rešitev kaže tudi v pogovorih in usklajevanjih, ki potekajo med ministrstvom za finance in sindikatom delavcev migrantov. Ob tem pa dodaja, da je bistvo demokracije iskanje skupnih in ne le ozkih, sebičnih rešitev, je še zapisala vodja poslanske skupine SMC.