Zavod za oživitev civilne družbe izpostavlja plebiscitno odločitev in vojno za Slovenijo kot točko največje združevalne paradigme slovenskega naroda. Foto: MMC RTV SLO
Zavod za oživitev civilne družbe izpostavlja plebiscitno odločitev in vojno za Slovenijo kot točko največje združevalne paradigme slovenskega naroda. Foto: MMC RTV SLO
Plebiscit
Enotnost, ki smo jo Slovenci izkazali s plebiscitom, še ni bila dosežena. Foto: MMC RTV SLO

V zavodu so v izjavi za javnost izrazili zaskrbljenost zaradi "vnašanja starih ideoloških delitev in netenja zgodovinskih konfliktov, ki imajo očiten namen, da bi javnosti zameglili pogled na perečo stvarnost". Po mnenju zavoda so to: nesposobna oblast, razgradnja vrednot in posledično propadanje države ter naraščanje brezposelnosti. Družba lahko napredek na področju narodne enotnosti doseže le s krepitvijo parlamentarizma, prvo dejanje v tem duhu pa so po mnenju zavoda zahteve po predčasnih volitvah.

"Agresivna drža ter grobi in manipulativni izreki, ki smo jim priča v zadnjih dneh, predvsem s strani stare politične elite, ne prispevajo k graditvi sožitja, ki bi državljanom Slovenije omogočil skupno prizadevanje za izhod iz krize, ampak krizo le še poglabljajo," svoje stališče pojasnjujejo v Zavodu za oživitev civilne družbe.

Novi/stari obrazi in obstoj alternative
Prepričani so, da skušajo "politične sile iz ozadja ob pomoči nekaterih medijev" vladne težave reševati s "širjenjem dvoma o parlamentarni demokraciji in razglašanjem paradigme, da ni nobene alternative ter da so potrebni le novi obrazi in pokojninska reforma". V izjavi, ki so jo v imenu zavoda podpisali Andrej Aplenc, Viktor Blažič, Janez Jerovšek, Peter Lah in Milan Orožen Adamič, poudarjajo, da alternativa je, saj je "alternativa vladajočim v parlamentarni demokraciji vedno opozicija".

Pluralen pretok informacij in idej za narodno enotnost
Menijo, da so novi obrazi nujni, predvsem "v tistih strankah, katerih voditelji so jih zavozili in ne uživajo več nobene podpore ljudi". V Zavodu za oživitev civilne družbe pozivajo medije, naj poskrbijo, da se bodo slišali tudi glasovi širšega civilnodružbenega spektra. To edino lahko zagotovi pluralen pretok informacij in idej, ki predstavljajo temelj za demokratično delovanje družbe in ki edine po mnenju podpisnikov izjave lahko utemeljijo narodno enotnost.